Uzun bir eğitim ve çalışma dönemi boyunca yorulduktan sonra iyi bir tatil yaparak dinlenmeye ve enerji kazanmaya ihtiyacınız vardır. Sömestr tatili bu nedenle herkes tarafından sevilen ve iple çekilen bir zamandır. Sınavlarına girip notlarını almış bir öğrenciyseniz karne tatili başlayınca sizi mutlaka tatlı bir heyecan sarmaya başlamıştır. Sömestr tatili, üniversite öğrencileri ve aileler için de yılın önemli bir dönemidir.

cocuklar gorsel

Bazıları söz konusu süreci sıcak ve rahat ev ortamında yaşamayı tercih ederken birçok kişi tatili değerlendirmek amacıyla seyahate çıkmayı planlar. Kuşkusuz ki bu dönem yolculuk yapmak, yeni yerler keşfetmek için idealdir. Bir yerlere gitmeden önce mutlaka yapılması gerekenler listesinin başında tabi ki bavul hazırlamak gelir.

Sömestr Tatili ile Özdeşleşen Kayak Tatili Planları İçin Bavul Hazırlamak

Sömestr tatili denildiği zaman mevsim nedeniyle genellikle akıllara kayak tatili gelir. Farklı seçenekler planlanıyorsa bile tatil, coğrafya dersinde anlatıldığı gibi, Kuzey yarım kürede  yaşayanlar için kış aylarına denk gelir. Gideceğiniz yerdeki soğuk hava koşullarına uyumlu bir bavul hazırlamanız şart.

Kayak tatiline gitmeyi ve adrenalin yüklü, eğlenceli anlar yaşamayı istiyorsanız hasta olmamak adına sıkı giyinmelisiniz. Kayak sporunun kendine özgü giyim eşyalarına ise bavulunuzda mutlaka yer vermelisiniz. Şık, renkli, moda anlayışınızla uyumlu kayak montu ve pantolonu olmazsa olmaz ürünler şeklinde belirtilebilir.

kalin-giyim

Kayak çorabı, içlik, termal tayt ve çok sayıda çorap mutlaka bavulunuzda bulunmalıdır. Karlı ve soğuk bir ortama gittiğiniz için kalın giyinmeye dikkat etmeniz daha keyifli ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Aksesuar olarak ise güneş gözlüğü, kayak gözlüğü, eldiven ve özellikle çocuklar için kask gereklidir. Böylelikle spor yapmaya tam anlamıyla hazır olmak mümkün. Beğenilerin doğrultusunda tüylü veya kürklü bir kar botunu yanınıza almanız kayak pistlerinin yıldızı olmanıza destek verir.

botlar
Tülüş tülüş sıcacık tutan kar botları için tık tık.

Kayak yapmayı planlara dahil etmediyseniz ve keşif, gezme, eğlenme odaklı bir yolculuğa çıkacaksanız soğuk ortamlara uyum sağlayan kalın kazak, elbise, bot ve benzeri giysiler bavulunuzda yer alabilir. İyice sarılıp sarmalanmak için atkı, eldiven, battaniye gibi eklemeler gittiğiniz yerde daha sıcak kalmanıza yardımcı olur.

sun-ski

Kış aylarının hava şartlarına karşı her anlamda kendinizi korumayı unutmamalısın. Hem sağlığınız hem de kişisel bakım ve güzelliğiniz açısından buna dikkat etmek önemlidir. Soğuk havalarda cildiniz daha çabuk kuruyabilir ve zarar görebilir. Cildin kurumasını veya kızarmasını önleyen özel nemlendiriciler, el kremleri, bakım ürünleri bavulun kolaylıkla erişilen bir bölümüne koyulabilir.

Sıcak Rotalara Yönelik Bavul Hazırlarken Yapman Gerekenler

Sömestr tatili için rota sıcak hava koşullarının hüküm sürdüğü bir bölge ise bavulu bu doğrultuda hazırlamak doğru bir yaklaşımdır. Sahilin, güneşin ve denizin tadını çıkaracağınız türde yurt dışı tatili seçenekleri karne tatili süreci için de mümkün. Sıcak veya ılık iklimde bir yere gidiyorsanız bavula bir yaz tatiline çıkmadan önce eklenen klasik eşyaları koyabilirsiniz.

sunglass

Kaliteli bir güneş gözlüğü, güneş kremi, havlu ve sıcağa karşı cildinizi koruyacak türde bakım ürünleri bavulda bulunmalıdır. Dudaklar her daim özel ilgiye ihtiyaç duyduğundan nemlendiriciye valizde yer verilmelidir. Sömestr tatili yeni kitaplar okumak için mükemmel bir fırsattır.

Yeni çıkan, çok satılmakta olan veya klasik haline gelmiş eserler, kültürü tatil esnasında da geliştirir ve sizi başka dünyalara götürür. Sportif aktivitelere katılsanız da katılmasanız da konforlu olmaları nedeniyle spor ayakkabılar bavulda olmalıdır. Her türlü seyahatin bir bölümü kesinlikle yürüyüş aktiviteleri ile geçer. Ayakkabıların rahat kullanımlı olmaları bu nedenle bir hayli önemlidir.

Kişisel Bakıma ve Eğlenceye Önem Vermeyi Unutma

Tatil süresince kaldığınız otelde ufak boylarda şampuanlar var olsa da kendi saçınıza özel bir şampuanı, diş macunu ve diş fırçası gibi temizlik ürünlerini ve deodorant, parfüm, saç kurutma makinesi, saç fırçası, makyaj malzemeleri türünde kişisel bakım ürünlerini bavula eklemek iyi bir fikirdir.

Her tatilin vazgeçilmez bölümlerinden biri akşam saatlerinde gidilen eğlencelerdir. Kayak merkezlerinde özel DJ performansları eşliğinde düzenlenen partilerde iyi zaman geçirme şansı vardır. Nereye giderseniz gidin mutlaka katılabileceğiniz bir eğlence aktivitesi vardır.

Bavulda böyle zamanlara yönelik süslü ve şık türde elbiselere yer vermeyi ihmal etmeyin. Gezilen yerlerin ve kendinizin, sevdiklerinizin fotoğraflarını çekmek için telefona ek olarak profesyonel nitelikte fotoğraf makinesi veya tablet türü teknolojik ürünleri yanınıza almayı unutmayın.