Son derece faydalı olan, bütün vücut kaslarını çalıştıran, nefes alıp vermeyi düzenleyen bir spor dalı olan yüzme, bir takım sağlık problemlerinin tedavisinde de uzmanlarca özellikle tavsiye ediliyor. Düzenli olarak haftada birkaç saat yüzmek bel ağrılarına ve osteoporoza iyi geliyor. Çok küçük yaşta başlanabilen bir spor olarak vücut gelişimine olağanüstü fayda sağlıyor.

Yüzme Bütün Vücut Kaslarını Çalıştırıyor

tum-kaslar

Fiziksel faydaları saymakla bitmeyecek olan yüzme sporu, psikolojik olarak da rahatlatıyor ve oldukça yararlı bulunuyor. Spor dalları içinden yüzme ile ilgilenenlerin amaçları, antrenman sayıları, hedefleri, harcadıkları zaman farklılıklar gösterebiliyor. Yüzme esnasında karşılaşılan sorunlar ise ortaklık gösteriyor. Düzenli ve doğru nefes almanın şart olduğu bir spor olan yüzme sporuna yeni başlayanlar, en çok bu konuda sıkıntı yaşıyor. Doğru, düzenli ve yeterli miktarda nefes almayı öğrenmek zaman alıyor. Hareket ederken nefesi takip etmeye alışmak için eğitim, antrenman ve zaman gerekiyor. Nefesle ilgili problemler başka sağlık sorunlarını da tetikleyebiliyor.

Yüzmeye Başlamadan Önce Isınma Hareketleri İhmal Edilmemeli

isinma-hareketleri

Yüzme sırasında çeşitli sağlık sorunları ile de karşılaşılabiliyor. Yeterince ısınmadan başlayan bir antrenman kramplara sebep olabiliyor. Vücudun herhangi bir yerine kramp girmesi durumunda öncelikle sakin olmak gerekiyor. Duyulan acı fazla olduğu için çevredeki insanlardan yardım isteyerek havuz dışına çıkılması tavsiye ediliyor. Nefesle ilgili bir tıkanma, boğulma hissi yaşanırsa da aynı şekilde sakin kalmak, nefesi düzenlemeye konsantre olmak iyi sonuç veriyor. Oldukça fazla efor harcanmasına sebep olan bir spor olan yüzme sporunda, uzman bir eğitmenin gözetiminde yüzmek, olası risklerin önüne geçebiliyor. Vücudu fazla zorlamaktan dolayı çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Tansiyona ve nabza karşı hassas olmak, vücudu aşırı zorlamamak, eğitmenin talimatlarına uymak son derece doğru davranış şekilleri olarak gösteriliyor. Havuza girerken ve atlarken dikkatli davranmak, havuz kenarında kaymayan terlik veya su ayakkabısı giymek, başı veya vücudun herhangi bir yerini sert zemine çarparak bir kaza geçirmenin önüne geçebiliyor. Ayrıca yüzerken ani baş dönmesi, kulaklarla ilgili bir problemin işareti olarak algılanıyor.

Yüzerken Kulaklara Dikkat

kulaklara-dikkat

Serbest yüzme esnasında başın hızlı bir şekilde sürekli olarak sağa sola dönmesi, boyunda ve kulaklarda sağlık problemlerine neden olabiliyor. Vücutta meydana gelen değişiklikleri çok iyi takip etmek, herhangi bir farklılık oluştuğu an belirtileri ciddiye almak gerekiyor. Kulaklar yüzme sporundan olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle kaliteli bir kulak tıkacı kullanmak, problemlerin oluşmasına engel oluyor. Son teknoloji ile dizayn edilmiş, sporcu ihtiyaçlarına göre üretilmiş, kaliteli kulak tıkaçları, yüzme aksesuarları içinde yer alıyor ve kolaylıkla bulunabiliyor.

Yüzme havuzlarında hijyeni sağlamak için çeşitli havuz kimyasalları kullanılıyor. Yüzmek için tercih edilen havuzların hijyenik olduğundan mutlaka emin olmak gerekiyor. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra duş almak da unutulmaması gereken ayrıntılar arasında yer alıyor. Bu konulara dikkat edilmemesi durumunda türlü sıkıntılarla karşılaşılabiliyor. Havuz kullanımlarında ve yüzme sporunda, kişilerin hem kendi sağlığı hem de havuzu kullanan diğer kişilerin sağlığı konusunda yüksek farkındalığa sahip olmaları gerekiyor.

Doğru Malzeme Hem Sağlık Hem de Performans için Şart

Yüzme sporu ile ilgilenenlerin kullandıkları aksesuarlardan biri olan bone, spor amaçlı tüm yüzme havuzlarında zorunlu tutuluyor. Konforlu bir antrenman için kişiye uygun, kaliteli bir bone seçmek gerekiyor. Hijyen açısından çok önemli olan bonenin, yüzme sırasında sıkıntı vermeyecek, başı çok sıkmayacak şekilde seçilmesi tavsiye ediliyor. Antrenmanlardan sonra vücudun ve saçların iyi kurutulmaması sinüzit, mantar, enfeksiyon risklerini yükseltiyor.

Aynı şekilde performansı direkt etkileyen havuz gözlüğünün yanlış seçilmesi de çeşitli problemler yaratabiliyor. Gözlüğün içine su dolması, camlarının buharlanması veya çok sıkı olması sebebiyle yüzde basınç oluşturması en sık rastlanan sıkıntılar arasında gösteriliyor. Yüzücü gözlüğü alırken özel olarak tasarlanmış, profesyonel bir gözlük olmasına dikkat etmek gerekiyor. Deniz gözlüğü ile farklı özellikler gösteren yüzücü gözlüklerinin, camları özel bir malzeme ile kaplanmış, buharlanmayan çeşitleri de bulunuyor.

Doğru Mayo Seçimi Çok Önemli

dogru-mayo

Profesyonel yüzücüler havuz mayosu seçerken son derece titiz davranıyor. Çabuk kuruyan, vücuda tam oturan bir mayo seçilmesi, giyildiği andan itibaren vücutla adeta bütünleşmesi, bu mayoların özellikleri arasında gösteriliyor. Beli kayan, askısı düşen, bacaklara tam oturmadığı için suyun içinde dalgalanan, şişen mayolar yüzme sporu için uygun bulunmuyor. Rahat hareket etmeyi engelleyen mayolar yerine yüzme sporu için üretilmiş özel mayolardan edinmek birçok sıkıntıyı bertaraf edebiliyor.

Her sporun doğru malzemelerle yapılması gerekiyor. Tercih edilen sporun her aşaması için doğru malzemeler seçmek, sorunlarla karşılaşmaya engel oluyor. Özellikle yeni başlayanlar için spora adapte olmanın, ondan keyif almanın ve performansı istikrarlı bir şekilde yükseltmenin yolu, doğru malzeme seçiminden geçiyor. Doğru malzemelerle, uzman eğitmenler eşliğinde yapılan sporda büyük fayda görülüyor.