Genellikle bahar ve yaz ayalarında yapılan keyifli doğa sporlarından biri olan trekking, soğuk havaların yaklaşması ile geri plana itiliyor. Yalnızca trekking değil, kış aylarında diğer sporlara da ara veren spor tutkunları için soğuk havalar, trekking yapmaya engel değil. Doğru önemlerin alınması ve doğru ekipmanların seçilmesi ile kış aylarında yapılacak doğa yürüyüşleri, sağlığınızı destekleyecek ve temiz havanının keyfini çıkarmanızı sağlayacak önemli bir aktivite oluyor. Özellikle şehir hayatından uzaklaşarak dinlenmenizi sağlayacak olan doğa yürüyüşlerine çıkmadan önce alınması gereken önemlere kısaca göz atalım.

Hava Durumuna Bakmadan Yola Çıkmayın

TWEEN - 002 --- Expires on 22-07-2018

Yaz yürüyüşlerinde hava durumu çok önemsemese de kış aylarında yapılan doğa gezilerinde hava durumunu kontrol etmek hayatı önem taşır. İster günübirlik geziler olsun ister uzun süreli doğa yürüyüşleri olsun hava durumunu kontrol ederek hazırlığa başlamalısınız. Ekipman seçiminden yiyecek teminine kadar neredeyse her şeyi etkileyen hava durumunu uzun dönemli hava tahminlerinden öğrenmelisiniz. Hava durumu ile birlikte çığ tehlikesini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bölgenin geçmiş yıllardaki hava durumunu ve çığ düşme oranını incelemeniz tedbirli olmak açısından şart.

Doğru Ekipman Seçimi ile Yürüyüşü Kolaylaştırın

SNOW HIKING - 002 --- Expires on 21-07-2018

Kış aylarında yapacağınız doğa yürüyüşlerinden keyif almak için doğu ekipman seçimi büyük önem taşır. Yürüyüş yaparken özellikle hastalanmamak için hava şartlarına uygun kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayrıca yürürken zeminin ıslak olduğunu, karla kaplı olduğunu veya soğuk rüzgârlara karşı tedbirli olmanız gerektiğini göz önünde bulundurmanız ve ekipmanınızı buna göre ayarlamanız gerekir. Ekipman seçiminde özellikle ayakkabıya dikkat edilmelidir, çünkü bahar aylarında kullanılan trekking ayakkabıları giymek sporcular için büyük bir hata olacaktır. Kıyafet seçiminde de aynı şekilde sağlığınızı riske atmayacak ve sizi sıcak tutacak kıyafetler seçmek önemlidir.

Trekking Giyiminde Püf Noktalar

VD4A7646 - 001 --- Expires on 22-07-2018

Hava şartlarına bağlı olarak seçilmesi gereken trekking kıyafetler iç, orta ve dış katmandan oluşur. Kış aylarında asıl önemli olanın orta katman ve dış katman olduğu söylense de düşük sıcaklıklarda geziye çıkacak olanlar için outdoor termal içlikler hayati önem taşır. Özellikle alt giysi olarak seçmeniz gereken içlikleri pantolonun altına giyerek yürüyüşe çıkabilirsiniz. Pantolon olarak ise kot pantolon veya kışlık günlük bir pantolon tercih etmek yanlış olacaktır. Özel üretilmiş hızlı kuruma özelliği bulunan ripstop kumaştan üretilmiş trekking pantolonu tercih edebilirsiniz.

Vücudu sıcak tutan asıl katman olan orta katmanda ise ısı yalıtımının yüksek olması gerekir. Uzun kollu pamuklu iç giysilerin üzerine giyilecek polar sizi soğuktan koruyacak asıl kıyafettir. Çünkü sıcak yumuşak dokusuyla soğuğa karşı koruma sunan outdoor polarlar hafif tasarımı ile hareket kabiliyetini düşürmez. Polar yerine tek parça kalın kazaklar giymek ise üşümeye neden olacağı için giyilmesi büyük hata olur. Üst katman olarak giyilen trekking montu seçiminde ise hafiflik, sıcaklık ve su geçirmezlik gibi temel özelliklerin aranması gerekir. Dağlık alanlarda birkaç günlük geziye çıkanlar için tasarlanan ısı yalıtımlı şişme montlar ideal olurken daha soğuk hava şartlarında yürüyüş yapacak olanlar için ise -10, -13 derece soğuğa karşı güvence sunan montlar tavsiye edilir.

Trekking Ayakkabısı Seçimi

CHAUSSURE NH500F FRESH ROSE 2018[8339223]TCI_PSHOT_ - 004 --- Expires on 01-01-2030

Kışın ruhunu yakalayabileceğiniz doğa yürüyüşlerinde ayakkabı seçiminin önemi tartışılmaz. Kış şartları için tabanları sağlam dişli botlar tercih etmeniz gerekirken karlı arazide yürüyüş yapacaksanız mutlaka özel üretilmiş kar botu giymeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kar üzerinde kaymaya karşı iyi bir tutuş sağlayan kauçuk tabanlı kar botları zorlu arazilerde doğru seçim olacaktır. Snowcontact tabanlı botlar ise mükemmel yer tutuşu sağladığı için kar üzerinde daha rahat bir kullanıma imkan verecektir.

Kış aylarında karın olmadığı arazilerde günübirlik gezi yapacaksanız ağır kar botu seçmeye gerek yok. Zorlu ve ıslak zeminler için tasarlanmış dişli trekking ayakkabısı modelleri arasından seçim yapabilir, ayrıca sentetik malzemelerden üretilen bot ve ayakkabılar daha hafif olduğu için seçiminizi sentetik malzemelerden üretilmiş ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Yalnızca botlarda değil diğer trekking ekipmanları ve kıyafetleri için kış şartlarına uygun tüm ürünlere Decathlon outdoor malzemeleri arasından göz atabilirsiniz.