23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yılın en güzel zamanlarına denk geliyor. Baharın coşkusu bayramın coşkusuna karışıyor. 23 Nisan tatilinin tadını çıkarmak, bu güzel günü unutulmaz bir anıya çevirmek isteyen ebeveynler, günü çocuklarıyla geçirmeye özen gösteriyor. Yapılabilecek sayısız aktivite bulunuyor. Hem eğlenmek hem sportif bir aktivite gerçekleştirmek isteyen ebeveynler ve çocuklar için çok özel alternatifler bulunuyor.

Yürüyüş Yaparak Baharın Tadını Çıkarın

kid20walking20soft2014020jr5B836818583681815Dtci_scene_002

Baharla beraber canlanan doğa içinde olmak insanların enerjisini yükseltiyor. Özellikle zamanını şehirde geçirmek zorunda olanlar için 23 Nisan güzel bir fırsat yaratıyor. Çocuklarla beraber yapılacak bir doğa yürüyüşü hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından son derece fayda sağlıyor. Çocuklarla baş başa kalmak, doğa sevgisini aşılamak, gözlem yapmak ve öğrenmek için trekking faaliyetleri çok uygun bir zemin hazırlıyor. Güzel havanın tadını çıkarıp, kır çiçekleri arasından yürüyerek, göçmen kuşları izleyerek, bir derenin kenarında oturarak, bir ateş başında kısa bir mola vererek unutulmayacak bir gün yaşamak isteyenler, doğanın uyanışına şahitlik ediyor. Böyle bir yürüyüş, sportif bir aktiviteyi muhteşem bir deneyime dönüştürebiliyor. Seçilecek parkurun çocuklar için uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Yürüyüş esnasında yeterince suyu, enerji veren sağlıklı yiyecekleri sırt çantasında bulundurmak, yedek giysiler almayı unutmamak da önemli ayrıntılar arasında yer alıyor. Doğa yürüyüşüne uygun kıyafetler giymek, özellikle ayakkabıların seçimine özen göstermek, yürüyüşü keyifle tamamlamayı sağlıyor.

Basketbolla Hem Eğlence Hem Spor

b20020easy5B840715484072595Dtci_scene_004

Basketbolu sevenler için 23 Nisan tatili, spor ve eğlence ile aynı anlama gelebiliyor. Basketbol oynamak için bir top ve pota yeterli oluyor. Bir basketbol sahasında veya uygun yere takılacak basit, portatif bir pota eğlenceye başlamak için yeterli oluyor. Ebeveynler ve çocukların birlikte spor yapması, uzmanlarca da tavsiye ediliyor. Günümüzde birçok mahallede basketbol sahaları bulunuyor. Buralarda antrenman veya maç yapılabiliyor. Ortak kullanımlı basketbol sahaları, sahayı paylaşan çocuk ve yetişkinler arasında iletişim kurmaya, sosyalleşmeye yardımcı oluyor. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda çocuklara basketbol öğretmek veya onlarla bir kaç saat basketbol oynamak, sportif aktivite yapmak isteyenlere uygun bir seçenek oluşturuyor. Bu tür aktiviteler aile ilişkilerine de olumlu katkılar sağlıyor.

Voleybol Her Yerde Oynanabilir!

beach20volleyball20net20bv10020park20session5B83776355Dtci_scene_004

23 Nisan tatilinde bir pikniğe gitmeyi, sahile inmeyi, bahçede oynamayı, parkta vakit geçirmeyi seçenler için voleybol günü canlandıracak bir aktivite alternatifi olabiliyor. Voleybol oynamak için herhangi bir top yeterli oluyor. Elbette profesyonel bir topla, bir voleybol filesi ile oyunun tadı daha iyi çıkıyor ama bunlar olmadan da birçok farklı yerde voleybol maçı yapılabiliyor. İki kişi ile oynanabilmesi ve istenirse oyuncu sayısının yükseltilebilmesi de bu spor türünü avantajlı hale getiriyor. Rahat kıyafetlerle, spor ayakkabı giyerek kolaylıkla bir oyun kurulabiliyor. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı eğlenceli ve aktif geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği bu sporu çocuklar da çok seviyor.

Bisikletin Özgürlüğü

zh_btwin20kids20bike5B83346872083100482083502415Dcn_scene_001

Tatil günlerinin en sevilen aktivitelerinden biri olan bisiklet, 23 Nisan tatili için de güzel bir alternatif oluşturuyor. Bisiklete binmeyi bilmeyen çocukları olanlar, bisiklet eğitimi için bugünü değerlendirebiliyor. Birçok şehirde bisiklet eğitmenleri tarafından çok kısa bir eğitimle kolaylıkla bisiklet sürmeye başlanabiliyor. Eğer tüm aile bisiklet sürmeyi biliyorsa 23 Nisan günü, uygun bir parkura gidilerek güzel bir bisiklet gezisi yapmak tercih edilebiliyor. Bisikleti olmayan aileler  kiralama yoluna gidebiliyor. Bahar havasında yapılacak küçük bir gezinti ile sportif bir aktivite gerçekleştirmek ve aynı zamanda hoşça vakit geçirmek mümkün olabiliyor.

Aksiyon Sevenler için Paten veya Kaykay

roller_fit5_jr5B83217358321736832178283217375Dtci_scene-17

Paten veya kaykay sevenler için malzemeleri alıp uygun bir parkura gidilerek heyecanlı ve eğlenceli bir gün geçirmek kolaylıkla mümkün oluyor. 23 Nisan tatili paten veya kaykaya meraklı olup bunları hiç denememiş olanlar için başlama günü olarak da seçilebiliyor. Birlikte öğrenmenin ve eğlenmenin tadını çıkartmak isteyen ailelerin ilgisini çeken bu spor dalları, çocukların gelişimine de oldukça katkı sağlıyor. Ancak paten ve kaykay alırken kaliteli, yaşa ve vücut tipine uygun malzeme seçmek gerekiyor. Ayrıca düşme, çarpma gibi durumlar karşısında özellikle başı ve eklem yerlerini koruyan, koruyucu aksesuarlar kullanmaya azami önem gösterilmesi tavsiye ediliyor.