Bisiklet sporu, hem eğlenceli hem de çok faydalı bir aktivitedir. Sağlıklı olan herkes her yaşta bisiklete binebilir. Üstelik masrafsız bir ulaşım aracıdır. Ama bisiklet sporunu doğru şekilde yapmanın da birtakım kuralları vardır. Onlara uymadığınız zaman, istenmeyen kazalarla karşılaşabilirsiniz. Bisiklete binmenin insan sağlığına olan katkıları ise yadsınamaz. Devamlı olarak bu sporu yapanlar, yüksek tansiyon, kalp krizi ve akciğer hastalıklarından korunurlar. Dinç ve zinde olacakları için ömürleri uzayabilir. Kilo vermeye yardımcı olan bisiklet sporu, ruh sağlığına da önemli katkılar yapar.

Bisiklet Sürerken Olabilecek Kazalara Karşı Alınacak Önlemler

Bisiklete binerken mutlaka bisiklet kaskı takmanız gerekir. Bu sizi olası bir bisiklet kazası için koruyacak olan en önemli ayrıntıdır. Bu spor dalı, yol ya da dağ bisikleti ile yapılan yani farklı yol tiplerinde gerçekleştirilen bir spordur. Bisiklet yolu olmayan yerlerde yol bisikleti kullanıyorsanız, kaza yapma riskiniz var demektir. Dağ bisikleti sürerken de arazi koşullarında yol aldığınız için her zaman kaza riskiniz bulunur. Bu nedenle koruyucu donanıma sahip olarak bisiklet kullanmalısınız. İhtiyaç duyacağınız bisiklet aksesuarları olmadan yola çıkmanız tehlikeli olur.

guvenlik1

Bisiklet kazalarında ölüm riski çok düşük olmakla birlikte kafa travmalarına sık rastlanır. Bisiklet kaskı tam bu noktada hayat kurtarıcı olarak devreye girer. Bisiklet eldiveni de önemlidir. Özellikle uzun süreli kullanımlarda mutlaka takılması gerekir. Çünkü bisiklet eldiveni ellerdeki yorgunluk ve terlemenin yaratacağı sorunları engeller. Bu duruma bağlı olarak gerçekleşebilecek kontrolü kaybetme veya avuç içinin yaralanması gibi istenmeyen olaylara izin vermez. Dağlarda bisiklete binenlerin kullanması gereken bisiklet aksesuarları içinde, koruyucu nitelikli bisiklet gözlüğü ile diz ve dirsekleri koruyacak aparatların olması da gereklidir. Diğer önemli ayrıntı, bisikletin aydınlatma sisteminin tam randımanlı çalışıyor olmasıdır. Doğal ışığın azaldığı ortamlarda ya da gece saatlerinde bisiklet sürerken sorun yaşamamak için bisikletinizin aydınlatma sisteminin eksiksiz çalıştığından emin olmalısınız. Ayrıca bisiklet tamiri ve rutin bakım gibi önemli konulara dikkat etmeyi unutmamalısınız.

guvenlik2

Bisiklet sporuna yeni başlayacaksanız bisiklet modelleri arasından sizin kullanım amacınıza en uygun modeli seçmelisiniz. Bu konuda satış danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Ayıracağınız bütçeye uygun bisiklet fiyatları hakkında kendiniz bir araştırma yapabilir ya da satış mağazası yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

Bisiklet Kazası Yaşandığında Neler Yapılmalı?

Kazaların hiç olmaması dilenir ama bisikletle uzun mesafeler katedince kaza riski de artar. Bisiklet kazaları, eğer zemin ıslaksa düz yolda bile kendiliğinden olabilir. Olası bir düşüş halinde öncelikle yapmanız gereken, bedeninizi dinleyip kendinizi kontrol etmenizdir. Trafiğin hareketli olduğu bir bölgedeyseniz hemen yol kenarına geçip kendinize bir bakın. Eklemlerinizde bir sorun var mı diye kontrol edip iyice emin olun. Sonra da bedeninizdeki sıyrıklara ve varsa kanamalara bakmaya başlayın. Hasar sizin tedavi edebileceğiniz boyutlarda ise kendiniz halledebilirsiniz. Ama değilse kanamanız ve kesiğiniz varsa hemen hastaneye gitmek için harekete geçmelisiniz. Vücudunuzda bir sorun yoksa kendinizi iyi hissediyorsanız artık sıra bisikletinizi kontrol etmeye gelmiş demektir. Onu yerden kaldırabilir ve önce zincirini kontrol edebilirsiniz. Zinciri çıkmışsa yerine takın ve vitesleri kontrol etmeye başlayın. Çünkü düşme anında karışmış olmaları mümkündür.

Bu işlemlerden sonra tüm bisiklet parçaları üzerinde dikkatli bir inceleme yapmaya başlayabilirsiniz. Ön ve arka jantı çevirerek yerinden kayıp kaymadığını kontrol etmelisiniz. Ardından fren pabuçları sürtüyor mu diye bakıp bir sorun varsa düzeltmelisiniz. Arka aktarıcıda bir yamulma var mı diye kontrol etmek için de vitesi en büyük rubleye alarak arka aktarıcının janta değip değmediğine bakabilirsiniz. Vites geçişlerinde bir sorun yaşanmıyorsa kulakçıkta yamulma yoktur. Sonraki işlem, yürüyen aksamın kontrol edilmesidir. Bunun için pedalı elinizle birkaç tur çevirerek aksamın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Düşme anlarında yere ilk temas eden elcikler olduğu için onları da kontrol etmeniz gerekir. Yamulma varsa elinizle düzeltmeye çalışabilirsiniz. Bu rutin kontrol evrelerini geçtikten sonra sizde ve bisiklette bir sorun yoksa yolunuza devam edebilirsiniz. Ama şiddetli bir düşme yaşadıysanız, bedeninizde ve bisikletinizde önemli sayılacak hasarlar varsa o zaman hemen yardım çağırmanız gereklidir. Bedeninizi fazla hareket ettirmeden gelecek yardımı beklemeniz en doğru davranış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.