Evde ya da spor salonunda pilates yapmak için gerekli olan malzemeler, en doğru şekilde seçilmelidir. Kişinin, kendisine uygun matı nasıl seçeceği, pilates yaparken ne giyeceği, pilates topu ve direnç bandı alırken nelere dikkat edeceği gibi pek çok sorunun cevabı için pilates malzemeleri hakkındaki bu keyifli ve bilgilendirici yazıyı okuyabilirsiniz.

Pilatesin Olmazsa Olmazı ‘Pilates Matı’

5B82958485D
Geçen yıldan daha düşük fiyatla sunduğumuz pilates matımıza buradan göz atabilirsiniz!

Pilates minderi olarak da bilinen pilates matı; pilates hareketlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan dikdörtgen biçiminde bir malzemedir. Ağırlıklı olarak, egzersizler sırasında sporcunun sırtını korumak için kullanılan ürün, aynı zamanda vücut dengesini sağlamak açısından da gereklidir. Kauçuk veya sıkıştırılmış köpük malzemeden üretilen pilates matının kalınlığı en az 1.50 cm olmalıdır. Bu boyuttan daha ince olan minderler, istenilen korumayı sağlayamaz.

Pilates matı alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; minderin kaymama özelliğine sahip olup; terleme esnasında kayganlık yapmamasıdır. Pilates matı seçilirken sert modeller yerine; omurgaya masaj yapacak yumuşak nitelikte olan matlar tercih edilmelidir. Ayrıca pilates yapılırken ayakkabı kullanılıyorsa, koruma tabakasına sahip; aşınmalara karşı dayanıklı olan ürünler alınmalıdır.

Denge için ‘Pilates Topu’

Pilates yapmayı sevenlerin malzemeleri arasında olması gereken bir diğer ekipman, pilates topudur. Spor topu, sağlık topu, egzersiz topu ve denge topu gibi pek çok ismi bulunan ürün, piyasaya ilk sunulduğunda İsviçre topu olarak anılmaktaydı. Denge, koordinasyon ve duruş hareketlerini yapmak için kullanılan pilates topu, genel rehabilitasyon için de tercih edilmektedir. Fitness ve yoga aktivitelerinde de kullanılan pilates topu; kullanım amacına göre değişik boyutlarda şişirilebilmektedir.

Pilates topu seçilirken; kilo yerine, boy ölçüsü dikkate alınmalıdır. Yapılacak hareketlerde zorlanma yaşanmaması için kişinin boyu, top ile orantılı olmalıdır. Buna göre; boyları 1,50 cm – 1,60 cm olanlar 55 cm’lik; 1,60 cm – 1,70 cm olanlar 65 cm’lik; 1,70 cm – 1,80 cm olanlar 75 cm’lik ve 1,80 cm – 1,90 cm olanlar 85 cm’lik top almalıdır.

Yarım küre şeklindeki bosu topları da pilates için gerekli ekipmanlar arasındadır. En önemli avantajı denge sağlamak olan bosu topları ile yapılabilecek pek çok faydalı egzersiz bulunmaktadır. Pilates toplarını hızlı bir şekilde şişirmek için pilates topu pompasından da yararlanılabilir.

Güçlendirici ‘Pilates Bandı’

tonning20band20light205B8381466cc5Dtci_scene_a02
Sıkılaştırıcı pilates bandımıza geçen yıldan daha uygun fiyatla buradan ulaşabilirsiniz.

Kas geliştirme, esneme ya da forma girme antrenmanları için kullanılan pilates bandı; sertlik bandı, fitness bandı ve direnç bandı isimleriyle de bilinmektedir. Güç egzersizlerinde kullanılmakla birlikte; ağırlık antrenmanları ile benzer fayda sunan ürün, kasları çalıştırmaktadır. Ayakta ve yatış pozisyonundaki hareketlerde kullanılabilen bu pilates ekipmanı; kol, kalça, omuz, abdominal, sırt ve gövde kaslarını güçlendirmede etkilidir. Dambıl’a göre daha hafif olmanın yanında aynı etkiye sahip olan pilates bantları, egzersizlerin kontrollü ve kademeli bir şekilde yapılabilmesine hizmet eder.

Direnç seviyesine göre 3 farklı renkte sunulan ürünün açık renkli olanları, hafif direnç seviyesine sahipken, renkler koyulaştıkça direnç seviyesi de artmaktadır. Az yer kaplayan bu aksesuarın seçimi için bilinmesi gereken; kişinin boyundan biraz uzun olmasının yeterli olduğudur.

Kasları Çalıştıran ‘Pilates Çemberi’

pilatesring5B82296815Dtci_scene_003
Pilates çemberini buradan keşfedebilirsiniz.

Ana kas grupları üzerinde etkili olan pilates çemberi; özellikle göğüs, kalça, karın bacak ve kol bölgelerindeki kasları çalıştırır. Ağırlıklı olarak duruş çalışmalarında kullanılan ürün; kasları güçlendirerek, vücudun düzgün ve dengeli olmasına yardımcı olur. Bu ekipman, fizyoterapistler tarafından, duruş bozuklukları olan kişilere de tavsiye edilmektedir.

Rahatlık  Sunan ‘Pilates Giysileri’

women20ah175B8394460cc8394485cc8374112cc5Dtci_scene_001
Pilatesle ilgili aradığınız her şey Decathlon‘da!

Pilatesten maksimum fayda sağlanabilmesi için gerekli ekipmanların yanında pilates kıyafetleri de önemlidir. Kişinin egzersiz yaparken, kendini rahat hissetmesi için giysilerine de dikkat etmesi gerekir. Ayrıca kıyafetlerin terlemeyi önleyici kumaşlardan olması da spor esnasında fayda sağlayacaktır. Bu amaçla pilates taytı, pilates tişörtü, pilates sweatshirt’ü, pilates şortu, pilates eşofmanı ve pilates çorabı gibi özel ürünler sunulmaktadır.