Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde spor severlerin gözde aktivitesi snowboard oluyor. Kar üzerinde özel tahta ile kayma esasına dayanan snowboard, tıpkı diğer kış sporlarında olduğu gibi özel ekipmanlar gerektiriyor. Tecrübeli sporcuların olduğu kadar amatör sporcuların da daha keyifli bir şekilde snowboard yapması için doğru ve uyumlu malzeme seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Doğru snowboard kombinleri ile kayma keyfine keyif katacağınız küçük ipuçları sizi bekliyor.

Her Şey Snowboard Tahtası Seçimi ile Başlar

snowboard tahtasi.jpg

Keyifli bir snowboard deneyimi yaşamak için işe tahta seçimi ile başlamalısınız. Genelde 140- 165 cm uzunluk ile 24-27 cm genişliğe sahip olan snowboard tahtalarının kişiye özel seçilmesi gerekir. Snowboard seviyesi, arazi şekli, tahtanın kavisi, cinsiyet, yaş, ağırlık gibi özelliklerin seçeceğiniz tahtayı doğrudan etkileyeceğini göz önüne almalısınız. Herhangi farklı bir ekipmanla değil doğrudan fiziki özelliklerinizle ve kayma stilinizle uyumlu snowboard tahtası seçmeniz gerekir.

tahta2

Snowboard yapmaya yeni başladıysanız ileri seviyede sporcular için tasarlanmış kavisli bir tahta zorlanmanıza, haliyle snowboard yapmaktan keyif almamanıza neden olacaktır. Aynı şekilde boyunuz ile doğru uzunlukta ve ayak numaranızla paralel genişlikte bir tahta, doğru şekilde kaymanıza imkân verecektir. Tahta kavis biçiminin ise arazi şartları ve kayma stilinizle alakalı olduğunu bilmeniz ve seçiminiz buna göre yapmanızda fayda var. Teknik bilgilerin yanında renk renk desen desen olan snowboard tahtalarından tarzınızı en iyi şekilde yansıtacak modeli seçebilir, diğer ekipmanlarla dilediğiniz gibi kombinler yapabilirsiniz.

Doğru Kıyafet Seçimi ile Kaymanın Keyfini Varın

kiyafet.jpg

Tahta seçiminden sonra en çok dikkat etmeniz gereken nokta kıyafettir. Yanlış kıyafet seçimi ile üşümeniz ve ıslanmanız kaçınılmaz olacağı için snowboard yapmaktan keyif almayacağınız açıktır. Ayrıca yanlış giyimle rahat hareket edemeyeceğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Doğru snowboard kıyafetleri seçiminde ilk olarak sizi sıcak tutacak şekilde giyinmeniz gerektiğini bilin. Çok üşüyen biriyseniz termal içlikleri tercih etmeniz doğru olur. Orta katmanda uzun kollu pamuklu kıyafetler ve ısı yalıtımı sağlayacak polar giysiler giymeyi ihmal etmeyin. Snowboard montu olarak ise su geçirmezlik özelliği olan, rahat hareket imkânı veren, nefes alabilir montlar tercih edebilirsiniz. Özellikle kar üzerine sık sık düşeceğiniz için montunuzun mutlaka su geçirmeyen özellikte olması snowboard keyfinizi doğrudan etkileyecektir.

Montlar ile kombinleyeceğiniz snowboard pantolonu ise normal kayak pantolonundan farklıdır. Her şeyden önce kayak pantolonuna oranla daha düşük belli olan snowboard pantolonu düşme, oturma ve kalkma sırasında hareketlerinizi engellemeyecek nitelikler taşır. Aynı zamanda nefes alabilir su geçirmez pantolonlar, düşme sırasında ıslanmayacağı için keyfinizi kaçırmayacaktır.

Bot Seçiminde Dikkat Edilecekler

Tıpkı diğer kış sporlarında olduğu gibi snowboard için de özel botlar bulunur. Kayarken ayağınızı sıcak tutacak ısı yalıtım özelliği bulunan botlarda topuk kısmında köpük desteği bulunan cırt cırtlı bağlama sistemi ile kolay giyilen, darbe emici özelliği olan ürünler daha konforlu kullanım sunar. Isıyla şekillenen iç taban sayesinde kişinin ayağına göre biçim alan botlar, tahtayı daha iyi kontrol etmenize imkan verir. Böylece hız yaparken veya dönme sırasında ayaklarınız daha rahat olacağı için snowboard yapmanın keyfini sonuna kadar çıkarmanıza olanak tanır.

Kıyafetlerinizi Snowboard Aksesuarları ile Tamamlayın

aksuasuar.jpg

Tahta, kıyafet ve ayakkabı seçiminin yanında uygun aksesuarlar da snowboard keyfini arttıracaktır. Aksesuar denilince kask, eldiven, güneş gözlüğü ve vücut koruma ekipmanları akla gelir. Aksesuarlar arasında özellikle gözlük hayati önem taşır. Çünkü güneşten ve yerden yansıyan ışınlar kayma sırasında gözlerinizi yoracaktır. Güneşli havalarda koyu camlı gözlükler ile kombinler yaparken sisli havalarda ise sarı camlı gözlükler tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Koruyucu ekipmanlardan ise snowboard esnasında özellikle kalça üzerine sık düşüldüğü için kalça koruyucular ve dizlikler sakatlanmalardan sizi koruyacak önemli parçalardır.

Konforlu bir snowboard deneyimi yaşamak için titizlikle seçilmesi gereken snowboard malzemelerini Decathlon güvencesiyle temin etmek için hemen buraya tıklayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!