Kampçılık, zevkli olduğu kadar tehlikeler de içeren ve cesaret isteyen bir aktivitedir. Hele ki kamp etkinliğinizi çocuklarınızla birlikte gerçekleştirecekseniz, daha da dikkatli olmanız gerekir. Ancak tüm önlemlerinizi alıp iyi bir hazırlık yaptığınızda her şeyin yolunda gittiği, huzur dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Güvenli ve Sağlam Bir Çadır Edinin

mountain20hiker2020175Bcc8243066cc8383950cc83841525Dtci_scene_006

Güvenli bir kamp etkinliği için öncelik olarak sağlam bir çadır edinmelisiniz. Doğanın kollarında çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz gecelerde sizi koruyabilecek ve huzurlu bir uykuya dalmanızı sağlayacak, güvenli ve uygun bir çadır satın almalısınız. Gece uykusu arasında uyanarak dışarıya çıkmak isteyen meraklı minikleri engelleyip doğanın tehlikelerinden korumak adına, fermuar gibi detayların sağlam olduğuna emin olmalısınız. Tek seferlik kullanacağınızı düşündüğünüz bir çadıra çok fazla para vermeme düşüncesiyle, güvenli olmayan bir çadırı satın almamalısınız. Seçeceğiniz kamp çadırı; sağlam bir fermuarı bulunan, olası bir rüzgarda savrulup gitmeyecek ve yırtılmayacak şekilde dayanıklı olmalıdır. Ayrıca çadırınızı seçerken kullanacak olan kişi sayısını da göz önünde bulundurmalısınız. Çocuklarınızı çadırda yalnız bırakmamak için hep beraber içerisine sığabileceğiniz ve rahat edebileceğiniz büyüklükte bir çadır edinmeniz de yararınıza olacak, tedirgin bir gece geçirmenizin önüne geçecektir.

Kamp Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olduğundan Emin Olun

basecamp5B8357356cc8352099cc8352100cc8355040cc8355838cc8332475cc8355834cc8301720cc8328742cc8331616cc5Dtci_scene_008

Kamp yapmak için gerekli olan tüm heyecan ve cesareti içinizde hissediyorsunuz, ailecek bir kampa gitmeye hazırsınız. Peki ya kamp malzemeleriniz de hazır mı? Kampa çıkmaya hazırlanırken üzerinde durulması gereken bir diğer önemli unsur da yeterli ekipman ve malzemenin hazırlanmasıdır. Özellikle çocuklarınızla birlikte bir kamp planı yapıyorsanız, yanınıza almanız gereken eşya listesini birkaç kez gözden geçirmelisiniz. İlk olarak sağlam ve güvenli bir çadır edindiniz ancak gece boyunca sizi ve çocuklarınızı serin havadan koruyacak ekipmanınızı hazırladınız mı? Doğayla iç içe geçirilecek bir gecenin getirebileceği serinlik ve uyku esnasında üşüme ihtimalinize karşı uyku tulumlarınızı yanınızda götürmelisiniz. Büyüklerden daha fazla üşüme ihtimali olan çocuklarınız için birkaç battaniye veya polar ceket edinmeniz de miniklerin soğuktan korunması adına iyi bir önlem olacaktır. Kamp yaparken yanınızda bulunması gereken kamp malzemeleri listesinde yer alan el fenerini de kesinlikle unutmamalısınız. Akşam çökmeye başladığı saatlerde, kamp ateşinin etrafında toplanma hayalleri kuruyor olabilirsiniz ama küçük çocuklarınızın göz önünden kaybolma ihtimaline karşı daha aydınlık bir ortam yaratmalısınız. Gece karanlığında acilen aradığınız eşyaları rahatlıkla bulabilmek ve çocuklarınızı daha rahat gözleyebilmek adına her bir kamp üyesine birer el feneri teslim etmelisiniz. Daha rahat bir kullanım için başınıza geçirerek kullanabileceğiniz baş fenerlerinden de edinebilirsiniz. Baş feneri kullanarak, el fenerinizin kaybolma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu malzemelerin dışında yanınızda küçük bir tüp, birşeyler pişirebileceğiniz bir tava veya küçük bir tencere götürmeniz de kamp ateşi üzerinde sucuk pişirme hayallerinizin suya düşmesi ihtimaline karşı bir önlem olacaktır.

