Yaptığınız spor ne olursa olsun doğru spor ekipman seçimi, sakatlanmaların önüne geçerek uzun süre keyifle spor yapmanızı sağlarken, sporda başarıya ulaşmanızı da destekler. Her mevsim halı sahadan kopamayanların yanı sıra ilkbaharın geldiği günlerde artık özellikle halı saha grupları hareketlenmeye başlar ve spor ekipmanları araştırmaları da hız kazanır. Okul arkadaşlarınız ya da iş yeri ekibiniz, rakip takım kim olursa olsun halı saha maçları her zaman çekişmelidir.

Halı saha ayakkabısı

Arkadaşlarınız ile keyifli bir aktivite olarak her hafta düzenlediğiniz halı saha organizasyonları, amatör gibi görünse de profesyonel bir ruh ve başarma isteği ile sürer. Bu nedenle halı saha ayakkabılarının doğru tercih edilmesi gerekir. Halı sahada önemli olan bir diğer nokta da profesyonel olarak yapılmayan, genellikle sadece haftada bir toplanılan bu organizasyonlarda sakatlanma risklerinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle doğru ekipman seçimi, uzun süreli keyif ve sağlıkla devamlılık için önem taşır.

Halı saha zemini serttir. Halı saha ayakkabısı olarak esnek ve yüksek tabanlı ayakkabı tercihi yapılır. Yumuşak, geniş ve kısa dişli krampon modelleri halı saha için yeterlidir. Özel taban tasarımları halı saha futbolu için üretilmiş olan çivisiz ayakkabılar da kullanılabilmektedir. Sık dişli silikon tabanlı modeller uygundur.

Parke spor salonlarında futbol oynarken de yumuşak ve düz tabanlı ayakkabı modelleri tercih edilebilir. Bu modeller salonun pürüzsüz yüzeyinde tutuş güvenliği sağlayan taban özelliği taşır.

Krampon Modelleri

foot_training20nuit20sr5B836631783246725Dtci_scene_5237

Keyifli ve güvenli futbol için krampon modelinizi seçerken iki önemli konuyu göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanılacak zemin ve futbolda oynadığınız mevki. Bu ik faktörü göz önünde bulundurarak seçeceğiniz krampon modeli size futbolda keyif ve başarıyı getirecektir.

Suni çim sahada birbirine yakın, geniş ve kısa çivileri olan kauçuk tabanlı krampon tercihi yapılabilir. Böylece sert ve pürüzlü suni çim sahada maç keyfi yapılabilir.

Toprak zemin üstünde bulunan gerçek çim sahada oynayan sporcular için tercih edilen krampon modellerinde ise topu ayakta daha fazla hissetmenizi sağlayan yumuşak ve ince üst yüzey deri bulunur. Yumuşak ve esnek yapı, performansı artırır. Gerçek çim sahada yüksek tutuş gerekir. Bu yüzden krampon çivileri uzun kullanılmalı ve sert olmalıdır. Sert ve kuru zeminler için de çivili modeller tutuş başarısı nedeni ile tercih edilir.

Oynanacak zeminin çamurlu olması sakatlanmayı artıran bir faktördür. Kaymayı önleyen modellerin tercih edilmesi, sakatlanma riskinizi azaltacaktır. Islak çamurlu zeminde kullanılan krampon modellerinde, kaymaması ve tutuş özelliği önem taşırken, kuru zemin kramponlarında ise hız ve hareket kabiliyeti önemlidir.

foot201120ah175B838782583877988378774839412983928745Dtci_scene_kfw17_4833

Farklı arazi türlerinde futbol oynayanlar için değiştirilebilir çivili ayakkabı tercihi mümkündür. Böylece tek ayakkabı ile değişebilen taban özelliği sayesinde farklı arazi türlerine uygun krampon sahibi olunabilmektedir. Bu tercih ile değişen hava şartlarında da başarınız sürecektir.

Krampon tercihlerinde önem taşıyan ikinci nokta oynayacağınız mevkidir. Defans oyuncusu için dayanıklılık önemli iken, savunma ve hücum yapan orta saha oyuncularının kontrolü ve topa hakimiyetleri üst seviyede olmalıdır. Bu kategorilerin dışında, forvet oynayan bir oyuncuysanız da hızlı olmanız gerekir. Kramponlarınızı buna uygun seçerseniz başarınız tartışılmaz olacaktır. Kaleciler için ise zemine sağlam basabilmek ve yan hareketleri rahat yapabilmek önem taşır ki bunları sağlayan krampon modelleri ile desteklenen bir kaleci, tüm kurtarışları güvenle gerçekleştirecektir.

Futbol Ayakkabısı

goal_kipper_f100_green_black_debutant_ah_02

İster amatör ister profesyonel olarak yapılsın tüm sporlar gibi futbolda da oyuncu başarıya odaklıdır. Bu nedenle doğru spor ayakkabısı keyifle başarıyı yaratır.

Profesyonel maçlarda kullanılan top ağırlığı ve maç sıklığı nedeni ile kullanılan malzemenin daha sağlam olduğu futbol ayakkabıları tercih edilmelidir. Üst yüzeylerinin sağlamlığı ve dayanıklılığı da önemlidir. Dış yüzey doğal ya da sentetik deriden imal edilir. Deri malzeme yumuşaktır ve topla temasta dokunma hissini artırır, esnektir. Suni malzemeler ise deri malzemelere kıyasla daha ucuzdur. Nefes alma ve dayanıklılık olarak kıyaslandığında deri malzemeler daha iyidir.

Doğru zemin ve doğru mevki ile birlikte, ayak yapınıza en uygun futbol ayakkabısı modelini seçerek, halı sahada ve çim sahada başarılı bir bahar sezonu geçirebilirsiniz.