Kayak sporu ya da snowboard ile ilgilenenler için birer cazibe merkezi olan kayak merkezlerinin; pist özellikleri, kar kaliteleri ve sezon süreleri açısından farklı özellikleri bulunuyor . Kayak merkezlerinde kayak deneyimine ATV, kar kızağı, kar raftingi, snow tubing ve arazi sporlarını da eklemek mümkün. Sevdiklerinizle kış tatilinizi geçirdiğiniz kayak merkezlerinin turistik açıdan standartları ve sunduğu etkinlikleri de tercih sırasında önemli bir rol oynuyor. Türkiye’de günübirlik ya da uzun kış tatilleri için farklı kayak merkezi seçeneklerini sizin için kısaca inceledik:

1-  Kış tatilinin vazgeçilmezi

kizak

Bilinirlik açısından listenin ilk sıralarında yer alan kayak merkezi Uludağ, hem kayak sporuyla ilgilenen hem de tatilllerini geçirmek isteyen ziyaretçileri ağırlıyor.

Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, günübirlik gidilip gelinebilen yakınlığı nedeniyle hem İstanbullu kayak sporcularını hem de Türkiye’nin tüm illerinden ziyaretçilerini ağırlıyor.

2543 metre yüksekliğinde Uludağ, hem en yüksek dağ, hem de pist imkanlarıyla Marmara’nın en büyük kayak merkezi unvanını elinde tutuyor.

11 pist, 11 telesiyej ve 6 teleski bulunuyor. Ziyaretçilerin tatil amacıyla da tercih ettiği kayak merkezi, otel çeşitliliği açısından en zengin kayak merkezleri arasında bulunuyor. 3000’den fazla yatak kapasitesiyle her yıl en çok ziyaret edilen kayak merkezi oluyor.

2-  En uzun telesiyej 

siege1

Erciyes Kayak Merkezi, Alpler standardında en yeni liftleri ve teknik imkânlarıyla, son teknoloji teleferik sistemiyle, Erciyes’te Dağ’ının 25 km’lik alanı içerisinde bulunan 2’si gondol, 19 adet mekanik tesis ağı misafirlerine çok farklı noktalarda kayak yapma imkânı sunuyor. Türkiye’nin en gelişmiş kayak merkezi olan Erciyes, son teknoloji teleferik sistemiyle, saatte 26.750 kişi taşıma kapasitesi bulunuyor ki bu da kayakçılar için teleferik kuyruğuna girme ve zaman kaybetme dezavantajını ortadan kaldırıyor.

Şüphesiz ki kayak merkezlerindeki en önemli konulardan birisi güvenlik. Kayak sporunun kendi risklerinin yanı sıra dağ ortamında oluşabilecek istenmeyen durumlara karşı, Erciyes’te tüm ilk yardım ve arama kurtarma eğitimlerini almış Kayseri Erciyes A.Ş.’nin tam donanımlı 30 kişilik Pist Güvenlik Ekibi sürekli devriye gezerek, istenmeyen durumlar için teyakkuz halinde bulunuyor.  Can güvenliğinin ön planda olduğu Erciyes Kayak Merkezi’nde gerek sporcuların, gerekse kayak severlerin olası bir kaza, düşme, çarpma gibi fiziksel olaya karşı kask takma zorunluğu uygulanıyor.

Erciyes’te on-pist ve off-pist olmak üzere toplam 102 km uzunluğunda Alpler standardında bir biriyle bağlantılı 34 farklı kayak pisti bulunuyor. Bu pistlerin 80 km’lik kısmı her gün kayakseverler için snowtracklarla eziliyor ve düzenleniyor. Farklı zorluk derecelerindeki (siyah – kırmızı – mavi) pistler, kayak tutkunlarına 2200 m – 3400 m irtifada zirveye en yakın kayak deneyimini sunuyor.

3- En uzun kar pisti

pist

Türkiye’nin en uzun pistinde kayak yapmak istiyorsanız, bu unvanı 28 km’yi bulan pistleri ile Palandöken Kayak Merkezi elinde tutuyor.

Erzurum’da bulunan merkezde kar kalınlıkları 3 metreyi buluyor. Uzun kar sezonu, 6 ay boyunca kayak yapma imkanı veriyor. İki tanesi olimpik pist olmak üzere toplam 22 pist bulunuyor.  Palandöken Kayak Merkezi, pist imkanlarıyla amatörlerden milli sporculara kadar her seviye sporcu tarafından tercih ediliyor.

4- Kış sporu klasiği

Bolu’da yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, Köroğlu Dağları’nın üzerinde yerleşiyor. Hem sporcuların hem tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği kayak merkezi olan Kartalkaya’da kar kalınlığı 3 metreyi buluyor.

Kartalkaya,11 mekanik liftin olduğu pistleri,  2 tane telesiyej, 6 tane teleski ve 3 tane baby-lift ile her yıl birçok snowboard ve kayak sporcusu tarafından tercih ediliyor.

Konaklama açısından 1250 civarı yatak kapasitesi ve hem İstanbul’a hem Ankara’ya yakınlığı ile kar tatillerinin yıllardır en önemli merkezleri arasında sayılıyor.

5-  Hızlı bir kayak tatili  

kayak2

Kartepe, İstanbul’a yakınlığı sayesinde günübirlik kayak turu yapma imkanı sunuyor. Çok sayıdaki lifti ve 12 pisti bulunuyor. Yüksek ziyaretçi kapasitesini rahatlıkla karşılıyor.  Konaklama imkanı da bulunan Kartepe, her yıl İstanbul’dan ve çevresinden gelerek kayak sporu yapanların gözdesi.

Kars’ta bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kastamonu’daki Ilgaz Kayak Merkezi, Isparta’da Davraz Kayak Merkezi, Antalya’da yer alan Saklıkent gibi önemli kayak merkezleri, iklim ve tesis koşullarıyla kayak ve snowboard sporcuları için öne çıkıyor. Ayrıca ülkemizde henüz çok saydığımız örnekler kadar duyulmasa da sayısı giderek artan birçok kış sporu pisti bulunuyor.