Olası Sağlık Problemlerine Karşı Hazırlıklı Olun

kid2020175B8370176cc8370816cc8370923cc5Dtci_scene_006

Çocuklarınızla yaşayacağınız güzel bir kamp macerası, gerekli sağlık önlemlerinin alınmaması sonucu üzücü sonuçlar doğurabilir. Kamp ekipmanı listenizi yaparken, olası sağlık problemlerine karşı ilk yardım çantası veya ağrı kesiciler, alerji hapları, sargı bezi, gazlı bez, oksijenli su, amonyak gibi malzemeleri de listenize eklemeniz gerekir. Kampa çıkmadan önce seçtiğiniz kamp yerine en yakın sağlık kuruluşunun kaç km uzaklıkta olduğu bilgisini edinmeniz de size kolaylık sağlayacak bir diğer unsurdur.

Açlığa Karşı Savaş Vermeyin

mountain20hiker2020175Bcc8207261cc8207366cc8300751cc8335630cc8335631cc8335632cc83886875Dtci_scene_011

Kamp yapmadan önce yapacağınız hazırlıklarda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da yanınıza yeterli miktarda yiyecek aldığınızdan emin olmaktır. Doğanın kollarında geçireceğiniz huzurlu anlarda iştahınızın daha fazla açılabileceğini unutmamalısınız. Doğayla baş başa olduğunuz bir ortamda aç kalmak sizi normalinden daha fazla zorlayabilir. Bir de kamp arkadaşlarınız çocuklarınız ise açlıkla karşı karşıya kalmak sizi fazlasıyla zorlayabilir. Kamp yaparken açlıkla savaşmak durumunda kalmamak için yanınıza herkese yetecek miktarda yiyecek ve su almaya özen göstermelisiniz. Yiyecek seçimlerinizi yaparken, çocuklarınızın rahatlıkla yiyebileceği, yolculuk ve doğa şartlarında onlara dokunmayacak besin maddelerini tercih etmelisiniz. Kamp bölgenizin yakınlarında bir sağlık kuruluşunu rahatlıkla bulamayacağınız ihtimaline karşı mideye dokunabilecek, rahatsızlık verecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sıcak yaz günlerinde kamp yapmaya karar verdiyseniz, serinletici içecekler ve sulu meyvelerle öğünlerinizi desteklemelisiniz.

Kamp Yerinizi Doğru Seçin

kid2020175B8370471cc8370819cc8397982cc5Dtci_scene_003

Kamp yapmak için kamp ekipmanlarınız hazır ancak kamp yeriniz çocuklarınız için yeterince güvenli mi? Çocuklarınızla kamp yapmaya karar verdiğinizde, kamp bölgesi seçimi yaparken de oldukça dikkatli olmalısınız. Vahşi hayvanların daha yoğunluklu olduğu, engebe ve uçurumların bulunduğu yerlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Doğaya çıktığınızda tehlikenin nereden geleceğini bilemezsiniz ancak tahmin edebileceğiniz tehlikeler için küçük önlemler alarak zarar görmekten kaçınabilirsiniz. Çocuklarınızla kamp yapacaksınız, pek çok kampçı grubun bir arada bulunduğu kamp yerlerini tercih etmeniz, çocuklarınız için daha güvenli olabilir. Ülkemizde çocuklarınızla kamp yapmanız için uygun olan, güvenilir kamp alanları bulunur. Örneğin; Muğla Akyaka Orman Kampı, Ayvalık Cunda Adası Ada Camping, Antalya Kaş Camping, Balıkesir Hızır Kamp gibi kamp alanları seçenekleriniz arasında yer alabilir.