Bugün sizlerle Tırmanış ve Dağcılık Markamız Simond’un Spor Lider’i Ege Kurt’un Simond markası tarihiyle ilgili yazıyı paylaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz ! 

Dağcılıkla ilgilenen herkes Edmund Hillary’i tanır, evet Tenzing Norgay ile beraber Dünya’nın zirvesi Everest’e ilk çıkışı yapan Sir Edmund Hillary!

29 Mayıs 1953 günü bir gecede dünya çapında yankı uyandıran ve adlarını tarihe altın harflerle yazdıran bu kişileri unutmak imkansız. O tarihlerde kullanılan pamuktan çadırlar ve günümüzdekilerle karşılaştırılamayacak kadar ağır malzemerle bu başarılı tırmanış, günümüzde bile tüyler ürperticidir. Günümüzde bile kolay olmayan (tabi ki o günlere kıyasla çok daha kolay olduğu kesin), binlerce insanın hayalini süsleyen ve hala çok sayıda başarısızlıkların ve ölümün yaşandığı bu ekspedisyonda onların ihtiyaçları olduğu güç ve ekipmanlar nelerdi?

“Sırt üzerinde yükselirken birden sırtın alçalmaya başladığını fark ettim. Keskin bir noktaya doğru yükselen dar bir sırt hattı görmek için yukarıya baktım. Birkaç kazma darbesinden sonra zirvede duruyorduk.” – Sir Edmund Hillary

Bu hikayede onların kullandığı kazma ve kramponla özel olarak ilgiliyiz çünkü bu ekspedisyonda onlara eşlik eden bu malzemeler günümüzde Decathlon’un dağcılık ve tırmanış markası Simond’a aitti! 1953 yılından bu güne dağcılık kazmalarının tasarımı çok az değişti fakat oldukça hafifledi.

Everest'de Kullanılan Simond Krampon
Everest’te kullanılan Simond marka krampon. Fotoğrafın orijinlali için tıklayın.
Everest'de Kullanılan Simond Kazma
Everest’te kullanılan Simond marka kazma. Fotoğrafın orijinali için tıklayın.

O gün kullanılan Simond Kazma, günümüzde Auckland Kültür ve Savaş Müzesi’nde sergilenmekte. Daha fazla bilgi için internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Simond bu başarılı ekspedisyondan çok daha geriye gidiyor. Tarihi 1820’li yıllara dayanan Simond, o yıllardan beri dağcılık tarihinin bir parçası. Simond ailesi o zamanlar demirci ve kristal avcısıydı. Kristal avcılığının yanında, Arve nehri kıyısnda odun ve demir üzerinde çalıştıkları bir ocaklarında tarımsal araçlar ve çan üretiyorlardı.

Mont Blanc dağını keşfemek üzere yola çıkan ilk maceracılar, dağda kullanacakları malzemeleri üretmeleri için Simond kardeşleri buldu. 1860 yılından itibaren vadiye çok daha fazla maceracı geliyordu ve kardeşler yollarını ayırmıştı: François Simond dağcılık ekipmanları üretimini tercih etmişti yani kazma, krampon, kızak ve kayak.

Cladius Simond ve Edmund Hillary
Fotoğrafın orijinali için Simond websitesini ziyaret edebilirsiniz.

1860 yılında François Simond’un başlattığı yolda Simond çok yol katetti ve Everest ekspedisyonunu takip eden yıllarda, dünyanın en iyi dağcılarıyla çalışmaya devam etti. 2008 yılında Decathlon ağına katılarak, ürün çeşitlerine tırmanış ipleri, kemerler, tırmanış ayakkabıları ve kıyafetleri ekleyerek dünyanın dört bir yanındaki tırmanıcılara ulaşmaya devam ediyor.

Bunların hepsi dünyanın tırmanış başkenti olan Chamonix’de gerçekleşti. 1860’lı yıllardan günümüze değişmeyen bir şeyler kaldıysa o da Simond ürünlerinin tırmanıcılar tarafından tırmanıcılar için hayal edildiği, tasarlandığı ve dünyanın dört bir yanına dağıtılmadan önce üretildiği yerin Chamonix olmasıdır.

 

Edmund Hillary 88 yaşında, Simond kazmasıyla
“Ben çok şanslı biriyim. Bir hayalim vardı ve gerçek oldu, bu bir insanın başına sık gelen bir şey değil” – Edmund Hillary Fotoğrafın orijinali için tıklayın.