Bu ay kayak & snowboard sporunu keşfeden Velespitli Gezgin bu spora bayılmış! Siz de bahar gelmeden bu sporu keşfedeyim diyenlerdenseniz yazımıza göz atın!

Velespitli Gezgin’in tüm yazılarına ulaşmak ve de keyifli rotalarının tüm detaylarını görmek için Velespitli Gezgin Bloga bi’ göz atın deriz 🙂 Eğlenceli ve spor dolu fotoğraflarını incelemek için de instagram ve facebook hesaplarına göz atın.

1.      Çok eğlenceli! 

Siz de bizim gibi daha önce kayak yapmamış olabilirsiniz. Şimdi zincirlerinizi kırma zamanı! Hadi korkma düşmekten! Bizce en zevklisi düşmek, düşerek eğlenmeyi öğrenmeyi vaadediyoruz J
Tamam ertesi gün ağrısı biraz acılı oluyor, ama her düşüşte insanı bir gülümseme alıyor. Bir dahaki sefer daha iyi olacak diye düşünüyorsun, eğlencesi de cabası J Gülümsemeyi seviyorsan, birazcık cesaretle karın üstünde nasıl eğlenebileceğini hayal bile edemezsin! Kaydıkça daha da uçuyor gibi hissedeceksin…1 - 2018-01-28 10.56.05-1

2.  Dengede durmayı öğrenmen ile koordinasyon sağlıyor!

Kayabilmek için özellikle snowboard deneyeceksen sadece gitmek istediğin yöne bak! Ayakta durmayı başardıktan sonra sadece ve sadece bunu yaparak pistin tozunu attırabilirsin. Bu konuda garanti veriyoruz J Kayarken dengede durmak, yavaş yavaş öğrendiğin kendi koordinasyonunu sağlamak en önemlisi. Araştırmalara göre beyni bu şekilde çalıştırmak, beyin fonksiyonlarını inanılmaz bir şekilde geliştiriyor. Düşüp kalkmaktan yorulacaksınız belki ama belli bir yerde sonra dengede durmaya alışacaksınız. Tabi bunun için en önemlisi ‘vazgeçmemek’!

2 - 2018-01-28 20.05.34-1

 

3.  Fark etmediğin kaslarını bile çalıştırıyor!

Daha önce hiç yapmadığınız bir aerobik gibi, inanılmaz başarılı bir kas güçlendirici. Hem de hiç fark etmiyorsunuz. Biz bu konuda bir tık şanlıydık. Bisikletten alışkın olan üst bacak kas grubumuz bizi yorulmaktan kurtardı. Ama ilk gün sadece topuk topuk kaydığımız için akşama doğru bizim bacaklar da iflas etti. Burna çıkmak, topukta kaymak tabirleri kayış yönünüzle ilgili tahmin ettiğiniz gibi, dağı arkanıza alıp kayarken kendinizi topuklar ile durduruyorsunuz, tam tersinde ise iş parmak ucuna (burna) düşüyor.

3 - 2018-01-28 11.32.03-1

Hal böyle olunca yeri geldi kendimizi yorulduğumuz için yere bıraktık J Boarddan indiğinizde, ya da kayakları çıkardığınızda sıcak bir yere geçince, yani vücut soğuyunca ağrılar fark edilmeye başlanıyor. Sonrası ağrısı sızısı olsa da her sporda olduğu gibi bu hazzı ve heyecanı yaşamaya değer diyorsunuz.

4.   Sıcak bir şey hiç bu kadar iyi gelmemiştir!

Bizce en önemlisi kayak sonrası vücudu dinlendirmekmiş. Bu sebeptendir ki genelde kayak için günübirlik bir tatil tercih etmiyoruz, konaklayacak şekilde planlama yapıyoruz. Bu kısımda dinlenmek için ise otel seçiminde sauna, hamam ve buhar banyosu grubundan en az birinin olmasına dikkat ediyoruz.

Kimi zaman sadece bir ılık duş yeterli olmuyor. Sonrasında sıcacık bir kahve ya da kış soğuklarına yakışır bir salep gününü güzelleştirecek ve böylece bir sonraki gün kayak için vücudunuzu hazırlamış olacaksınız. Otelde kalanlar yanlarına termos alarak kahve veya çay içme keyfini dağıt tepesinde kar manzarasına karşı da yapabilirler. Malum zirvenin tadı başka!

4 - 2018-01-29 10.32.16-1

5.   Çok cool!

Gerçekten öyle, cool tanımınıza göre değişebilir kabul ama bu sporlar kesinlikle stilJ Kar ile oynamak için kat kat giyilen hatta sizi devasa bir kişi haline getiren kıyafetler, gözlükler yepyeni bir hava yaratıyor. Ondan sonra gelen pozlar da pek bir harika oluyor 🙂

İşin aslında bakacak olursak “Soğuk hava yoktur, kötü kıyafet vardır!” mottosunu unutmamak gerekir. Ekipman her sporda olduğu gibi bu sporda da oldukça önemli bir husus.Özellikle alt ve üst içlik, kayak ve board için uygun genişlikte pantolon, kayak ve board için uygun uzunlukta bir mont, iyi birer eldiven ve termal çorap, gözlük ve kask listede olmazsa olmazlardan!

5 - 2018-01-29 10.17.29

Üstelik giyinip piste çıktığında üzerine acayip yakışıyor: parlak ve açık bir hava varsa gelsin şahane pozlar. Bilgisayar oyunlarından fırlamış bir görüntü değil mi sizce de?

Hadi ne duruyorsun!

Kış bitmeden pistlerde buluşalım 🙂