Doğayla Bütünleşmenin En Heyecanlı Yolu: Kaya Tırmanışı

Kış bitiyor, artık doğayla bütünleşmemek için bahane kalmadı. Hem zaten bahane arayan kim, hepimiz içten içe şehirden ve kalabalıktan birkaç gün de olsa uzaklaşmak istiyoruz. Peki büyük şehirlerin çok yakınlarında, doğaya çıkma huzuru ile kaya tırmanışı heyecanını bir arada yaşayabileceğinizi biliyor muydunuz?

İstanbul’dan Ballıkayalar (Gebze), Gölpazarı ve  Geyve tırmanış bahçelerine, Ankara’dan Karakaya ve Hüseyingazi tırmanış bahçelerine, İzmir’den Kaynaklar ve Sarıkaya tırmanış bahçelerine, Bursa’dan Narlıdere kaya tırmanış bahçesine, Antalya’dan dünyaca ünlü Geyikbayırı ve Olimpos bahçelerine ulaşmak 2 saatten kısa sürüyor. Ayrıca ilk defa kaya tırmanışını deneyimleyecek olsanız bile seviyenize uygun rotalar mevcut!

simond1

Kaya tırmanışı için temel bir eğitimden geçmeniz gerekiyor, belirli güvenlik kuralları olmazsa olmaz fakat başlamak sandığınızdan daha kolay, her geçen gün tırmanış yapan kişi sayısı artıyor. Neredeyse her şehirde bulunan kaya tırmanışı / dağcılık kulüpleri sizi aralarına almaktan mutlu olacaktır. Eğer kulüp ile beraber tırmanmak istemiyorsanız çevrenizde varsa deneyimli bir tırmanıcıdan yardım istemeniz yeterli olacaktır, tırmanış sporunun en güzel taraflarından biri herkesin tırmanış konusunda destekleyici ve yardımsever olmasıdır.

Kaya Tırmanışına Başlamak İçin Gerekli Ekipmanlar

Kaya tırmanışında modern zamandan önce tabanı sağlam bir bot, insanın düşüşünü taşıyabilecek dayanıklılıkta bir ip, kayaların arasına sıkıştırmak için tahtadan yapılmış takozlar, çatlaklara çakmak için ağır metalden sikkeler v.b. malzemeler gerekiyordu. Günümüzde ise kaya tırmanışı herkesin yapabileceği bir spor ve modern malzemeler sayesinde daha keyif verici; aynı zamanda da daha güvenli!

Daha önce kaya tırmanışında uzman kişilerin boltladığı (duvara sabitlenmiş vidalar gibi düşünün) her seviyeden rotalara tırmanmak için, yani en popüler tırmanış çeşidi olan spor tırmanış için ihtiyacınız olan belirli kişisel malzemeler ve teknik malzemeler bulunmakta. Tırmanışa başlamaya karar verdiğiniz gibi haklı olarak bütün teknik malzemeleri almak istemeyebilirsiniz. Şanslısınız ki böyle bir şart da yok! Tırmanış/dağcılık kulüpleri yeni başlayanlara bu teknik malzemeleri sağlamakta, eğer tırmanış kulübünüz yoksa, beraber tırmanacağınız deneyimli partnerinizin bu ekipmanlara sahip olması oldukça muhtemel. Bu yüzden yazının devamında kişisel ekipmanlardan bahsedeceğim.

Kata tipleri

Eskiden kullanılan sert tabanlı botların yerini günümüzde sadece kaya tırmanışı için tasarlanmış ayakkabılar aldı. Sahip oldukları tasarım ve kauçuk taban sayesinde, küçük kaya çıkıntılarına daha kolay şekilde basabilir veya kaya üzerinde ayağınızdaki sürtünmeyi arttırarak tırmanmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Kaya tırmanışı ayakkabıları tasarımları tırmanış seviyesine göre değişmektedir. Başlangıç seviyesi için düz tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edilirken kaya üzerinde daha küçük çıkıntlara basmak ve performansı arttırmak için daha asimetrik ve kavisli tabanlar tercih edilmektedir.

ayakkabi

Tırmanış anında efor sarfettiğiniz ve eliniz en çok kullandığınız uzluvunuz olduğu için, elinizin terlemesi kadar olası bir durum yok.  Bu durumda özellikle belirgin tutulamayan yüzeylerde elleriniz kayacak ve performansınız düşecektir. Bunu engellemek için tırmanışta magnezyum tozu kullanıyoruz. Bu eldeki nemi emerek tırmanış performansınızı gözle görülür şekilde arttıracaktır. Magnezyum tozunu top şeklinde veya kırma şekilde bulabilirsiniz, kullanım rahatlığınıza bağlı olarak dilediğiniz çeşit arasında seçim yapmak size kalmış. Ayrıca magnezyumu rotalarda yanınızda bulundurmak için toz torbası da oldukça işinize yarayacaktır.

magnezyum

Tırmanış esnasında ipe bağlanmak, teknik malzemeleri taşımak ve düştüğünüzde vücudunuza herhangi bir zarar gelmesini önlemek amacıyla tırmanış kemerleri takmanız gerekmektedir. Tırmanış kemeri seçimi sizin tırmanış performansınızı olmasa da (kemersiz tırmanıp teknik malzemeleri elinizde taşımadığınız sürece)  tırmanış konforunuzu doğrudan etkiler. Eğer yalnızca başkalarının hazırladığı rotalarda ve sıcak havada tırmanış yapmayı düşünüyorsanız EASY 3 Tırmanış Kemeri tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Eğer sık sık tırmanış yapmayı düşünüyorsanız ve hatta dağcılık sporunu da merak ediyorsanız; çok işlevli ve görece daha rahat bir model olan ROCK Tırmanış Kemeri tüm faaliyetlerinizde ayrılmaz parçanız olabilir.

sambie_dsn_5161.jpg[-1_-1xoxar]

Son olarak en önemli konuya değinmek istiyorum. Kask kullanımı. Kask kullanmak elbette tercih meselesi fakat ne kadar deneyimli olunursa olunsun beklenmedik anlarda hayat kurtaracak nitelikte bir malzeme olan kaskın kullanımını şiddetle tavsiye ediyorum. Belki hayatınız boyunca hiç ihtiyaç duymayacaksınız fakat yukarıdan ufak da olsa taş düşmesi veya rota üzerinde kontrolsüz bir hata (size bağlı olmak zorunda değil.) durumunda kaskınız hayatınızı kurtarabilir!

Yukarıdaki tırmanış malzemelerini edindikten sonra artık Türkiye’nin dört bir yanında tırmanmaya hazırsınız! Eminim bir kere tadını aldıktan sonra asla bırakamayacağınız yeni hobinizde şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

Macera dolu tırmanışlar.