Gerçek sporseverler için kar kış, yağmur çamur fark etmez. Onlar yaz, kış demeden, açık havada spor yapmanın mutlaka bir yolunu bulur. Hatta yürüyüş tutkunları genellikle zorlu koşullardan daha çok hoşlanır. Rüzgar, yağış ve engebeli yollar ayrı bir zevktir.

Elbette kış koşullarında sporu keyifli kılmak için, ihtiyaç duyulan bazı özel giysiler var. Soğuk ve karlı havalarda siz de spora ara vermeden formunuzu koruyabilir, tüm enerjinizle dinamik bir yaşantı sürdürebilirsiniz. Fakat öncelikle sağlığınızı korumak için gereken doğru giysi seçimlerini yaparak. Kışın açık havada spor ya da yürüyüş yaparken, öncelikle kaliteli bir çift kar botu en iyi yardımcınız olacak.

Kar Botunun Farkı

bot5.jpg

Karlı havalarda ayak ve beden sağlığını korumak, rahat yürüyüş ve spor yapma imkânı sunmak üzere özel olarak üretilen kar botu, farklı özellikleri ile diğer kışlık bot çeşitlerinden ve yağmur botlarından ayrılıyor. Kar botunun en bariz ayırıcı niteliği ise, kar suyunu geçirmeyen, içine almayan yapıda üretiliyor olması. Kar botları bu niteliği ile diğer su geçirmeyen bot çeşitlerinden de farklı. Kar botları, doğrudan kar suyunu içine almayacak şekilde engellemeye odaklanıyor. Yağmur suyu ve birikinti suları gibi suların moleküler yapısı ile kar suyunun moleküler yapısı farklı olduğu için, ayağı ıslanmaktan korumak amacıyla üretilen botların bu farklılıkları dikkate alması gerekiyor. Unutmayın ki eğer karda yürümek zevkleriniz arasında ise, size gerekli olan kar suyunun yapısına duyarlı gerçek bir kar botudur. Peki, iyi bir çift kar botundan ne beklemelisiniz?

Kar Suyu Geçirmezlik

bot kar

Güvenebileceğiniz bir çift kar botunuz varsa, karda uzun doğa yürüyüşleri sizi bekliyor demektir. Kışlık bot modelleri arasından uygun olanı seçerken tabi ki bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Kar suyunu asla geçirmemesi gerekliliği önkoşul. Doğa yürüyüşlerinizi karlı yollarda yapacaksanız botunuzun yüzeyi, kar suyu moleküllerini geçirmeyen bir yapıya sahip olmalı. Böylece ayaklarınız ıslanmaktan korunmalı. Ayrıca botlar ayağınızı bilekleriniz ile beraber ne kadar iyi sarıyorsa, ayağınızın içine kar girme riski de o derece ortadan kalkar.

Kaymaz, Kalın ve Kauçuk Taban

Bunun yanı sıra, botunuzun tabanı kalın ve kaymaz nitelikte olmalı. Kaymazlık, karlı zeminde rahat hareket edebilmeniz için olmazsa olmaz bir özellik. Kauçuk tabanlı kar botlarınız aynı zamanda kolaylıkla kardan ve  çamurdan temizlenebilir.

Sağlam Yer Tutuşu

karbotu

Ayrıca eğimli, engebeli ve zorlu zeminlerde botunuz mükemmel düzeyde yer tutuşu sağlamalı. Outdoor bot modelleri için zeminle sağlanan uyum belirleyici bir nitelik. Üstelik kış koşullarında, karlı yollarda yürürken sizi bekleyen bir risk daha var; o da buzlanma. Karın altında gizlenmiş, buzlanmış bir zemine denk geldiğinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olmalı, adımlarınızı o güvenle atabilmelisiniz. İşte o güveni yaşamak yer tutuşu güçlü bir taban gerektiriyor. Tabanlarınız tırtıklı olursa, yer tutuşu da daha kuvvetli olacaktır.

Ayağı Sıcak Tutan Tasarım

bot7.jpg

Tabi bir de soğuktan ayakları sıkı sıkıya koruma meselesi var. Isının zaman zaman sıfırın altına düşebildiği karlı kış koşullarında, sıcacık ayaklarla yürümek için kalın kauçuk tabanlar birebir. Kalın tabanlarınız ayaklarınızı yerden yüksekte tutarak soğuktan korunmanıza yardımcı olur. Ayağınızı sıcacık tutmak için, botunuzun taban özelliklerinin yanında içi de önemli. Kar botlarınızın içi, soğuğu geçirmeyen kürk ile kaplıysa konforunuz tamamlanır.

Sağlam ve Nefes Alabilen Yapı

karbotu3.jpg

Kaliteli kışlık kar botunun diğer önemli özellikleri ise; esneklik, dayanıklılık, nefes alabilen ve koku oluşumuna sebep olmayan kaliteli astar. Botunuz ayaklarınızın tamamen havasız kalmasına yol açmamalı. Zorlu yol koşullarında yürüyüş yaparken ya da koşarken, rahatça esneyerek hareketlerinizi rahatlatmalı ve size uzun bir kullanım ömrü sunacak ölçüde dayanıklı olmalı.

Kış aylarının bembeyaz günlerinde keyifli yürüyüşler yaparken güvenle giyebileceğiniz kar botları için, siz de Decathlon’un kaliteli ve şık modelleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. İdeal koşullarda doğa yürüyüşlerinizi, sporunuzu yapabilir, kalite avantajı ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.