Sporun insan sağlığına olan katkısı büyük olduğu için ona olan ilgi artıyor. Spor yapanların sayısı arttıkça spor giyim ürünleri de önem kazanıyor. Spor tekstilini oluşturan spor ayakkabıları, spor kıyafetleri ve spor ekipmanları özel tekniklerle üretiliyor. Spor dallarının ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklerde ürünler tasarlanıyor. Üstün performans özelliklerine sahip spor giyim kıyafetleri üretmek için yoğun akademik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalarla üretilen spor giyim kıyafetleri, sporcuların performanslarına gözle görülür katkılar sağlıyor. Spor tekstili ürünlerinde kullanılan kumaş ve elyaf yapıları incelendiğinde, bu ürünlere yapılan katkılar ortaya çıkıyor. Spor yaparken amaca uygun kıyafetler tercih ederseniz, daha efektif sonuçlar elde edebilirsiniz.

Spor Faaliyetlerinize Uygun Kıyafetler Seçin

sporlar

Profesyonel sporcular için üretilen spor giyim ürünleri, aktif hareket halindeki sporcuların performanslarını artırmak için tasarlanan kıyafetler oluyor. Sizler de spor yaparken sağlığınızı korumak ve rahat hareket edebilmek için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Aktif spor için tasarlanan spor kıyafetleri; hareket yeteneğinizi özgürleştiren, vücudunuzda oluşan teri hemen dışarı atarak kuru kalmanızı sağlayan ve su tutmayan ürünler olarak üretiliyor. Antrenmanlarınız sırasında teri barındırmayan, esnek ve hava alma özelliğine sahip erkek spor giyim ürünleri kullanırsanız, beden sağlığınız ve başarınız için doğru seçim yapmış olursunuz. Aynı özellikler bayan spor giyim ürünleri için de geçerli oluyor.

Kadınlar için tasarlanan spor kıyafetleri, onların yüksek performans göstermelerini sağlıyor. Rahat spor yapmak için, nefes alabilme özelliğine sahip sentetik ürünleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bunlar esnek, hafif, nefes alan, teri dışarı atan kumaş özelliği gösteriyor. Pamuklu ürünler ise bu özelliğe sahip değil. Pamuklu dokumalar, terin vücutta kalmasına neden olduğu için üşüme hissi yaratıyor ve hastalanmayı kolaylaştırıyor. Vücudu sıkmadan saran, göğüs kısmı takviyeli ürünler, kadınlar için önem kazanıyor. Özellikle basketbol, koşu gibi aktif hareket gerektiren sporlar için kullanılan sütyenlerin, yüksek koruma sağlayan ürünler olması gerekiyor. Kadın spor kıyafetleri içinde, üst giyim parçalarına eklenen sütyenler de bulunuyor. Dar tayt ve askılı atletler, pilates gibi sporlar için uygun olurken, bol tasarımlı eşofman alt ve üstleri de koşu ve fitness çalışmaları için ideal oluyor.

Spor Giysiler Neden Farklı Olmalıdır?

trekjk

Aktif hareket halinde kullanılan kıyafetlerin, vücuda rahat hareket kabiliyeti sunan, teri ve suyu tutmayan, nefes alan giysiler olması gerekiyor. Bu nedenle, spor yapmak için tasarlanan kıyafetler, günlük hayatta kullanılan sportif kıyafetlerden farklı özellikler içeriyor. Hatta spor giyim ürünleri, her spor dalı için ayrı olarak üretiliyor. Soğuk ve açık havada yapılacak çalışmalar için termal özellikli giysiler uygun oluyor. Bunlar beden ısısını koruyan, nefes alan, teri vücutta tutmayan kumaşlardan yapıldığı için sporculara konforlu çalışma olanağı sunuyor. Yoğun hareket halindeyken oluşan beden ısısı, hava alan kıyafetler sayesinde dengeleniyor. Normal kıyafetlerde bulunmayan bu özellikler, sporcular için önem taşıyor. Nemi vücutta tutmayan, dış katmanlara ulaştıran kıyafetler, bakteri ve ter kokusu oluşumuna da izin vermiyor. Böylece cildinizde ter yüzünden meydana gelebilecek tahrişler ve pişikleri engelliyor.

Spor giysi seçimleri için mevsim koşulları, kapalı ve açık alan çalışmaları önem taşıyor. Dondurucu soğuklarda, açık havada ve ormanlık alanlarda antrenman yapıyorsanız, termal özellikli polar ürünleri tercih edebilirsiniz. Dış montlarınızın da su tutmayan ve ısı yalıtımlı özelliklerde olması gerekiyor. Kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda ise sizi çok terletmeyecek, nemi barındırmayacak ürünler seçebilirsiniz. Ayakkabılarınızın da yaptığınız sporla ve spor yaptığınız alanla uyumlu olması önem taşıyor.

Spor Giyim Ürünlerinin Farkı

kiyafet-secim

Kadın ve erkek spor giyim ürünleri, her iki cinsin beden ve fizik özelliklerine göre üretiliyor. Kadın ve erkekler farklı hareket durumlarında ve farklı spor dallarında çalışma yaparken gözlemleniyor. Yaşları ve beden özellikleri farklı, kadın ve erkekler üzerinde yapılan testler sonucunda, sporcuların aktiviteler sırasında vücutlarının hangi bölgelerinde ısının arttığı belirleniyor. Buna göre tespit edilen terleme bölgelerine teri emecek ve dışarı atacak kumaş takviyeleri yapılıyor. Şortlar, mayolar, eşofman takımları ve tişörtler bu çalışmalar göz önünde tutularak üretiliyor. Önemli ısı bölgelerinde kullanılan gözenekli kumaşlar, giysinin gövdeye yapışmasını engelliyor ve deri üzerinde havalandırma oluşmasını sağlıyor. Formalara ve tişörtlere yerleştirilen iletken ısı bantları ise fazla ısıyı bu bölgeden alıyor ve beyine soğutma sinyalleri gönderiyor. Yeni nesil teknoloji ile üretilen yüzücü mayoları ise yüzme anında sporcunun sırtındaki su akışkanlığını artırma ve suyun ağırlığını azaltma özellikleriyle üretiliyor. İşte tüm bu nedenlerle spor giyim ürünleri, normal kıyafetlerden farklı oluyor.