Günümüzde kayak, snowboard ve snowkite gibi kış sporları, küçük yaştaki çocukların yaptığı ve gelişimleri için faydalı olan sporlar arasında yerini aldı. Aileler, kış tatillerinde çocuklarını hem fiziksel hem kişisel gelişimi sağlayan bu  sporlarla tanıştırmak için kayak merkezlerinin yolunu tutuyor. Yaşa göre kayak sporu eğitimi, dünya standartlarını yakalayan merkezlerimizde başarıyla veriliyor.

erkek cocuk kayak.jpg

Kayak merkezlerinin sayısının artması ve ulaşımın kolaylaşması, çocukların okulları aracılığıyla kış sporlarıyla tanışmalarını da sağlıyor. Kış sporlarının çocuklar için eğlence anlamına gelmesi, ilginin artmasının en büyük nedeni. Yine de her spor dalında olduğu gibi kış sporlarına başlarken de önceden bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. İşte çocukların kış sporu yapması konusunda bilmeniz gerekenler:

Kış Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları Nedir?

cocuk kayak1

Kayak, herkes için dengeyi geliştiren bir spordur. Çocuklar için de henüz gelişim aşamasındayken denge kontrolünün gelişmesi, fiziksel gelişim açısından büyük fayda sağlar. Bacak kaslarını kuvvetlendirir ve çocuklara hızlı hareket yeteneği katar.

Çocukların kişisel gelişimi açısından özgüvenlerini ve sosyal ilişkilerini iyileştirir. Hata yapıp düşerek hatalarından ders almayı kolayca öğrenirler. Arkadaşlıklarını ve rekabet duygularını da geliştirirler.

Çocuklar Kaç Yaşında Kayak Sporuna Başlamalı?

kayakcocuk

Kayak merkezleri genellikle 3 yaş civarındaki çocukları kabul etseler de kayağa başlama yaşı 4-6 yaş olarak kabul edilir. Çocukların kayak konusunda teknikleri öğrenmeleri 5 yaşlarında gerçekleşir. Bundan önceki dönemi, alıştırma ve oyun dönemi olarak geçirebilirsiniz.

Çocuklar İçin Kayak Derslerinin Süresi Ne Kadar Olmalı?

Kayak ekipmanları ile karda hareket etmek kas gücü gerektirir. Bu nedenle çocukları zorlamadan 1 saatlik dersler ile düzenli bir program oluşturulması gerekir. Çocuklara eğlenceli ve oyun şeklinde bir dersler hazırlanması gerekir. Bir gün için sabah ve akşam 1’er saat yeterli olacaktır. Sıkı bir disiplinle başlayan ev yoğun kayak eğitimi çocukları zorlar ve kayaktan soğutur.

Çocuklar İçin Kayak Malzemeleri Nasıl Olmalı?

ebeveyn

Çocuklar kayak yapmasıyla ilgili en önemli konuların başında kayak malzemesi gelir. Malzemeler ile ilgili başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

– Çocukların kayak yaparken ilk kural, mutlaka kask takmalarıdır. Baş çevresine göre ayarlanabilen, ısı yalıtımlı ve hafif kasklar tercih edilmelidir.

– Ayakkabılar çocuğun ayağına uygun olmalıdır. Ayağını sıkmamalı ya da geniş olmamalıdır. Isı yalıtımı ve yer tutuşu yüksek olmalıdır.

– Kayak ekipmanları doğru yerlerden alınmalıdır. Çocuğun bedenine uygun olmayan kayak malzemeleri kullanılmamalıdır.

– Doğru malzeme seçimi kadar doğru bağlama da çok önemlidir.

– Kar kıyafetleri, hareketi engellememeli ve koruyucu olmalıdır.

– Mutlaka eldiven ve ısı yalıtımı yüksek bir şapka takılmalıdır.

– Kar kıyafetleri üzerinde kesici ya da sert aksesuarlar olmamalıdır.

– Kayak seçerken boyuna dikkat edilmelidir. Ayrıca kayağın modeline ve hangi seviyedeki sporcular için uygun olduğuna dikkat edilmelidir.

– Kayak boyu seçerken çocuğunuzun boyu ölçü olarak alınmalıdır. Çocukla aynı boyda, 10 santim uzun ya da kısa kayak alınması gerekir.

Çocukları Kayak Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli? 

– Çocukların kayak yapması kayak dersi almaları demektir. Ders almadan çocuğun serbest olarak kayak öğrenmeye çalışması kaza ve yaralanma risklerine çok açıktır.

– İlk dersten önce çocuğun karla tanışması ve karda doya doya oynaması için gereken zaman verilmelidir.

– Dersler için çok soğuk olmayan havalar tercih edilmelidir.

– Çocuğun dersten önce karnının tok olması ve yeterince sıvı almış olması gerekir. Acıkması ya da susamasına karşı hazırlık yapılmalıdır.

– Grup dersleri sosyalleşmesi açısından çocuklara fayda sağlayacaktır.

– Derslerde çocuğunuzu eğitmene teslim etmeniz, derse ilgisini ve verimini artırır.