Buz patenini yıllardır Hollywood yapımı yılbaşı filmlerinde ailelerin gittiği veya romantik komedilerde aşıkların buluştuğu bir etkinlik olarak görüyoruz. Ancak buz pateni de yüzme gibi bir spor türü ve ülkemizde de buz pateni yapılabilecek yerler mevcut. Kış mevsiminde spor ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenler genellikle Uludağ veya Erciyes gibi tatil mekanlarını tercih ederken bu aktiviteyi şehrinizde uygun fiyatlarla gerçekleştirmeniz de mümkün.

paten2

Kökeni çok eskilere dayanıyor
Buz pateninin geçmişi oldukça eskilere dayanıyor. Bazı kaynaklara göre bu sporun kökeni 3000 yıl kadar öncelerde Finlandiya’ya kadar gidiyor. Bu sporu yapabilmek için altında kızak olan özel buz pateni ayakkabılarıyla buzun üzerinde kayarak ilerlemek gerekiyor. Tabi ki buzun üzerinde dengede durmak kolay değil. Buz pateni; buz hokeyi ve artistik buz pateni gibi başka spor türlerinin de temelini oluşturuyor. Sizler de buz pateni yapmak istiyorsanız buz pateni ayakkabısı alıp gidebileceğiniz beş mükemmel tesis önerisi sunuyoruz:

1- Belpa Buz Pateni Sarayı: Ankara’nın kışı sert, ayazı kuru olur. Ancak ne yazık ki bu şehirde kış sporları için doğal spor alanları mevcut değil. Fakat üzülmeyin, çünkü Türkiye’nin ilk olimpik buz pateni pistinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ankara’nın Bahçelievler semtinde yer alan pist, merkezi konumuyla şehrin her yerinden ulaşımı da kolay hale getirmektedir. 1000 kişilik seyirci kapasitesine sahip tesis “Ben sadece izleyiciyim.” diyenler için de uygun ortam sunuyor. 1989 yılından beri hizmette olan tesiste buz pateni dersleri almak da mümkün.

2- Aşık Veysel Buz Pisti: İzmir’de yaşıyor ve havalar soğuduğunda belki kar yağar diye camda nöbet tutuyorsanız bu buz pisti tam size göre. Bornova’da bulunan pist Ege Üniversitesi’ne yakın konumda oluşu sebebiyle birçok gencin uğrak noktası haline gelmiş durumda. Olimpik piste sahip tesis buz hokeyi yapmak için de gayet elverişli.

3- Buzluk Buz Pisti: İstanbul Anadolu Yakası’ndaki buz pisti Optimum alışveriş merkezinin içinde yer almaktadır. Hafta sonlarını keyifli aktiviteler yaparak değerlendirmek isteyenler için alışveriş merkezinin içinde yer alması büyük bir avantaj sağlıyor. Bu deneyimi kendi kendine yaşamak istemeyenler için ders de alabileceğiniz bu tesis tek pistten oluşuyor. İzlemek için tribünlerin bulunmadığı tesis alışveriş merkezinde açık alanda yer alıyor.

4) Palandöken Buz Pisti: Erzurum Palandöken’de bulunan buz pisti tam olimpik yapıda olup 2000 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Sporcular için uygun çalışma ortamı sağlayan tesiste halk kullanımı için özel saatler de bulunmaktadır. Bu tesis daha önce ülkemizde gerçekleştirilen Üniversiteler Kış Olimpiyatları’nda da kullanılmıştır.

5) Silivrikapı Buz Pisti: İstanbul Fatih’te bulunan bu tesis, kolay ulaşım imkânıyla Avrupa Yakası’nda yaşayanlar için uygun bir eğlence ve spor alanı. Silivrikapı buz pisti, üyelik imkânıyla düzenli olarak buz pateni yapmak isteyenlere de ev sahipliği yapıyor. Tesis 2 pistten oluşurken pistlerden biri 200, diğeri 900 kişilik seyirci kapasitesine sahip.

İmkânlar güzel, peki fiyatlar?

ice
Buz pateni yapabileceğiniz tesisler sadece yazımızda geçen şehirlerle de sınırlı değil. Buz pateni ayakkabılarınızı alıp spor yapıp, sevdiklerimizle eğlenceli vakit geçirebileceğimiz pek çok tesis farklı illerde bulunmaktadır. Buz pateni fiyatları her bütçeye uygun olması açısından bu eğlenceden yararlanmanıza da olanak sağlıyor. Tesisten tesise değişiklik gösteren fiyatlar saatlik 40-100 lira arasında değişiyor. Tesislerde çocuk, yaşlı ve engelli indirimlerinden yararlanmak da mümkün. Spor yapmayı seviyorsanız ancak kış aylarında koşu, yürüyüş veya tüm outdoor sporlar size uzak geliyorsa buz pateninin keyfini çıkarın.