Yoga; beden, zihin ve ruh uyumunu sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir Hint felsefe sistemidir. Yoga ile ruhsal ve bedensel sağlığınızı koruyabilir, kendinizi yakından tanıyabilirsiniz. İç huzurunu artıran, bedene şifa veren, dünyaya sevgi ile bakmayı sağlayan yogaya başlamayı düşünüyorsanız, bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Kendinize ait alan yaratmanızı sağlayacak bir yoga matı alarak işe başlayabilirsiniz. Bu mat, hareketlerinizi yaparken size rahat bir zemin sağlayacaktır. İhtiyacınız olan malzemelerin en önemlisini ise yoga kıyafetleri oluşturur. Çünkü yoga yaparken amaca uygun giysiler giymek önemlidir.

Yoga Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

f1a6819

Ruhu ve bedeni eğitmek üzere yapılan yogada, bedeninize tam hâkimiyet sağlamanız önemli olduğu için bol giysiler giymekten kaçınmalısınız. Bacak kaslarınızı ve onların duruş biçimini görmenizi sağlayacak bir alt giysi seçmeniz önem taşır. Bol eşofman altları, yoga hareketleri yaparken bacak kaslarınızı kontrol etmenize engel olur. Yoga eğitmeninizin de sizi gözlemleyip yol göstermesi için bacaklarınızı takip etmesi gerekecektir. Bu nedenle bacaklarınızı saran bir yoga taytı giymeniz en doğru seçimdir. Taytın %20 likra özelliği taşıyan esnek kumaştan yapılmış olması önemlidir. Diz izi yapmayan, her yöne kolayca esneyen ve dikişleri rahatsızlık yaratmayan bir yoga taytı alabilirsiniz. Aynı özellikler üst giysi alternatifleri için de geçerlidir. Bol tişörtler ve eşofman üstleri, yoga hareketleri için uygun giysiler değildir. Kas hareketinizi rahatça takip edebileceğiniz, dikkatinizi bozmayan ve hareket özgürlüğü tanıyan üst giysileri tercih edebilirsiniz. Yoga sadece bedeni çalıştıran bir spor değildir. Konsantrasyon gerektiren ve beden hareketleriyle birlikte yapılan bir meditasyondur.

Yoga Yaparken Nasıl Bir Üst Giysi Seçilmeli?

lv_decathlon_day2_0363

Bedeni saran üst giysiler uygun seçeneklerdir. Ama çok dar olan üstler sizi rahatsız edebilir. Tıpkı bol tişörtler gibi aşırı dar üstler de tavsiye edilmez. Sizi bunaltmayacak bir üst giysi seçerek rahat hareket edebilirsiniz. Nefes alma ve esneme özelliğine sahip kumaşlardan üretilen üst giysiler idealdir. Vücudunuzu sıkmadan saran sporcu atletleri veya askılı tişörtler, yoga için uygun kıyafetlerdir. Yoga sırasında kaslarda yaşanan aktif değişimler nedeniyle ciddi anlamda ter dökersiniz. Bu yüzden su tutmayan, teri hemen dışarı atan, hızlı biçimde kuruyan, nem ve ıslaklık barındırmayan kumaşlardan yapılmış yoga kıyafetleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Terden dolayı ıslak kalan ve çabuk kurumayan bir yoga tişörtü, bedeninize yapışarak dikkatinizi bozabilir. Rahat hareket edebileceğiniz, üzerinize oturan ve kolay kuruyan yoga tişörtleri en uygun üst giysilerdir.

Diğer Yoga Giysileri

Yoga, Türkiye’de çoğunlukla kadınların yaptıkları bir spordur. Bu nedenle kadınlar için üretilen sporcu sutyeni de yoga kıyafetleri içinde yer alır. Terlemeye karşı koruyucu özelliklerle üretilmiş, dikişsiz ve cildinize zarar vermeyecek bir ürün seçebilirsiniz. Kadın sporcular için üretilen, tutuculuğu yüksek, sporcu büstiyeri kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bu ürünü, tişört giymeden tek başına da kullanabilirsiniz. Yoga çıplak ayakla yapılan bir spor olmakla beraber bazı insanlar ayaklarının çıplak olmasını istemezler. Siz de yalın ayak olmayı sevmiyorsanız yoga çorabı giyebilirsiniz. Yoga tişörtü, taytı, çorabı ve iç çamaşırına ek olarak alabileceğiniz yoga pantolonu, bir diğer giysidir. Bu ürün, serin ve soğuk havalarda giyilen, beden ısısını korumaya yarayan, esnek kumaştan üretilmiş bir alt giysi seçeneğidir. Yoga pantolonları soğuk havalarda üşüyüp de dikkatiniz dağılmasın diye kullanabileceğiniz bir giysi çeşididir.

lv_decathlon_day2_0293

Ruhsal, zihinsel, bedensel olarak sağlıklı olmak ve stresten arınmak istiyorsanız siz de yoga yapabilirsiniz. İç huzurunuzu artıracak 2000 yıllık bu kadim bilgiyi kullanmayı öğrenip dünyaya bakışınızı değiştirebilirsiniz.