Açık havada spor yapmayı sevenler için en zorlu hava koşulları bile caydırıcı değildir. Zira günümüz teknolojisiyle artık yağışlı havada spor yapmak için üretilmiş mükemmel özellikler taşıyan spor giyim malzemeleri tasarlanıyor. Outdoor aktivitelerde su geçirmez özellikler taşıyan yağmurluklar, cankurtaran görevi görüyor. Peki, ne çeşit bir yağmurluk seçmek gerekir, hangi özellikler taşıyan yağmurluklar tam olarak yapacağınız aktiviteyle uyum gösterir ? İşte tüm bu soruların cevaplarını detaylı bir biçimde cevapladık.

Kaç Çeşit Yağmurluk Vardır?

NATURE HIKING - 003 --- Expires on 01-01-2019

Yağmurluk çeşitleri aslında öncelikli olarak kumaş çeşitlerine göre sınıflandırılır. İlk olarak su geçirmez ve nefes alabilir özellik taşıyan yağmurluklardan bahsedebiliriz. Bir diğer adıyla Waterproof/Breathable yağmurluklar. Bu yağmurluk modelleri, çeşitli hava koşullarında ve spor aktivitelerinde rahatlıkla kullanılabilir özelliktedir. Bazı modelleri %100 su geçirmez özellikte değildir ve çok yağışlı havalarda kısmen de olsa ıslaklığı içeriye iletebilir. Fakat aynı zamanda nefes alabiliyor oluşları, vücuttaki nemi dışarıya uzaklaştırmada oldukça başarılıdır. Hafif ve rüzgarlı outdoor spor aktiviteleri için uygun yağmurluk modelleridir.

İkinci yağmurluk modeli çeşidi, suya dayanıklı ve nefes alabilir özellik taşıyan yağmurluklardır. Bu yağmurluk modelinde kumaş, daha az yağışlı ve yumuşak havalarda kullanılabilen dayanıklılıktadır. Özellikle vücudun nefes almasına çok daha fazla ihtiyaç duyulan aktiviteler için önerilen yağmurluk çeşitleridir. Hafif yağışlı havalarda mükemmel bir biçimde nefes alabilme özelliği sayesinde, terlemeyi minimum seviyeye indirger ve kesintisiz performansı destekler.

pocket poncho dark blue - 001 --- Expires on 07-04-2021.jpg

Son olarak su geçirmez ve nefes alamaz kumaşlardan üretilen yağmurluk çeşitleri, tamamen PVC ve poliüretan malzemeden üretilmiş, yoğun yağışlara dayanıklılık gösteren ve üstün performansa sahip modellerdir. Diğer yağmurluk kumaşlarından üretilmiş tasarımlara göre daha ağır ve yoğun bir yapıya sahip oluşları, en zor ve en yağışlı hava koşullarında bile %100 su geçirmezliği sağlayarak üstün bir koruma vadeder. Yoğun malzemelerden üretilmiş olmasının avantajlarının yanı sıra, daha ağır ve zor katlanabilir özellikleri sebebiyle ancak çok yağışlı koşullarda kullanılmak üzere tercih edilebilir olduklarını söylemek mümkündür.

Outdoor Yağmurlukların Kullanım Alanları

MOUNTAIN HIKING - 001 --- Expires on 17-07-2021.jpg

 

 

Yağmurluk satın almaya karar verdiğinizde, dışarıda yapacağınız aktivitenin içeriği, seçeceğiniz yağmurluğun modeli, fiyatı, kumaşı ve özellikleri hakkında çeşitli bilgiler edinmeniz gerekiyor. Eğer hafta sonu trekking yapmak için bir yağmurluk arıyorsanız o zaman tercihiniz suya dayanıklı ve nefes alabilir özelliğe sahip olan bir yağmurluk modeli olmalıdır. Bu tür yağmurluk çeşitleri aynı zamanda bisiklet ve koşu gibi yüksek performans gerektiren spor dalları için uygun özellikler taşır. Diğer yağmurluk kumaşlarına oranla daha hafif ve daha ekonomik olmakla birlikte, hafif yağışlı havalarda vücudu ideal sıcaklıkta tutmayı başaran yağmurluk modellerindendir.

Outdoor yağmurluk çeşitleri arasında bulunan su geçirmez ve nefes alabilir kumaşlardan üretilmiş olan modeller, yağışlı havalarda uzun yürüyüşler ve kayak sporu için uygun özellikler taşır. Bu model yağmurluklar yaz ve kış aktivitelerinde güvenle kullanılabilir ve hafif özelliktedir. Su geçirgenlikleri olmamasına karşın nefes alabilmeleri ve kolayca katlanıp saklanabilmeleri, ürünü fonksiyonel ve değerli kılar. Bu nedenle fiyat bakımından bu cins kumaşla üretilmiş yağmurluklar, PVC ve poliüretan yağmurluklara oranla biraz daha yüksektir.

Eğer outdoor aktivite tercihiniz yağmurlu havada balık tutmak ya da şiddetli yağmurda ormanda yürüyüş ise bu durumda tercih etmeniz gereken yağmurluk modeli, nefes almaz ve su geçirmez özellikler taşıyan PVC ya da poliüretan yağmurluklardır. Yağış dışında rüzgara karşı da üstün bir koruma sağlayan outdoor yağmurluklar, dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre özellikleri bozulmadan kullanılmaya devam edilebilir.

Outdoor Kullanıma Uygun Tasarım Özellikleri

phone

Yağmurluk çeşitleri üzerinde kullanılan aksesuarlar ve detaylar, suyun ve rüzgarın yağmurluğun içeriye sızmasını önlemesi bakımından büyük önem taşır. Fermuarlı bir model, çok fazla yağış beklenen durumlarda yeterince koruma sağlamayabilir. Kapüşonlu bir yağmurluk modeli, sizi tepeden tırnağa yağışlara ve rüzgara karşı koruyabilir.

Outdoor yağmurluklar, ceket, pardesü, panço ya da tulum biçiminde tasarlanmış olabilir. Kullanım amacınıza uygun olarak, en pratik ve rahat kullanıma sahip olan modeli zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Bu amaçla üretilmiş birçok yağmurluk çeşidi ve modeline Decathlon fırsatlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Outdoor ihtiyaçlarınız için, Decathlon’un orijinal ve bol seçenekli ürün çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.