Eliptik bisiklet kilo vermek ve sağlıklı yaşamak isteyenlerin son yıllarda favorisi haline gelmiş bir ekipman türüdür. Doğru kullanıldığı zaman yüksek oranda verimlilik ve performans alabileceğiniz bir alettir. Üstelik doğru kullanım sonucunda eklemlerde ve bedende herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Eliptik bisikletten nasıl yararlanmanız gerektiğini öğrenirseniz daha fit olma amacınıza büyük katkıda bulunursunuz.

eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet modelleri birçok farklı ve yararlı hareketi yaptırma kapasitelerinin yüksek olmaları nedeniyle evde veya spor salonunda spor yapmak isteyenler için ideal ekipmanlardır. Üzerinde yaptığınız hareketler, koşu bandı, egzersiz bisikleti ve merdiven tırmanma ile elde edilen verimin toplamı kadar fayda sağlar.

Eliptik Bisiklet Kullanımında Sıklıkla Yapılan Hatalar

eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet kullanırken yaptığınız hataları fark ederseniz bundan sonra sportif çalışmalarınızda daha başarılı olabilirsiniz. Bu bisikletler birçok özelliği bünyelerinde bulundurabilirler. Ekipmana fazla özellik eklenmesi gereksiz masraf oluşmasına neden olur. Aletin ihtiyaç duyduğunuz ve size gerçekten yarar sağladığından emin olduğunuz özelliklerini kullanmanız yeterlidir.

Eliptik bisiklet daha çok vücudun alt bölümlerini çalıştırmaya yönelik bir ekipman türüdür. Bisikleti kullanırken dik durmaya özen göstermek önemlidir. Kambur durmak bir hata olarak belirtilebilir. Bununla birlikte aleti doğru eğim açısında tutmanız gereklidir. Yanlış eğimde çalışırsanız fazla yorulabilirsiniz ve istediğiniz verimi alamazsınız. Eğim konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise bir anda fazla oranda değişiklik yapmamaktır.

Aralıklı antrenman yapmak için ideal ürünlerdir. Bir süre bisikleti sürdükten sonra yorulunca egzersizi bitirmek yanlış ve hatalı bir harekettir. Yorulursanız hızı azaltarak egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Enerjinizi topladığınızda ise tekrar egzersiz hızını yükseltebilirsiniz.

Böylelikle yüksek oranda yağ yakabilir ve kilo verebilirsiniz. Bu bisikletler üzerinde yapılacak hatalardan bir diğeri ise gergin olarak kendinizi kasmaktır. Kollar, sırt ve boyun başta olmak üzere rahat bir şekilde kalarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Eliptik Bisiklet Kullanırken Yapmanız Gerekenler

Eliptik bisiklet modellerini kullanırken kaçınmanız gereken hataları bilmek kadar aletlerden verim almak için uygulamanız gerekenleri öğrenmek de önemlidir. Evinizin sıcacık ortamında spor yapmak için aradığınız ekipmanı sunan eliptik bisiklet forma girmek açısından muhteşem bir alettir. Bisikletin üzerinde yer alan LCD ekranlarda ne kadar kalori yaktığınız ve benzeri bilgiler mevcuttur. Burayı takip ederek çalışma performansınızı anlayabilirsiniz.

eliptik bisiklet ekran

Bisikletin çalışma yöntemi vücudun bacaklar gibi alt kısımlarına öncelik verir. Kollarınızı ve üst bölgeleri de çalıştırmak istiyorsanız aletin hareket eden kollarını tutmayı tercih edebilirsiniz. Eliptik bisikleti düzenli olarak, örneğin günde iki kere kullanırsanız uzun vadede daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Eliptik bisikletin avantajlı yönü ileri yaşlarda olanların ve çeşitli bedensel sıkıntılar yaşayanların da yararlanabilmesidir. Üstelik kemik erimesi türü şikayetleri bulunanlara faydalı olabilir. Omuzlarınız dik ve karnınız sıkı bir şekilde bisiklet üzerinde egzersiz yaparsanız kaslarınız daha iyi gelişir.

eliptik bisiklet

Haftada her gün aleti kullanmasanız bile üç dört gününüzü ayırmanız tavsiye edilir. Antrenman süreleri ise yarım saat ve kırk dakika arasında değişebilir. Kaslarınızı üst düzeyde güçlü tutmak için pedalları çevirirken kollarınızla ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Arkaya doğru pedal çevirme özelliği ise alternatif tarzda bir egzersize olanak tanır. Kilo vermekten çok almak ve kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Aletin en önemli özelliği vücudun dayanıklılık yönüne yaptığı katkıdır. Böylelikle daha enerjik, zinde ve güçlü bir bedene sahip olursunuz. Kondisyonunuz iyileştiği için kendinizi halsiz, yorgun hissetme gibi bedensel problemler zamanla ortadan kalkmaya başlar. Tüm bu ipuçlarına dikkat ederek düzenli eliptik bisiklet çalışmaları yaparsanız mutlaka aletin faydalarını gözlemlersiniz.

Eliptik bisikletin faydalarını incelediğimiz bir diğer yazımız için buraya, ilk kez eliptik bisiklet alacaklar özel hazırladığımız yazımız içinse hemen buraya tıklayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!