Yazımız Vadistanbul AVM Decathlon Mağaza Liderimiz Cem Manav’a aittir.

Tian Shan dağlarına yolculuğum 21 Temmuz günü başladı. 7000 m’lik bir dağa düzenlenen solo bir ekspedisyonun karşıma çıkaracağı zorluklar ve bu zorlukları aşmak için gerekli uzun bir hazırlık süreci… Hazırlıklarını uzun süredir yaptığım fiziksel ve mental olarak hazır olduğum tırmanışı gerçekleştirmek üzere yola çıktım. Hem de ne çıkış! Geçen yılki siyasi olaylar sebebi ile uçağı kaçırma riskim bu yıl da sağolsun İstanbul trafiği sayesinde uçağa son anda yetişme çabası hatta yolda giderken bir sonraki uçuş için yer var mı diye kontrol etmedim desem yalan olur o derece son dakika yetiştim. 22 Temmuz 2017 günü Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e ulaştım. Bu bölgede daha önce tırmanmıştım. Orta Asya’da Kırgızistan-Kazakistan-Çin sınırında bulunan Tian Shan (Tanrı Dağları) Dağları’nda 6000 m üzerinde 100’den fazla zirve var. Eski Sovyetler Birliği’nin en yüksek 5 zirvesi de İsmoil Somoni (Komunizm 7495m) , Korjenevskaya (7105m),  Lenin (7134m), Pamir dağları silsilesinde Khan tengri (7010m), Pobeda (7450m) Tian Shan silsilesinde  bulunmaktadır. Bişkek’e ikinci gelişim hayat sakin bu şehirde ve herşey standart dümdüz yollar alabildiğince uzanıyor. Şehir dışına çıktığınızda karşınıza çıkacak bozkırın sonsuzluğu gibi.

6400m civarı tırmanış.jpg

Khan Tengri, Tien Shan (Tanrı) Dağları’nda,  Kırgızistan- Kazakistan sınırında yer almaktadır. Tien Shan sıradağlarının ikinci yüksek zirvesi olan Khan Tengri, aynı zamanda dünyanın en kuzeyinde bulunan yedi binliktir. Kırgızlarca 7010, Kazaklarca 6995 metre olarak kayıtlara geçmiş olan Khan Tengri, pembe granit ve mavi buzdan oluşan bir piramittir ve günbatımındaki kızıl renginden dolayı ‘Kan Dağı’ olarak bilinir. Kazak ve Kırgızlarca Türkçe olarak ‘Han Tanrı’ yani büyük tanrı olarak isimlendirilmiştir. Khan Tengri, Dünya’nın en kuzeydeki 7000 metrelik dağ olmasından kaynaklanan kötü havasıyla ünlüdür.

 

Ana kamp inelçek buzulu (1).jpg
Ana kamp

 

Lenin’e 2013 yılında, Korjenevskaya ve Communism’e 2016 yılında tırmanmıştım,  sırada Khan Tengri vardı. 22 Temmuz günü etrafı dağlarla çevrili Bişkek’ten hareket ederek Kazakistan sınırında bulunan Karkara’ya doğru uzun bir yola çıktık. Bu uzun yol ki inanılmaz koca bir denizi andıran Issık Kul gölü ile boylu boyunca uzanan inanılmaz bir manzaraya sahip irili ufaklı onlarca dağı, uçsuz bucaksız üzerinde hala dört  nala atların koşturulduğu bozkırı seyredalarak geçen bir 7 saatin sonunda Karakol adlı bölgeyi geçerek Karkara’ya gün batbak üzereyken ulaştık… Karkara’ya ulaştığımızda günü devirdiğimizden, geceyi burada geçiriyorum. Sabah ana kampa uçuş var hava serin ve yol yorgunluğu var, çadırımı kurup bir şeyler atıştırdıktan sonra sıcak tuluma bırakıyorum kendimi. Khan Tengri tırmanışı için Güney İnelçek Ana Kampı kullanılıyor ancak ana kampa kısa sürede ulaşım helikopterle sağlanabiliyor ya da ortalama 1 hafta sürecek yürüyüş ile ana kampa ulaşabiliyorsunuz.

 

ana kampa ulaştıran helikopter (2)
Ana kampa götüren helikopter

 

 

inelçek buzulu (1)
İnelçek Buzulu

 

inelçek buzulu (12)
İnelçek Buzulu

 

Yeterli zaman varsa yürümenin daha keyifli olacağına eminim. Buzulu, dereleri, dağları aşarak o kültürü özümseyerek geçecek 1 hafta. Helikopterle gitmek ise 45 dakikalık bir uçuş ile günümüzde zamanı satın almak açıkçası. Karkara’dan eski bir RUS MİL-17 helikopteriyle uçmak için hazırlanıyorum. Helikopter dediğime de bakmayın  İETT otobüslerinin uçan hali diyebiliriz. 23 Temmuz günü hareketlenen helikopterle nihayet ana kampa ulaştım. Şanslıyım, hava durumu müsade etmeseydi -ki geçen yıl bunu yaşadım- günlerce helikopterin havalanması için uygun havayı beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ana kamp muhteşem! Khan tengri ile karşı karşıya olmak muhteşem. Küçük bir köy gibi ana kamp bir çok milletten tırmanıcılar var ki daha önce ki tırmanışlarımda karşılaştığım ve sıkı dost olduğum tırmanıcılar bu yıl Khan Tengri’ye tırmanmak için buradalar İspanyol, İranlı, Amerikalı, Macar, Rus, Çekyalı, Polonyalı, Estonyalı bir çok tırmanıcı muhteşem Kızıl Piramit’e tırmanmak için hazır. Bense önümde KhanTengri 7010m arkamda ise son hedefim olan Pobeda’yı görebilecek şekilde çadırımı kurarak yerleşiyorum, gün etrafı keşfederek geçiyor.

