Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuyan havalar çocukların dışarıda geçirdikleri zamanı sınırlıyor. Ebeveynler soğuk hava nedeniyle hastalanma olasılığı yükselen çocuklarını soğuktan koruyarak hastalığa yakalanmalarını önlemek için daha kalın kıyafetlere yöneliyor. Üst üste giyilen kalın kıyafetler ise çocukların oyun oynama kabiliyetlerini azalttığı için onlar tarafından pek sevilmiyor. Çocuk kış giyim kombinleri için çocuğunuzu kışa hazırlayacak birkaç faydalı önerimiz var.

Sokağa Çıkarken Çocuklarınızı Nasıl Giydirmelisiniz?

Tabi ki kış mevsiminde çocukları uzun süreli dışarı çıkarmak pek mümkün olmuyor. Ancak bu da çocuğu eve hapsetmek anlamına gelmemeli. Alışverişe çıkarken, yürüyüş yaparken, parkta oyun oynarken kısa süreli de olsa soğukta dolaşmanız gerekebiliyor. Böyle anlarda alacağınız ufak önlemler çocuğunuzun soğuktan zarar görmesini engelleyebiliyor.

Kış Aylarında Çocuk Giydirme Yöntemi: Kat Kat Giydirme

cocuk1.jpg

Uzmanlar kış aylarında annelere kat kat şeklinde çocuklarını giydirmelerini öneriyor. Kat kat giydirmede tek katlı çok kalın bir giysi yerine daha ince yapıya sahip birkaç kıyafetin üst üste giydirilmesi soğuk havaya karşı çocukları çok daha iyi koruyor. Ayrıca gerektiğinde kolayca çıkarılabilen üst katmanlar sayesinde çocuğunuzun vücut ısısının aşırı artışı önleniyor. Örneğin çocuğunuza giydirdiğiniz iç çamaşırının üstüne sıcak tutan bir içlik giydirebilirsiniz. Üzerine kalın bir yelek, kalın bir pantolon ve şişme bir mont ile çocuğunuzun soğuk kış koşulları için hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk giyim modellerinde çocuğun tenine direkt temas eden kıyafetlerin alerjen madde içermeyen %100 pamuklu kumaş olması öneriliyor. Konforlu polar modelleri de çocuk giyiminde öne çıkıyor ve çocukları soğuktan koruyor.

Soğuk Havalarda Şapka ve Atkı Kullanımı Önemli

sapka.jpg

Soğuk kış günlerinde dışarıya çıkarken çocuğunuzun mutlaka şapka kullanması gerekiyor. Vücut ısısı en fazla çıplak olan baş bölgesinden kaybediliyor. Sert rüzgâra ve soğuk havaya maruz kalan çocuğun baş ve yüz bölgesi önemli hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. Başı, kulakları, boynu ve yüzün bir kısmını kaplayan özel tasarım şapka modelleri ile daha rahat bir kullanım sağlanabiliyor. Şapka yerine kullanılabilen kapüşonlu sweatshirtler ile şapka giymeyi pek sevmeyen çocuklar için farklı bir seçenek yaratılabiliyor.

Minik Ayakların Üşümemesi İçin Doğru Ayakkabının Önemi 

ayakkabi1.jpg

Özellikle karda oynamayı seven çocuklar için ayaklarının ıslanması tam bir hastalık nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Oyun oynarken ıslaklığı pek de önemsemeyen minikler, sonrasında donma tehlikesi ile bile karşı karşıya kalıyor. Çocuk bot seçiminde en önemli altın kural ayağa tam oturması. Ne bol ne de dar olmayan bot seçimi çocuğun ayak sağlığında önemli bir rol oynuyor. Ayağa giydirilen çorabın çok kalın olmaması, kalın çorap yerine ince iki çorabın giydirilmesi tercih ediliyor. Pamuklu yapıya sahip, terlemeyi önleyen ve cildin nefes almasını sağlayan çoraplar uzmanlar tarafından öneriliyor. Su geçirmeyen, kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanan kaymaz yapıya sahip çocuk bot modelleri, ürün çeşitliliği ile çocuğun dilediği rengi seçmesine de olanak veriyor.

Doğru Kumaş ve Uygun Modelin Önemi

Kış mevsimi geldiğinde çocuğun oyun özgürlüğünü ve hareketlerini sınırlayan çocuk mont modelleri doğru kumaş ve uygun model seçilmediğinde çocuk için ızdıraba dönüşüyor. Çocuğunuzun bedenine uygun olmayan aşırı dar ya da aşırı bol montlar hareketlerini engellediğinden dolayı önerilmiyor. Daha hafif malzemeler kullanılarak tasarlanan ısı yalıtım oranı yüksek olan polar ya da mont çeşitleri çocuk tarafından daha rahat kullanıldığı için tercih sebebi oluyor. Ayrıca mont ve polar satın alırken çocuğunuzun kendi seçimlerine kulak vermeniz de onun daha istekli bir şekilde palto giymesini sağlayabiliyor.

Kalitesi, konforlu tasarımları ve modern çizgileri ile çocuk giyiminde sıklıkla tercih edilen Decathlon çocuk kış giyim modellerine göz atarak en kullanışlı ürünleri satın alabilirsiniz.