Pilates, zihin ve beden bütünlüğü üzerine kurulmuş bir sistemdir. Denge, nefes ve hareket sistemlerinin uyum içinde çalışmasına dayanarak yapılan mucizevî bir spordur. Beden ve ruh sağlığınızı, kas ve kemik dokunuzu ölünceye kadar korumak istiyorsanız pilates yapabilirsiniz. Bu sporla uğraşmak için mutlaka bir spor salonuna gitmeniz gerekmez. Evinizde yapacağınız pilates egzersizleri ile fazla yağlarınızdan kurtulabilir, vücudunuzun çok kısa sürede sıkılaştığını görebilirsiniz. Hızlı olarak yağ yakmak ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken bir pilates seti almak ve pilates hareketlerini öğrenmeye başlamaktır. İsterseniz bir spor salonuna gidebilir, isterseniz videolar aracılığıyla kendi kendinize öğrenebilirsiniz. İlk deneyimlerinizi yaşadıktan sonra artık işiniz kolaylaşır.

Yağları Eriten Pilates Hareketleri

foto-pilates

Pilates yapma alışkanlığını hayatınıza sokar ve düzenli olarak yaparsanız kısa sürede fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Pilates yapmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı da edinmeniz önemlidir. Yaşlandıkça ortaya çıkan ve kötü görünüm yaratan sarkma problemi, pilates yaptığınız sürece sizin yanına bile uğramaz. Her yaşta daha genç görünmeyi başarırsınız. Bir pilates topu ve pilates bandı ile hızlanan metabolizmanız, mükemmel bir dengeye kavuşur. Yağlarınız hızla erimeye başlar. Vücudunuzda yakılması gereken çok fazla yağ varsa spor salonuna gidebilir ve pilates reformer yardımıyla onlardan kurtulabilirsiniz. Pilates reformer aleti ile yapacağınız çalışma yağlarınızı daha kolay yakmanızı sağlar.

Pilates Reformer Nedir?

Bir alet aracılığıyla yapılan pilates reformer hareketlerinde, yaylar devreye girer ve yoğun güç kullanımı gerektirir. Bu tarz pilates hareketleri daha zordur. Enerji kullanımını artırır ve yağ yakma oranını fazlalaştırır. Aletli pilatese başlamadan önce bir pilates uzmanından, nefes kullanma ve karın kaslarınızı çalıştırma eğitimi almalısınız. Pilates reformer ile yapılan çalışmalarda, pelvik taban kaslarınızı ve alt karın kaslarınızı güçlendirmeye yarayan hareketler de vardır. Doğum yapmış kadınlar için ideal bir çalışmadır. Karın bölgesinde biriken yağları ve fazla kiloları kısa zamanda yok eder. Kilo verme süreçlerinde yaşanan karın, kol ve bacak kaslarındaki sarkmaları toparlar ve bedeni sıkılaştırır. Pilates reformer ile omurgayı destekleyen tüm kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Boyun, sırt ve bel kaslarınız kuvvetleneceği için fıtık ve sinir sıkışmalarından da kurtulabilirsiniz.

Vücut Esnetme Hareketi

pilatesgif

Evinizde pilates lastiği ve topu ile çalışma yapacaksanız önce vücudunuzu esnetme hareketleri ile başlamalısınız. En kolay esneme hareketi şudur: Sırtüstü olarak yere uzanın. Daha sonra bacaklarınızı hafif kırarak ve ileri doğru uzatarak havaya kaldırın. Aralarını açın. Bacaklarınız yukarıda ve araları açıkken pilates topunuzu bacaklarınızın arasına yerleştirin. Sıkıp bırakın. Hem esneyecek hem de bacak kaslarınızı güçlendireceksiniz. Bu pilates hareketi, bacaklarınızın iç kısımlarını sıkılaştırmaya varsa yağları yakmaya da yarayan bir harekettir.

Kalça ve Karın Yağları İçin Pilates Hareketleri

karin-yag-yakici

Kalça kaslarınızı sıkılaştırmak için pilates topunuz arkanızda kalacak şekilde ayakta durun. Sağ ayağınızı arkadan topun üzerine koyun ve ayağınızla topu ileri ve geri şeklinde hareket ettirin. Topu ileriye doğru itip bacağınızı açarken siz de öne doğru eğilmeye çalışın.

Karın kaslarını güçlendirmek ve yağlarınızı yakmak için de sırt üstü yere uzanın. Pilates topunuzu ayaklarınızın altına yerleştirin ve kollarınızı öne doğru uzatarak mekik çekmeye başlayın. Ama bu normal mekikten farklı bir uygulamadır. Çünkü kollarınız öne doğru uzanır. Bu hareket ile omurganızı ve karın kaslarınızı güçlendirirken aynı zamanda karın yağlarınızı yakarsınız.

En çok yağ biriken bölgelerin başında göbek gelir. Burada biriken yağlarınız varsa onları yakmak için şu hareketi yapabilirsiniz. Yere veya bir mat üzerine bedeniniz düz olacak şekilde sırtüstü yatın. Sonra bir bacağınızı ters V oluşturacak biçime getirin yani dizinizden kırarak bacağınızı kendinize doğru çekin. Ardından diğer ayağınızı pilates bandının ortasına denk gelecek şekilde koyarak yukarı doğru uzatın. Bandın iki ucunu ellerinizle tutun ve bandı çekebildiğiniz kadar çekerken bacağınızı da itin. Bu hareket, göbek bölgesindeki yağları yakmanızda çok etkili olacaktır.

Vücudunuzu sıkılaştırmak ve fazla yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız pilates yapmak iyi bir tercih olabilir. Beden, ruh ve zihin uyumuna dayanan bu spor, farkındalığınızın artmasına da katkı sağlayacaktır.