Koşu, dilenen her yer ve her an yapılabilen ender sporlar arasında yer alıyor. Hal böyle olunca koşu ile ilgilenen çoğu insan, yeni yerler keşfetmek, yeni parkurlarda sınırlarını zorlamak ya da heyecanlarını koşuya gönül vermiş insanlarla paylaşmak istiyor. Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen koşu etkinlik ve yarışları, onların özgür ruhlarını açığa çıkarmalarına yardım ediyor. Her yıl olduğu gibi 2018 koşu takvimi de farklı zorluklarda parkurlarda yarışma şansını sunuyor. Yarış ve etkinliklerin çoğu sadece profesyonel ve yarı-profesyonel koşuculara hitap etmiyor, ilk defa yarışma heyecanını tadacak her yaştan insana da kapılarını açıyor. Bazı etkinlikler, konser ve söyleşi gibi eğlenceli aktiviteleri yarış heyecanı ile bir araya getiriyor, koşu sonrası eğlenceli bir mola vermenize imkan tanıyor. Etkinlikler çoğunlukla yaz ve bahar aylarında yoğunlaşsa da kış mevsiminde gerçekleştirilen pek çok etkinlik de bulunuyor. Siz de henüz koşu programı yapmadıysanız bir an önce etkinliklere göz atmaya başlayabilir, yarışlara katılarak koşu deneyiminizi farklı boyutlara taşıyabilirsiniz.

Belgrad Ormanı’nda Adım Adım Kıyasıya Koşmak

Adım Adım Oluşumu, Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkı’nın 6 kilometrelik parkurunda düzenli olarak koşu antrenmanları düzenliyor. 1 Ocak 2011 yılından itibarense her ayın ilk Cumartesi günü saat 8.30’da buluşuluyor ve saatli bir eğlence koşu etkinliği gerçekleştiriliyor. Ayrıca senede üç sefer de şirketler, okullar, üniversiteler ya da STK’ların katıldığı bir Takım Maratonu etkinliği düzenleniyor. Siz de dilerseniz koşu antrenmanlarına ve ayda bir düzenlenen etkinliklere katılabilir ya da kendi ekibinizi kurarak Takım Maratonu’nda hünerlerinizi gösterebilirsiniz.

Kombine Koşuları Sevenlere Ultimate Etkinlikleri

kosu11

Team Kronos, Uğur Mumcu Yol Koşusu (5K, asfalt zemin), Ultimate Aydos (10K bisiklet + 10K koşu), Ultimate Cunda (15.5K bisiklet + 2K yüzme + 10.5K koşu) ve Ultimate Büyükada (9.5K koşu + 2K yüzme) etkinlikleri ile koşuculara farklı kulvarlarda yarışma şansı tanıyor. Ultimate etkinliklerinde dileyen yarışmacılar sadece koşuyor ya da diğer etkinliklerdeki hünerlerini de sergiliyor. 15 Nisan’da düzenlenecek Ultimate Büyükada etkinliği, Büyükada’nın enfes doğası içinde koşma deneyimini yaşamalarını sağlıyor. Ultimate Cunda ise 2 Haziran’da düzenleniyor. Cunda ve Büyükada koşu parkurları, asfalt ve toprak zemin karışık olacak şekilde yer alıyor. Yer yer yükseltilerin yer aldığı parkurları rahatça tamamlayabilmeniz için koşu ayakkabısı seçerken şok emiciliği yüksek ve farklı zeminlerde kullanılabilen bir model edinmeniz öneriliyor.

Omurilik Felçlileri için Düzenlenen Etkinlikte Ter Dökün

Global bir etkinlik olan Wings For Life World Run, bu yıl 6 Mayıs’ta İzmir ev sahipliğinde geri dönüyor. Omurilik felçlilerinin tedavileri için fon sağlamaya çalışan global koşuya, bu yıla kadar Türkiye’de Alanya ev sahipliği yapıyordu. Tüm dünyada aynı anda başlanacak koşu, İzmir’de 14.00’de start alıyor. Gündoğdu Meyda’nından başlanacak koşu, Liman, Altınyol ve Karşıyaka bölgelerini de içine alan Menemen’e kadar uzanan 100 kilometrelik bir parkurda yarışma fırsatı tanıyor.

Eymir Gölü Kıyısında Ankara Yarı Maratonu

22 Nisan’da Ankara’da düzenlenecek olan etkinlik, Eymir Gölü etrafında yer alan 10 kilometrelik parkurda ter dökme fırsatı sunuyor. Tamamı asfalt ve düz bir zeminden oluşan parkur, eski milli koşucuları da ağırlayacak. Standart bir koşu ayakkabısı ve koşu şortu ile katılabilir, koşuya gönül veren pek çok insanla birlikte yarışma şansını elde edebilirsiniz.

kosu-erkek

Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen uzun soluklu ya da kısa koşu etkinlikleri ile koşu programınızı şekillendirebilir, Decathlon’a uğrayarak koşu ayakkabısı bayan ve erkek çeşitleri içinde, koşacağınız parkurun özelliklerine uyan bir model seçebilir, koşu için gerekli diğer malzemeleri temin edebilir ve koşu programınıza eksiksiz hazırlanabilirsiniz.