Dünyanın güneş etrafındaki dönüşü, mevsimleri ve gece ile gündüzü yaşamamızı sağlar. Eksen eğikliğine bağlı olarak yaşanan en uzun gece ve en uzun günün yanı sıra gece ve gündüzün eşitlendiği zamanlar da vardır. Bu süreçler bize mevsim değişimlerini haber verir. O anlardan bir tanesi olan ilkbahar ekinoksu baharı müjdeleyen, yaz mevsiminin habercisi olan döngüdür. Kış artık sona eriyor ve sıcak günler başlıyor anlamındadır. Çok eski tarihlerden beri, çeşitli toplumlarca özel anlamlar yüklenerek hatırlanan bu günler, çeşitli eğlencelerle kutlanır. Kuzey yarı kürede 21 – 23 Mart, ilkbahar ekinoksu olarak gece ve gündüzün eşitlendiği tarihtir. 21 – 23 Eylül ise yine kuzey yarı küre için sonbahar ekinoksudur. Bu tarihlerde güneş ışınları ekvatora dik olarak gelir ve gece ile gündüz eşitlenir. Nevruz ve Bahar Bayramı olarak da adlandırılan 21 Mart, ülkemizde coşkuyla kutlanır. Piknikler yapılır, doğaya çıkılır ve bazı ritüeller gerçekleşir. Bahara ve ardından gelecek yaz mevsimine merhaba denir.

İlkbahar Ekinoksunda Spor Yapmak İçin Neden Çok

Yazın gelmeye başladığını haber veren ilkbahar, belki de en güzel mevsimdir. Çiçekler açmaya, ağaçlar yeşillenmeye ve doğa kış uykusundan uyanmaya başlar. Hareketsiz geçen zamanları hareketli hale getirmenin vakti gelir. İnsanlar da doğa ile birlikte uyanır, tazelenme isteğiyle dolar taşar. Kış aylarında spor salonlarında çalışanlar, artık açık havaya çıkmak ve egzersizlerini bol oksijen eşliğinde yapmak ister. Baharın müjdesini veren 21 Mart ekinoksunu, hem gündüz hem gece yapabileceğiniz birçok spor aktivitesiyle kutlayabilir, kendi döngünüzü yaşayabilirsiniz. Eğer kış boyu spor yapmayı ihmal ettiyseniz, 21 Mart’ta yaşanan gece gündüz eşitliği size yeni bir başlangıç sunabilir.

21 Mart İlkbahar Ekinoksunu Doğa’da Spor Yaparak Kutlayın

dogada-ekinoks

Açık havada spor yapmak çok faydalıdır. Birçok bilimsel araştırma raporu, oksijeni bol alanlarda yapılan spor faaliyetlerinin, yağ yakma konusunda yüksek performans sağladığını kanıtlıyor. Açık hava, spor yapanların moralini yükseltip, stresini de alıyor. Doğada yaptığınız sportif aktiviteler sırasında, etrafınızı gözlemlerken göz kaslarınızı da çalıştırdığınız için gözlerinizi güçlendirip, onları miyoptan koruyabiliyorsunuz.

İlkbahar ekinoksunda gündüz ya da gece saatlerinde açık havada hafif koşu ya da tempolu yürüyüşler yapmayı deneyebilirsiniz. Gündüz saatlerinde yaparsanız, D vitamini almış olursunuz. ‘Çok terliyorum kimse beni böyle sırılsıklam görmesin’ derseniz, gece saatlerinde evinize yakın yürüyüş yollarında koşabilirsiniz. Bisiklete binebilir ya da paten kaymayı deneyebilirsiniz. Çalışma saatleriniz uygunsa 21 Mart gününü, ormanlık bir alanda ya da doğanın tam ortasında, sevdiklerinizle doğa yürüyüşleri yaparak, voleybol oynayarak değerlendirebilirsiniz. Hatta o gece bir çadır kurup kamp yapabilir, baharın gelişini kamp ateşiyle kutlayabilirsiniz.

Farklı Bir Şeyler Deneyin

Doğanın uyanışı size rehber olsun ve bugüne kadar yapmak isteyip de hiç yapmamış olduğunuz bir spor dalını deneyin. Ata binebilir, buz pateni kaymayı öğrenebilir ya da golf oynamayı seçebilirsiniz. Hiç tenis oynamadınız ise ilk deneyimlerinizi ilkbahar ekinoksunda yaşayabilirsiniz. Okçuluk ve atıcılık gibi bir spor dalını da deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla beraber ekinoks gecesini bowling oynayarak geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, Çin ve Japon kültüründen gelen Uzakdoğu sporlarından bir tanesini denemeyi düşünebilirsiniz. Yapılacak ya da denenebilecek birçok spor dalı var, yeter ki siz yapmak isteyin. 21 Mart ekinoksunu, gündüz doğada yürüyüş, koşu ve bisiklete binmek gibi aktivitelerle geçirip, gece saatlerini ise kapalı alanlarında arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz masa tenisi, dart ve bilardo oynamak gibi keyifli faaliyetlerle geçirebilirsiniz.

tenis-other

Spor insan hayatına bir kez yerleştiğinde, kolay kolay ondan vazgeçilemeyen bir alışkanlıktır. İnsanları sağlıklı tutan, disipline eden ve onlarda faklı bakış açıları oluşturan güzel bir uğraştır. Özellikle çocuklarınızı spor yapmaya yönlendirmeniz, toplum sağlığı ve düzeni için büyük önem taşır. “Sağlıklı kafa sağlıklı bedende olur” anlayışını hep aklınızda bulundurup ilkbahar ekinoksunu çocuklarınızla birlikte spor yaparak kutlayabilirsiniz. Spor bilincini onlara küçük yaşlardan itibaren kazandırabilirsiniz. Bahar bayramınız kutlu olsun.