Günlük hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun spor yapmaya her zaman vakit ayırmak mümkün. Zaman bulamamak, üşenmek gibi bahanelerin sizi daha sağlıklı bir yaşamdan mahrum etmesine izin vermeyin. Spor için illa spor salonuna gitmenize, kimi zaman evden çıkmanıza, hatta yataktan kalkmanıza bile gerek olmayabilir. Sabah uyandığınızda, gözlerinizi açıp güne başlamak için harcadığınız enerjiyi egzersiz hareketleri yapmak için kullandığınızda çok daha zinde bir gün ve daha sağlıklı bir gelecek sizi bekliyor olacak.

Sabah Sporunun Kazandırdıkları

Düzenli sabah sporu sayesinde kan dolaşımınızı artırarak fiziksel ve zihinsel anlamda kendinizi uyandırabilir, yeni güne daha dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Yataktan çıkmadan yapılabilecek bir kaç egzersiz hareketi sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışması, toksinlerin atılması ve serotonin salgılanması mümkün olur.

sabah-sporu

Bilhassa ofis ortamlarında, masa başı mesai saatlerine bağlı olarak insanların yaşamını ele geçiren hareketsizlik, geleceğe dönük çeşitli eklem rahatsızlıkları riskini katlayarak artırıyor. Bunu engellemek için günlük hayatınızda hareketsizliğe karşı spor yaparak mücadele etmenin önemi kayda değer. Ayrıca yine kalp ve damar hastalıkları ihtimalini en aza indirmek için egzersizi hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmeniz gerekiyor. Tüm bunların yanında düzenli yapıldığı taktirde sabah sporu, kısa süre içinde vücudunuzun çok daha fit bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

7 Basit Hareket

Sabah sporunu yatağınıza taşıyan, gönül rahatlığıyla egzersiz programınıza dahil edebileceğiniz ve her biri en fazla yarım dakikanızı alacak 7 basit hareket şu şekilde sıralanabilir:

Köprü Kurun

Özellikle küçük yaştaki çocukların yapmaktan büyük keyif aldığı klasik köprü hareketi yataktan kalkmanıza gerek kalmadan kolaylıkla yapabileceğiniz egzersiz hareketleri arasında yer alıyor. Bunun için öncelikle olduğunuz yerde sırtınızı yukarıya doğru dikleştirin. Aynı anda dizlerinizi yan yana getirerek havaya kaldırın. Beliniz de olabildiğince yukarıda kalsın. Derin bir nefes alın ve bu şekilde 30 saniye bekleyin. Birinci hareket tamam.

Plank

plank

Bu kez yine yatağın içinde yüzüstü dönün. Bacaklarınız birbirine yapışık kalsın. Ellerinizi de aynı şekilde birbirine bağlayın. Dirseklerinizi yatağa bastırarak kendinizi hafifçe havaya kaldırın. Vücudunuzun yatağa paralel olmasına dikkat edin. Bu arada dirseklerinizin omuzlarınızla aynı hizada kalması gerekiyor. Hepsi bu kadar. Bir süre bu pozisyonda bekleyin ve beklerken karın ve kalça kaslarınızı mutlaka sıkın.

Klasik Mekik Pozisyonu

Şimdi yeniden sırt üstü uzanın ve bir kaç saniye rahatlayın. Mekik pozisyonu almak için hazırlanın. Öncelikle iki elinizi ensenizde birleştirerek boynunuza destek verin. Sonra dizlerinizi hafifçe kaldırarak birleştirin. Ensenizdeki ellerinizden destek alarak bedeninizi öne doğru taşıyın, bir iki saniye bekledikten sonra geri yatın. Bu hareketi 2 set – 15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

The Locust ile Uçuşa Hazırlanın

locust

Şimdi tekrar dümdüz yüzüstü uzanın. Vücudunuzu iyice uzatarak gerin, ellerinizi önce yana, sonra arkaya doğru uzatın. Aynı anda başınızı kaldırın. Bacaklarınızı da hafifçe yataktan sıyırarak, bir kaç saniye bu pozisyonda bekleyin.

Bacak, Kalça, Bel Egzersizi

Vücudunuzu yan çevirin. Dirseğinizi yatağa dayayın ve elinizle başınıza destek olun. Üstte kalan bacağınızı havaya kaldırarak ayak bileğinizle havada daireler çizin. Bu hareketi her bacak için 2 set – 15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Kobra Duruşu ile Esneyin

Yoga hareketleri arasında önemli bir yeri olan kobra pozisyonu için yüzüstü uzanın. Ellerinizi omuzlarınızla aynı hizada yatağa bastırarak kollarınızdan aldığınız güçle bedeninizi havaya kaldırın. Bu şekilde bir süre bekleyin.

Karın Kaslarınız Çalışsın

Sırt üstü uzanın, iki elinizle kalçalarınızdan tutun ve bacaklarınızı birleştirerek hafifçe yukarıya kaldırın. Bu hareketi 20 kere tekrarlayabilirsiniz.Karın kaslarınız için harikulade bir egzersiz!

Tüm bu hareketleri aynı anda yapmak zorunda değilsiniz elbette. Yataktan kalkmadan önce 10 dakikanızı bile ayırsanız sabah sporunuzu tamamlamış, daha sağlıklı bir gelecek için günlük yatırımınızı yapmış olursunuz.