8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olma özelliği taşır. 8 Mart 1917’de Sovyet Rusya’da kadınların oy hakkı kazanmasıyla beraber ulusal bayram olarak kabul edildi. 1975 yılında BM’nin 8 Mart tarihini ve anlamını kabul etmesiyle beraber, o güne kadar belirli bir ideolojik kitleye hitap eden bu gün, tüm Dünya’da artık “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başladı. Türkiye’de 1921 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl birçok etkinlik eşliğinde kutlanır. Kadın hakları, kadına verilmesi gereken değer, kadınların çalışma hayatındaki konumu, kadına uygulanan şiddet gibi pek çok konu üzerine söyleşiler yapılır, organizasyonlar düzenlenir. Biz de kadın ve spor konusunu öne çıkararak bu günü biraz daha özel hale getirmek istedik. Kadınlar sağlıklı olurlarsa her işin üstesinden gelirler. Sağlıklı ve güzel bir yaşamının sırrı ise spor yapmaktan geçer. Şimdi size 8 Mart’ı spor yaparak geçirmeniz için çok cazip bazı öneriler sunacağız.

Doğaya Çıkıp Bahara Merhaba Diyebilirsiniz

hiking

Sevdiklerinizle birlikte doğal bir ortamda gönlünüzce bir gün yaşayabilirsiniz. Ormanlık alanda yürüyüşler yapabilir, göl kenarında balık tutabilirsiniz. Trekking ya da hiking, hangisini isterseniz yapabilir, kendinizi şehrin stresinden arındırabilirsiniz. Temiz hava, güzel bir piknik ve bol fiziksel aktivite sizi tazeler, zinde olmanıza yardım eder. ‘Kadınlar Günü ne zaman?’ derseniz perşembe günü ama siz dilerseniz bu organizasyonu hafta sonuna da kaydırabilirsiniz.

Kendinize Spor Merkezinde Geçireceğiniz Özel Bir Gün Hediye Edebilirsiniz

sporsalonu

Çok kapsamlı bir spor merkezine gidip, hareketli ve keyifli bir gün yaşayabilirsiniz. Kadınlar Günü’nde kendinize, özel bir zaman dilimi armağan edebilirsiniz. Dilediğiniz sporları yapabilir, kapalı havuzda yüzebilir, spa merkezinde jakuzi keyfi ve masajlarla rahatlayabilirsiniz. Sonra da vitamin bara geçip harika kokteyller içerek kendinizi şımartabilirsiniz.

Spor Yapma Bilincini Geliştirecek Bir Etkinliğe Katılabilirsiniz

Sporla hiç ilginiz yoksa kadın sağlığı için çok önemli olan sporu hayatınıza yerleştirmek adına böyle bir yol izleyebilirsiniz. Spor sizi genç ve zinde tutar. Özgüveninizi tazeler, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve strese karşı koymanıza yardımcı olur. Eklem fonksiyonlarınızı geliştirerek genç kalmanızı sağlar. Cildinize iyi gelir, yaşlanmanıza izin vermez. Genç yaşlardan itibaren yapılan spor sayesinde doğumdan sonra bile formda kalmanız mümkün olur.

Bisikletle Daha Özgür 8 Mart’lara Pedallayın!

bisiklet

Evinizin yakınlarında ya da bisiklet yollarının olduğu bir bölgede bisiklete binerek hem eğlenin hem de fazla kalorilerinizi yakın. Bu spor dalı size kilo verdirmekle kalmaz aynı zamanda kalp sağlığınızı da korur. Bu işi severseniz, gruplar halinde bisiklete binen bir topluluğa katılmak için araştırma yapabilirsiniz. Böylece uygun zamanlarınızı, keyifli ve kolay bir spor aktivitesiyle hareketlendirebilirsiniz.

Bu 8 Mart’ta Paten Kaymaya Başlayın

paten

İşte size hem kolay hem de çok keyifli bir 8 Mart etkinliği önerisi; paten kaymaya başlayabilirsiniz. Bilmiyorsanız da kolayca öğrenebilirsiniz. Paten kayan bir çocuğunuz varsa size öğretmekten mutlu olacaktır. Paten, tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan faydalı ve eğlenceli bir spordur. İnanmayabilirsiniz ama yarım saat paten kaydığınız zaman, yarım saatlik bir yürüyüşten tam 4 kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında çok kolay yapabileceğiniz bu spor, sizi koordineli ve daha dikkatli yapacaktır. Tek maliyeti de bir çift paten olacaktır.

Kadınların hayatlarına sokmak zorunda oldukları spor aktiviteleri aslında hiç de zorluk yaratacak faaliyetler değildir. Yüzme, doğa yürüyüşleri ya da spor salonlarında veya yürüyüş yollarında yapılacak tempolu yürüyüşler ve hafif tempolu koşular günde sadece yarım saatinizi alacak keyifli aktivitelerdir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile başlayacak sportif aktivitelerinizin sürekli olması dileğiyle, Kadınlar Gününüz kutlu olsun!