Tekrardan herkese merhabalar !

Hatırlayacağınız üzere daha önceki yazımda sizinle kısaca genel balıkçılık hobisinden  ve kendi deneyimlerimden bahsetmiştim. Bu yazımda benim de yeni öğrenmeye başladığım ingilizcesi ‘’Spin’’ olan yani “at-çek” balıkçılığından bahsediyor olacağım.

At-çek balıkçılığı ülkemizde son yılların en gözde sportif balıkçılık dallarından birisi olmayı başarmış bir daldır. Bu başarının sırrı ekonomik fiyatlarla sunulan ekipmanlar (olta kamışı, makineler, sahte yemler vs) ve hiç şüphesiz ki ‘’eğitim’’. At-çek balıkçılığı sadece balıkçılık hobisiyle kalmayıp aynı zamanda yanınızda taşıdığınız ekipmanları taşımak için ‘’gücünüze’’ gerekse yeni yerler keşfetmeniz için ‘’kondisyonunuza’’ ihtiyaç duyar o yüzden sadece at-çek balıkçılığı yaparken bir çok sporu birlikte yapmış olursunuz.

Kısaca at-çek balıkçılığı nedir diye soracak olursanız şöyle kısaca açıklayabiliriz:  İlk başlarda tatlı sularda av yapmak için kullanılan bu teknik daha sonra teknolojinin gelişmesiyle denizlerdede kullanılmaya başlanmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere kıyıdan atıp çekme yöntemiyle yapılan bir spordur.

Diğer bilgilere geçmeden avımdan bir kareyi görebilirsiniz 🙂

balik.png

Bu sporu yapmak için kısaca ekipmanlarını kamış, makine, misina, fırdöndü ve sahte yem olarak sıralayabiliriz. Kullanılan malzemeler kullanıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Hepsinden bahsedecek olursak;

Kamış özellikleri: Kamışların markalarına göre boyutları değişiklik gösterebilir, bununla birlikte tercihen 210cm, 240cm ve 270cm olarak bulabilirsiniz. Kamışların özelliklerine göre bakacak olursak da, kullanılacak sahte yemin ağırlığı, hedef balık ve çekme gücüne bağlı olarak size en uygun kamış seçilmelidir.

Makine özellikleri: Her markanın kendisine özel serileri bulunmakla birlikte bu işe yeni başlayacaklar için küçük kafa diye adlandırılan (2500, 3000, 4000 veya bunların kısaltmaları 25, 35…) makineler bütçenize göre kullanılabilir.

Misina özellikleri: Misinalar seçilirken özelliklerine dikkat etmek gerekir. Hedef balığınıza göre misina seçmeniz en doğru olanıdır. Genelde 0.12mm, 00.15mm ve 0,18mm ölçülerindeki ip veya monoflament misinalar seçilir.

Sahte yem seçimi: Sahte yem hedef balık açısından çok önemlidir. Hedef balığınızın hangi tür balık ile besleniyorsa ona yakın ve ilk başta belirttiğim kamışınıza uygun bir sahte yem seçmelisiniz. Burada bir de detay olarak berrak, bulanık veya derin gibi su tiplerine göre de kullanacağınız sahte yem çeşidi değişmektedir.

Hemen hemen bu kombinasyonları hazırladığınız takdirde at-çek balıkçılığı yapmak için size en  yakın deniz kenarına gidip bu spora başlayabilirsiniz.

Bu arada belirtmek isterim ki bazı detaylar da bulunuyor. Ek misina veya lider dediğimiz misina kullanabilir çeşitli yöntemler deneyerek kendi hedef balığınızı kandırmayı başarabilirsiniz 🙂

Bu yazımda mağazamıza gelen ve balıkçılığa ilgi duyan kullanıcılarımızın bilinçlenmesi ve doğru ürünü almaları konusunda destek sağlama konusunda destek olmaya çalıştım.

Not olarak balık avı yaparken çevremizde misina artığı ve herhangi bir çöp maddesi bırakmayalım. Unutmayın, doğa yoksa spor da yok.

Herkes için spor , spor için her şey 🙂

Saygılar, selamlar !

Eray Demirtaş – Balçova Decathlon Mağazası