Mevsim karlarının yeryüzüne ilk düşmeye başladığı andan itibaren, herkesin aklından geçen ilk düşünce, şüphesiz karda yapılan etkinliklerdir. Biraz maceracı ruh, biraz sportmenlikle kış aylarında mükemmel bir kayakçıya dönüşebilirsiniz. Kayak sporu, öncelikli olarak biraz ön hazırlık gerektiren spor dallarından biri olma özelliği taşıyor. Kıyafetler, kayak malzemeleri ve kayak aksesuarları, kayak sporundaki profesyonellik seviyenize ve fiziksel yapınıza göre farklılıklar gösteriyor.

freerando2.jpg

Kayak Takımı Seçerken Dikkat

Kayak sporuna yeni adapte oluyorsanız, öncelikle bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Fiziksel yapınıza uygun kayak malzemelerini temin ettikten sonra, kayak botlarının ayağınıza fazla sıkı olmayacak biçimde kayak bağlayıcı ile sabitlenmesi gerekiyor. Bağlamalar, kayaklara monte edilerek ve performans esnasında botların ayağınızdan kolay çıkması amaçlanarak bu şekilde gevşek bağlanması sağlanıyor. Bu sebeple, kayak yapmaya başlarken belki de en önemli adımı kayak takımı seçme aşaması oluşturuyor.

Yeni başlayan sporcularda nispeten gevşek bağlanan bağlamalar, profesyonel sporcularda oldukça sıkı bağlanıyor. Zira, yeni başlayanların ayağından düşme esnasında güvenlik açısından çıkması gereken botlar, profesyonel sporcular için tam tersine çıkmaması için sabitleniyor. Kayak takımının üçüncü parçasını oluşturan batonlar, kayak yaparken dengenizi sağlamanıza yardımcı olan malzemelerdir. Bu malzemelerin seçiminde de dayanıklılık ve kalite büyük önem taşıyor.

Nefes Alabilen Kayak Kıyafetleri

skisnow.jpg

Kayak yapmak için özel olarak tasarlanmış kayak kıyafetleri, soğuk havada uzun süre kar üzerinde üşümeden kalabilmek için mükemmel konfor sağlıyor. Özel tasarlanmış kayak kıyafetleri, soğuk ve su geçirmeyen, aynı zamanda nefes alabilen özellikler taşıyor. Kıyafetinizin kat kat tasarlanması önemli avantajlar sağlıyor. Zira, hem hafif ve kolay hareket edebilmeniz hem de soğuğun keskin etkisinden korunabilmeniz için bu detay büyük önem taşıyor.

Sıcak Tutan İçlikler

En alta terlemeyi engelleyen ve nefes alabilen termo kumaşlardan içlik giymek, dışarıya giyeceğiniz kıyafetlerin seçimini oldukça kolaylaştırıyor. Hem sıcak tutan hem de terletmeyen termo kumaşlar, kar üzerinde kaldığınız sürece soğuk havayı tamamen risk olmaktan çıkarıyor. İkinci katmanda, vücut sıcaklığınızı korumayı sağlayan ve ısı kaybını önleyen hafif kıyafetler tercih etmeniz konforunuzu daha da arttırıyor.

Olmazsa Olmaz Kayak Montu ve Pantolonu

Kayak montu ve kayak pantolonundan oluşan dış katman kıyafetleriniz, sizi dış etkenlere karşı koruyarak, soğuğun ve nemin dışarıdan içeriye girmesini engelliyor. Bu arada dikkat edilmesi gereken konu, kayak montu ve kayak pantolonunun şişkin olmayan ve rahat hareket etmenizi sağlayan kayak kıyafetleri olmalıdır. Eğer, ayrı ayrı kayak montu ve kayak pantolonu giymek yerine tek parça kayak kıyafeti tercih etmek isterseniz, o halde bunun için tasarlanmış tek parça tulumlar da sizin için kullanışlı bir seçenek oluşturabilir.

Tam Koruma İçin Kayak Aksesuarları

freerando.jpg

Kayak takımları ve kayak kıyafetlerini seçtikten sonra, yüzünüzün, gözlerinizin, ellerinizin ve diğer koruma gereken vücut bölgeleri için tasarlanmış kayak aksesuarlarından da seçimler yapmalısınız. Polar boyunluklar, kayak için bereler ve saç bantları, bu aksesuarlara örnek gösterilebilir. Kayak kaskının içine giyeceğiniz iç başlık, hem sıcaklığın korunmasını ve hem de kaskın başınıza tam olarak oturmasına yardımcı oluyor.

Polar boyunluklar, rüzgarın ve kar yağışının boyun bölgenizden içeri sızmasını engellerken aynı zamanda sıcaklığın korunmasını da sağlıyor. Ayaklarınızda kullanacağınız çoraplar, kayak sporuna özel termal çoraplar olmalı. Çünkü, en çok soğuğu hissedeceğiniz vücut bölgesi mutlak olarak el ve ayaklarınız olacaktır. Elleriniz için, soğuk ve yağışı geçirmeyen, aynı zamanda nefes alabilen kayak eldivenleri tercih etmeniz, aynı zamanda batonları kavramada büyük fayda sağlayacaktır.

jr.jpg

Kayak yaparken bembeyaz kar renginin görüş açınızı daraltmasına engel olan ve olabilecek kar yağışına karşı gözlerinizi koruyan kayak gözlüklerinden temin etmeniz, hem performansınız hem de koruma açısından büyük fayda sağlıyor. Gözlük seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay bulunuyor. Seçeceğiniz kayak gözlüğünün UVA/UVB filtreli ve buhar önleyici etkisinin olması önem taşıyor.

Decathlon, bu amaçla birbirinden fonksiyonel sportif ürünler tasarlıyor. Kayak kıyafetleri, kayak aksesuarları ve kayak takımları gibi ihtiyacınız olan herşeyi Decathlon ürün gamında bulmak mümkün. Decathlon ürünleri arasında bulunan rengarenk, birbirinden özgün tasarımlar, kayak yapmanın zevkini çıkarmanız için soğuğa karşı bütün engelleri ortadan kaldırıyor.