İzcilik,  ayrıntılı ve emek isteyen bir iştir. Ancak doğa tutkunları için kamp yapmak, doğa ile bütünleşmek vazgeçilmez bir aktivite ve bu aktivitelerin en verimli şekilde yapılabilmesi için birtakım kamp ekipmanları olmazsa olmazdır. Doğru eşyaları çantanıza atarak kamp yaparken oldukça keyifli saatler geçirmek sizin elinizde. Gerisi doğa; ağaçlar, akarsular ve yıldızlar…

Hayati Öneme Sahip: Kamp Çantası

kamp1

İzci kampı için hazırlıklara başladıysanız edinmeniz gereken ilk eşya kuşkusuz ki işlevsel bir kamp çantası olmalı. Çok cepli, geniş ve aynı zamanda hafif bir yapıya sahip bir çanta sizin için en doğru seçim olacaktır. Kampa gitmeden önce yanınıza neler alacağınızı belirleyerek satın alacağınız çantanın büyüklüğünü de kolayca tespit edebilirsiniz. Küçük cepler, su ve kumanya için ayrı bölmeler ideal sırt çantasının özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca çanta seçimi yaparken kamp alanına nasıl ulaşım sağlayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer yürüyüş ağırlıklı bir hareket programı varsa yanınıza yalnızca temel kamp malzemeleri almayı tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Taşınabilir Eviniz: Kamp Çadırı

kampcadir

Doğa yürüyüşlerinin bittiği yerde sırt çantanızın içinde bulunan saklı eviniz başlıyor. Kamp çadırı; yola çıkmadan önce çantanıza atmanız gereken kuşkusuz ilk şey. Kolay kurulabilen bir çadır seçmek işleri kolaylaştırmak için oldukça önemli. Son dönemde üretilen pratik çadırlar bu noktada imdadınıza yetişebilir. Eğer doğru bir seçim yapmazsanız çadırı kurmadan önce uzun uğraşlar vermek zorunda kalabilir kampın tadını çıkaramadan hem yorulur hem de fazlaca vakit harcamış olursunuz.

Sıcacık Bir Yatak: Uyku Tulumu

sleepingbag.jpg

 

Kamp ekipmanları arasında yer alan bir diğer hayati unsur ise elbette uyku tulumudur. Nerede ya da hangi mevsimde olursanız olun kamp yapmaya gittiğinizde uyku tulumu olmadan uyumaya çalışmak iyi bir fikir olmayacaktır. Sizi soğuktan koruduğu gibi haşerelerden de uzak tutan uyku tulumunuzu kamp çantanıza ekleyerek yıldızlı kamp gecelerini konforlu bir uyku ile taçlandırabilirsiniz. Pek çok yerde bulunabilen farklı boy ve dokularda olan uyku tulumları ile sıcacık, konforlu yatağınızı kamp alanına götürmüş gibi hissedeceksiniz.

Meditasyon ya da Egzersiz: Mat

mat.jpg

Doğanın içinde kendinizle baş başa kaldığınızda, kendinizi doğa ile bir bütün gibi hissetmek, toprağa uzanmak, oturmak hatta egzersiz yapmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlar için ise kampa gitmeden önce yanınıza bir mat almanız sizin için oldukça doğru bir karar olacaktır. Ortalama kalınlıkta bir mat satın alarak her türlü işiniz için kullanabilirsiniz. Matınızı gece uyumadan önce uyku tulumunun altına sererek konforunuzu artırabilirsiniz. Ayrıca mat, doğanın içinde yoga yapmak isteyen gezginler için biçilmiş kaftan.

Sakın Islanmayın: Yağmurluk

Kamp alanına ne zaman varırsanız varın hava koşullarının aniden değişip değişmeyeceğini tahmin etmeniz oldukça güç. Bu nedenle işlevsel bir kamp çantasının bir diğer temel elemanı da yağmurluktur. Doğada olacağınızı göz önünde bulundurun ve en kurak mevsimde bile yağmurluğunuzu çantanızdan ayırmayın. Yağmurluğun yanı sıra su geçirmeyen bir panço da işinizi görebilir.

Hayatta Kalın: Yiyecek ve Matara

İzci kampı için gerekli olan bir diğer şey ise hayatta kalmanız için gerekli yiyecek ve içeceklerdir. Suyu konaklama ve yürüyüş esnasında temiz ve sabit ısıda tutabilmek için kamp için üretilmiş bir matarayı çantanıza eklemek oldukça parlak bir fikir olacaktır. Tasarım mataralar sayesinde sizi neşelendirecek ya da sembolik ürünler seçmeniz de mümkün. Su dışında kuru ve dayanıklı yiyecekler, konserveler, paketli gıdalar da kamp çantanızdaki yerini almalı. Yemek ve su gibi temel ihtiyaçlarınızın tamamını yanınızda barındırmanız kampın tadını çıkarabilmeniz için oldukça önemli.