Snowboard sporunun inceliklerini anlatmaya başlamadan önce genellikle kayak ile karıştırıldığı ancak pek de benzer sporlar olmadıklarına değinmeliyiz. Kış mevsimleri dışında spor aktiviteleri arasında kayağa da yer veren veya kayak sporunu benimseyip bu işi iyiden iyiye geliştiren kişiler için bile snowboard yapmaya başladıklarında çok fazla aşinalık hissedilmeyeceğini bilmek gerekir. Kayak ve snowboard birbirinden farklı iki spor dalıdır. Snowboard bir spor dalına benzetilmek istense belki de bir nevi sörf olarak düşünülebilir. Bir su sporu olan sörf için dalgalarla mücadele ederek ilerlenirken, snowboard sporunda kar üzerinde ayakta kalarak ilerlemek esastır.

Adrenalin ve Huzur Sporu Snowboard

xt-0749_Z1 - 000 --- Expires on 01-01-2030.jpg

Snowboard dışarıdan bakıldığında göze her ne kadar çok hoş geliyor olsa da bu spor ile uğraşmaya başlamadan önce kabullenilmesi gereken bir gerçek varsa, o da düşmekten korkulmaması gerektiğidir. İkinci bilinmesi gereken şey ise; Snowboard sporu yaparken eğitim almadan fazla cesaretli hareketlere girişilmemesi gerektiğidir. Snowboard yapacak kişiler hem kendilerini hem de çevresindekileri tehlikeye atmamak adına temkinli davranmalıdır. Kaygan bir yüzeyde bir tahta üzerinde ayakta durmak bile zor olduğundan, eğitim almadan hızlı bir kayma deneyimi yaşamaya çalışmamalıdır. Snowboard, eğitim aldıktan sonra hakimiyet sağlanabilen ve o noktadan sonra yapması daha kolay hale gelen zevkli, adrenalin dolu bir spor dalıdır.

Eğitim Şart

Snowboard kişiye göre değişen tercihlere göre farklı şekillerde yapılabilir. Örneğin; yüksek adrenalin sevenler için hızla veya farklı figürler sergileyerek yapılan snowboard, beyaz örtü üzerinde huzur veren bir gezinti gibi  yükseltisi olan bir yerden aşağıya  süzülerek yapılan snowboard gibi. Verdiğimiz örneklerde bahsi geçen farklı figürler sergilenerek yapılan snowboard, takdir edersiniz ki daha profesyonel sporcular için uygun olan bir seçenektir. Snowboard sporunu amatör olarak yapan veya tatil amaçlı snowboard etkinliklerine katılan kişiler için daha sakin bir iniş daha uygun olacaktır. Küçük bir eğitim sonrası hakimiyet kazandıktan sonra, kar üzerinde zigzag hareketler, dönüşler, ufak yükseltilerden atlama gibi girişimlerde başarılı olunarak zevkli bir deneyim yaşamak mümkün olur.

Snowboard Aksesuarları Olmadan Asla

ski et snowboard piste - 00002 --- Expires on 22-08-2020.jpg

Doğa ile  mücadele edilerek yapılan kış sporlarından biri olan snowboard sporunu en güvenli şekilde gerçekleştirebilmek için alınması gereken önlemlerden biri de giysiler ve aksesuarlardır. Öncelikle soğuk ve rüzgardan vücudu korumak için uygun bir kayak montu edinilmelidir. Günlük hayatta soğuktan korunmak için kullanılan kalın kabanlar yerine bu iş için tasarlanmış ürünler tercih edilmelidir.

Aynı şekilde snowboard yaparken rahat hareket özgürlüğü ve ısı yalıtımına sahip olmak da önemli bir detay olduğundan, tercih edilecek kayak montunun altına kayak pantolonu da giyilmelidir. Daha fazla soğuktan korunmak istenirse kayak pantolonunun içerisine termal içlik de giyilebilir. Kaygan kar üzerinde rahat hareket edebilmek ve ısı kaybını önlemek adına ayak numarasına uygun snowboard ayakkabıları seçilmelidir. Elleri soğuktan ve rüzgardan koruyacak olan eldivenler ise su geçirmez özellikte olup el hareketlerini kısıtlamayan bir yapıda olan kayak eldivenlerinden olmalıdır.

4412-TristanShu - 004 --- Expires on 28-06-2020

Kış sporlarında iyi giyinmek kadar aksesuarlar da önem taşır. Snowboard kıyafetleri tamamlandıktan sonra  bir önemli detay da snowboard tahtası kullanımıdır. Kayarken en rahat hareket edilebilecek uzunluğu kişi kendisi belirlemelidir. Genişliğini belirlerken ise ayakkabı numarası devreye girer. Ayakkabı ile board üzerine çıkıldığında, ayakkabı ile board kenarları aynı hizada ise uygun bir seçim yapılmış demektir. Board üzerinde ilerlerken daha iyi bir görüş alanına sahip olmak da önemli bir detaydır. Yağışlı ve nemli hava koşullarında en iyi görüşü sağlayabilmek adına kayak gözlükleri kullanılmalıdır.

Spor yapmanın mevsimi yoktur, yalnızca mevsim koşullarına ve spor dalına uygun giysi ve aksesuarlar seçilmelidir. Kış soğuğunda da spordan vazgeçmemek için çeşitli renk ve model seçeneklerine sahip Decathlon snowboard ürünleri hayat kurtarıcı olabilir.