Bir gün dinlenmenin ardından Khan Tengri için aklimatizasyon tırmanışlarına başladım. Ana kamptan 3 saatlik tırmanış ile moren ve buzul üzerinde geçiyor tamamen. 4300 m’de olan 1. kampa ulaştım ve buzun üzerindeki kayalık zemine çadırımı kurdum. Kısa bir mesafe olmasına rağmen dikkatle geçiyorum buzun üzerinde. Sonu gözükmeyen buz yarıkları ve yalnız olmam daha dikkatli hareket etmemin başlıca nedenleri. Gün boyu bu kampta kaldıktan sonra aynı gece kamp 1’den kamp 2 5300m’ye ulaşmak için gece 02.00’de tırmanışa başladım kamp 1 ve kamp 2 arası tırmanışın en tehlikeli bölgelerinin başında geliyor. Gün boyu düşen büyük çığlar ve buz yarıkları ile dolu bir vadi, çığ tehlikesini minumum indirebilmek için bu bölgeyi gece geçiyorum. Gün ışıkları ile havanın ısınması çığ riskini arttırıyor. Tırmanışım ortalama 4 saat sürdü. Kamp  2 5300m’de bir gece kaldıktan sonra 26 Temmuz günü 2,5 saatlik bir tırmanışla kamp 3 5850m’ye tırmandım. Bir gecelik dinlenmenin ardından 27 Temmuz günü tekrar ana kampa iniş yaptım. Aklimatizasyon tırmanışı süresince hava açısından çok şanslıydım. Aşağıya indiğimde iki günlük bir dinlenişle ve iyi beslenip karbonhidrat depolarımı doldurmak için sıkı yemek yiyerek zirve için uygun hava koşullarının oluşmasını bekledim. Ana kampta iki günlük dinlenişin ardından tekrar tırmanışa başlayarak önce 1. kampa ertesi gün kamp 2’yi atlayarak 5850m’deki 3. Kampa ortalama 7 saatte ulaştım.

 

6400m civarı tırmanış
6400 tırmanış sırasında

 

Açıkçası çok iyi bir zaman! 1 yılllık antrenmanın hakkını verdiğini düşünmemek elde değil. Aynı gece, yani 31 Temmuz gecesi 01.00’de kamp 3’ten hareket ederek 10 saatlik bir tırmanışla sabah 11.00’de Khan tengri’nin 7010 m’lik zirvesine ulaştım. 10 saat kar, buz, kaya alınan 1150 m irtifa, soğuk hava ile birleşince birhayli yıpratıcı oldu. Zirveye ulaştığımda Tian Shan’ın dorukları bir tarafım, Çin, bir tarafım Kırgızistan! Manzara muhteşem! Yüksek dağlarda beni en etkileyen şey seyircisi olmayan tırmanışın ödülü bu sanırım… Manzaraya elbet ki doyum olmuyor ama inişe geçmenin vakti geldiğindeki tek hedefimse tek parça halinde kampa ulaşmak. İnişe başladıktan 3saat 45 dk sonra saat 14.45’de kamp 3’e ulaştım. Zirve tırmanışım toplamda 13 saat 45 dk sürdü. Kamp 3’ten tırmanılan 1150 m’lik irtifa kar, buz, kaya kaplı rotada ciddi teknik bir tırmanış ve 1000 m’lik ip inişinden sora ciddi anlamda yorulmuştum. Bütün gece dinlenerek 1 Ağustos günü çok kötü bir havada kamp 3’ten ortalama 5 satte sağ sağlim ana kampa ulaştım. Ana kampta kötü hava nedeniyle 2 gün helikopter bekledikten sonra 4 Ağustos günü helikopterle önce Karkara’ya oradan da karayolu ile Bişkek ‘e ulaştım. Böylelikle 4.7000m üzeri tırmanışımı da Decathlon Türkiye ve Simond desteği ile tamamlamış oldum. 4.7000m üzeri zirvemin gururunu yaşarkeken 26 Temmuz günü 6700m’de geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Türk sporcunun üzüntüsü hala üzerimde, tırmanış boyunca olayı düşünmeden geçirdiğim bir an olmadı sanırım.

Yüksek irtifa tırmanışlarında sporcuların aldığı bütün önlemlere rağmen risk her zaman vardır. Bu riskleri minimize etmek için tırmanıcılar ellerinden geleni yapsa da bazen kaçınılmaz kazalar yaşanmaktadır.

Khan Tengri zor ama keyifli bir tırmanış diliminde 7010 m’lik zirvesine ulaşmama izin vermiş bir sonra ki durağım için daha iyi hazırlanmam gerektiğinin sinyallerini vermeyi de ihmal etmemişti…

 

zirve sonrası ana kamp dostlar ile sohbet..JPG
Zirve  sonrası ana kampta dostlarla sohbet

 

Kullandığım SIMOND ve QUECHUA marka ürünlerin listesi (ürünlerin bazıları Türkiye’de mevcut değil maalesef 🙁 )

Ve diğer fotoğraflarım 🙂

zirve dönüşü ana kamp macar tırmanıcı dostum Tee7010 m zirvekamp 3 5300mDSCF8141 (1)