Hızlı bir tempoda süren şehir hayatı, iş ve özel yaşam, bazen insanı anlamlandıramadığı bir sıkıntıya sokar. Bunun nedeni stres ve monoton yaşamdır. Hep aynı şeyleri yapmak yaşamı devam ettirmek için koşuşturmak ve işe gitmek bir süre sonra gerginlik yaratmaya başlar. Hareketsiz yaşam süren ve masa başı çalışan kişiler bir bakarlar ki bedenleri bile onlara isyan etmeye başlamış. Siz de böyle bir ruh hali içindeyseniz, değişik bir şeyler yapmak ve hayatı farklı bir noktadan yakalamak istiyorsanız, şu önerimize kulak verin: Doğaya çıkın ve kamp yapın.

Yıldızların Altında Uyumanın Keyfine Varın

gece-yildiz

Dört duvar arasında sıkışıp kalan yaşamlar için iyi bir öneri değil mi? Doğada olmak ve özgürlüğün tadını çıkarmak. Belki herkesin yapmak isteyeceği bir şey değil ama en azından bir kez deneyebilirsiniz. Üstelik kamp yapmak ve tek düze devam eden yaşamınıza kısa bir mola vermek size çok iyi gelebilir. Bunu denemeden bilemezsiniz. Kampçılık doğa sporlarının önemli bir parçasıdır. Heyecan ve coşku dolu bir macera yaşamaktır. Doğada kamp yaparak öğreneceğiniz birçok şey var. Doğal yöntemlerle başınızın çaresine bakmak, şehir yaşamanıza da önemli bir rehber olabilir. Çünkü kamp yaşamında edineceğiniz yeni beceriler, günlük yaşamınızda bakış açınızı değiştirebilir. Kendinize olan güveniniz artar. Yeni keyifleri denemek sizi stresten uzaklaştırıp mutlu edebilir. Doğaya saygılı kalarak kamp çadırı kurmanız ve kendinize yeni bir yaşam alanı yaratmanız için birçok neden var. Şimdi onlardan bazılarını sıralayalım.

1- Sağlığınıza Çok İyi Gelir

Doğada olmak sizi özünüze döndürür ve siz hiç anlamadan sıkıntılarınızdan, stresten arınmanızı sağlar. Olumsuz duygulardan ve enerjilerden kurtulmanıza aracılık eder. Teknoloji ile hayatınıza giren negatif enerjilerden kurtarır, kafanızı dinlemenizi mümkün kılar. Gereksiz e-postalardan ve kötü haberlerden uzaklaşmanın huzurunu yaşarsınız. Doğada kamp yaparken radyasyon da yanınıza uğramaz. Lezzetli yemekler yersiniz. Odun ateşi üzerinde pişen av etlerinin tadına bakabilirsiniz. Bol oksijenli temiz havada yenen yemeklerin, daha lezzetli olduğunu anlarsınız.

2- D Vitamini Depolar Spor Yaparsınız


d-vitamini

Hafta sonu kaçamağı olarak kampçılık yapsanız bile gün ışığında daha çok kalacağınız için bol bol D vitamini alırsınız. Böylece sinir ve bağışıklık sisteminiz güçlenir, kendinizi zinde hissedersiniz. Hormonlarınız dengelenir ve enerji dolarsınız. Doğa yürüyüşü yapmak size moral ve güç katabilir. Kamp alanına yerleşirken ister istemez spor yaparsınız. Çadırınızı kurar, kamp malzemeleri olarak getirdiğiniz her şeyi taşır ve yerleştirirsiniz. Odun toplayıp ateş yakarsınız. Oksijeni ciğerlerinize çekerek hareket etmiş olursunuz. Kapalı spor salonlarında spor yapmaktan çok daha keyifli olduğunu anlarsınız.

3- Kendinizi Keşfeder, Güven Tazelersiniz

Kamp çantası hazırlayıp, sevdiklerinizle doğada olmanız ve yıldızlar altında uyumanız için en etkili nedenlerden biri de budur. Yeni beceriler kazanır, yeteneklerinizin gücünü anlarsınız. Hiç yapmadığınız işleri dener, başarmanın keyfini çıkarırsınız. Dört duvar arasına tıkılıp kalmaktan uzaklaşarak ve bazı zorlukların üstesinden gelerek kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz. Yaşadığınız bu deneyim şehir hayatında da size faydalı olur. Kamp sırasında beslenmeyi, doğada yaşamayı, hayata tutunmayı öğrenmek sizi günlük yaşamda güçlü kılar.

4- Kendinizi Dinler, Az ile Yetinmeyi Öğrenirsiniz

Kamp alanında az miktarda eşya ile yaşayabilince, hayatınızdaki fazlalıkların farkına varabilirsiniz. Az ile yetinebileceğinizi, boş yere eşya depolamanın yersiz olduğunu anlayabilirsiniz. Bir çadır, bir kamp sandalyesi ve bir yatak bile işinizi görmeye yeter. Belki böylelikle siz de 100 eşya ile yaşama modasına ayak uydurmaya başlayabilirsiniz. Kendi kendinizle kalıp biraz düşününce, neleri unutup da aslında çok özlediğinizi anlayabilirsiniz.

5- Kamp Ateşinin Keyfini Çıkarırsınız

camp-firre

Ruhunuzu dinlendirmenin en güzel yollarından biri de yanan ateşi seyretmektir. Ateşi izlemek size terapi etkisi yapabilir. Televizyon, telefon ya da tablet olmadan, onların zararlı sinyallerini almadan, kamp ateşini seyrederek sevdiklerinizle keyifli sohbetler yapabilirsiniz. Kamp yaptığınız yakınlarınızla ilişkilerinizi güçlendirir daha da yakınlaşırsınız. Çok hoş anılar biriktirebilirsiniz.

6- Uykunuzu Düzene Sokarsınız

uyku-duzeni

Kamp alanında geceleri çoğunlukla doğal ışıktan ve ateşten yararlanacağınız için yapay ışıkların olumsuz etkilerinden hatta elektromanyetik dalgalardan uzaklaşmış olursunuz. Gün doğumunu ve batışını izlemenin mutluluğunu yakalarsınız. Bu sayede kolayca uykuya dalar, sağlıklı ve doyurucu bir uykuya merhaba dersiniz.

Tüm bu nedenlere eklenecek daha birçok madde var ama sadece bunlar bile dört duvarın dışına çıkıp doğada uyumanız için yeterli değil mi sizce de?