Havaların soğumasıyla, spor yapmak isteyenler koşu ve yürüyüşlerinden vazgeçip, kapalı spor salonlarını doldurmaya başladılar bile! Gerçek spor tutkunları ise kış şartları, sert rüzgar ve yağış demeden yürüyüşlerine, çetin koşu maratonlarına devam ediyor.

Soğuk kış ayları boyunca, havanın olumsuz şartlarını bahane etmeyerek yürüyüş yapabilir, sağlık ve zindelik dolu yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Bu aşamada, kendinizi soğuklardan korumanız ve elbette yağışlardan etkilenmemeniz de oldukça önemli. Unutulmamalıdır ki performansı yüksek, iklim ve alan şartlarına uygun botlar, sağlığınız açısından hayati önem taşır.

Bot Seçimi

NAKURU NOVADRY - 000 --- Expires on 18-02-2020.jpg

Öncelikle kış mevsimi için kendinize seçeceğiniz botun günlük mü yoksa outdoor bot mu olması gerektiğine karar verin. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve buna göre kış mevsimi için hazırlığınızı yapın. Eğer sık yürüyüş yapan, doğada vakit geçirmeyi seven biriyseniz, kışlık bot tanımınızı biraz daha açmalısınız. Kışlık bot seçiminize karar vermeden önce, outdoor botun günlük bota göre avantajlarına göz atmaya ne dersiniz?

Zeminle Uyum

Kış mevsimini aktif geçirmek ve uzun doğa yürüyüşleri yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan botun yürüdüğünüz zeminle uyumlu olması gerekiyor. Kullandığınız botlar kış yürüyüşlerini yaptığınız her zeminde ve arazide mükemmel bir kaymazlık sağlayabilmelidir. Bunlara ek olarak, olumsuz koşulların olduğu ya da eğimli olan arazilerde en yüksek seviyede yer tutuşu sağlayan botlar tercih edilmelidir. İyi bir outdoor bot, zeminle uyumlu; kusursuz bir kaymazlık ve yer tutuşu imkanı verebilen özel tasarımlı niteliktedir. Tüm bu nedenlerden kış soğuklarında doğadan kopamayanların en sağlam yol arkadaşıdır.

Sıcaklık Ölçümü

packshot-d0-93-d093f7c1ca944abc9a3f4f1989be5012-spidid-1210222[8281598]tci_scene_001.jpg - 001 --- Expires on 18-03-2019.jpg

 

Kış mevsiminde uzun yürüyüşler için kullanabileceğiniz outdoor bot modelleri sizi karlı arazide bile sıcacık tutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Günümüzde kışlık bot modelleri üretiminde hareket halinde soğuğa karşı korumayı test etmek artık mümkün. Bu çalışmalar sayesinde bot üretimi yaparken, kadın ve erkek fizyolojisinde soğuğa karşı dayanıklılık sınırları göz önünde bulundurulabiliyor. Bu da elbette hava şartları ne olursa olsun, kış mevsiminde spor yapan kişilerde ideal sıcaklığı yakalamayı garantiliyor. Kış aylarında ayağınıza geçireceğiniz kaliteli bir outdoor bot sayesinde, keyifli bir doğa yürüyüşü kaçınılmaz olacaktır.

Su Geçirmezlik

Günlük botlarla kıyaslandığında, outdoor bot modellerinde en belirleyici özelliklerden biri de kesinlikle su geçirmezliktir. Soğuk hava koşulları ve doğa severler için üretilen outdoor botlarda, su geçirmez dış kaplamalar kullanılmaktadır. Kaliteli malzemelerle üretilen outdoor ayakkabılar böylece hem kuru kalır hem de ayak sağlığına fayda sağlar. Su geçirmeyen özelliği sayesinde, siz doğa tutkunları yağmurlu ve karlı havalarda, kendinizi frenlemeden günün tadını çıkarabilirsiniz.

Nefes Alabilen İç Yüzey

İç tabanı kaliteli olan outdoor botlar, esnek ve özgür bir hareket kabiliyeti verirken bir yandan ayak sağlığı için son derece önemlidir. Bu da outdoor bot modellerinde kullanılan astar yapısının önemini ortaya koyuyor. Dolayısıyla nefes alabilen, esnek ve sağlam olabilen, koku oluşumuna sebep vermeyen üretimlerin, spor yaparken alacağınız zevki birebir etkileyeceğini söylemekte fayda var.

Dayanıklılık

packshot-f2-75-f27567dc961f4866ab8777621b064c96-spidid-1916582[]tci_pshot_001.jpg - 099 --- Expires on 01-01-2030.jpg

Doğanın tadını konforlu şekilde çıkarabilmenin bir diğer tarifi de dayanıklı kışlık botlar. Dayanıklılık, ayakkabıların sağlam yapıda olup olmadığına göre değişmektedir. Darbelere dayanıklı olan ayakkabılar, taşlık ve zorlu arazilerde delinme ya da yırtılma gibi risklere karşı önlemlidir. Bu bilgiden hareketle kış sporlarınız için seçeceğiniz botun ‘yapıştırılarak’ birleştirilmiş olmasına yerine ‘dikilerek’ birleştirilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. En zorlu şartlarda bile özgürce spor yapmanızı sağlayacak outdoor bot modelleri sayesinde, bu kış çok formda geçecek.

Kalitesi bir yana, şık tasarımlarıyla da ilginizi çekebilecek Decathlon outdoor bot modellerini inceleyebilir, bu kış sizinle aynı yolda yürüyecek doğru botu bulabilirsiniz.