Bir Bodrumlu ve bir doğa yürüyüşü tutkunu olarak geçen sene Leleg yolunun turizme ve spora açılacağını duyduğumda çok sevinmiştim, haberi okuduğumda Bodrum’a gider gitmez bu rotayı yürümeyi kafaya koymuştum.

Bodrum antik bir kent; her yanı tarih dolu; Leleg yoluda bu tarihin bir parçası Karya Döneminde önemli bir ticaret yolu Aydın, Denizli ve Muğla’dan geçiyor ve toplam uzunluk 185 KM kadar. Bunun 22 KM’lik kısmı geçtiğimiz sene doğa sporları tutkunları için işaretlendi ve açıldı.

Bodrum’un doğa sporları konusunda attığı bu adım ile spor turizminde de gelişeceğini dileyerek rotayı anlatmaya başlıyorum.

Biz yürüyüşe Pedasa’dan başladık, Pedesa Konacık’ın arkasında antik leleg şehirlerinden biri, park girişine arabayı bırakıp kendimizi yola bıraktık. Yol boyu hem km işaretleri ve yol işaretleri bize eşlik ettiği için kendimizi gayet rahat hissettik.

DSC_0012_1.JPG

Bizim için yolun en yorucu kısmı burasıydı yaklaşık 1 saat kadar hep yukarı çıktık ve 1 saatin sonunda çıktığımız düzlükte manzarayı görünce her ter damlasına değdini gördük. Bodrum yarım adasının her iki yakasını yukarıdan bakmak yeşil ve mavinin muhteşem uyumuna tanıklık etmek inanılmazdı.

Kısa bir molanın ardından tekrar yoldayız, bu sefer inişli çıkışlı bir yoldan ufak bir gölete ulaşıyoruz. Burada kamp atmak için de güzel yerler var.

20170402_124015.jpg

Yol boyunca da bol bol çiçek fotoğrafı çekebilirsiniz, laleler, orkideler hepsi sizi bekliyor.

20170402_130727.jpg

Rotanın bundan sonrası dört yola kadar iniş, iniş, iniş 🙂 Sandal ağaçlarının yanından iniyorsunuz ve sizi kocaman bir meşe ve eski bir sarnıç karşılıyor. Öğle arası molası vermek için harika bir yer, ağaç gölgesinin altında enerji toplayıp dinlenebilirsiniz.

Mola sonrası karar anı 🙂 Rotaya nereden devam edeceksin? Dağbelen mi? Konacık mı? Yoksa aynı yol geri mi? Biz arabaya ulaşmak daha kolay olacağı için Konacık’tan çıkmayı tercih ettik ve Bitez kavşağına kadar çıktık.  Anneyi arayıp bizi tekrar Pedesa’ya çıkarması içinde yardım istedik, 5 saatlik doğa yürüyüşü sonrasında ayaklarda derman kalmamıştı.

DSC_0021.JPG

Bu Rotanın Keyfini Çıkarmak için Bunları Unutmayın

Sağlıkla ve sporla kal!

Bu yazımız Omnikanal Transformasyon Liderimiz Melisa Çakır tarafından yazılmıştır. Bu Bodrum doğa yürüyüşü yazısını keyifle okumanızı dileriz!