Bahar gelmişken sizlerle eski adıyla Velespitli Gezgin, yeni adıyla Berna & Anıl Keşifte’nin sizler için hazırladığı bisiklet yazısını paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz 🙂 Yenilenen facebook ve instagram sayfalarına bi’ göz atın deriz :)kayak & snowboard sporunu keşfeden Velespitli Gezgin bu spora bayılmış! Siz de bahar gelmeden bu sporu keşfedeyim diyenlerdenseniz yazımıza göz atın!

 ŞEHİR İÇİ BİSİKLET KULLANIMINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER 

Şehir hayatından bisiklet sürebilmek kendimizi az da olsa özgür hissettiren unsurlardan bazıları. Keşfetmeyi, macera dolu sürüşler yapmaya imkan sağlar.

Her geçen yıl yollara çıkan bisikletli sayısındaki artışla beraber bisiklet sürüş güvenliği konusu gündeme geliyor. Haliyle artık ülkemizde otomobil sürücülerinden önce kendimiz, kendi güvenliğimizi almamız gerekiyor.

Güvenlik, bisikletçilerin bisiklet sürerken bilmesi gereken ilk şeydir. Sadece kendi güvenlikleri değil, aynı zamanda yaya, otomobil veya diğer bisikletçilerle de ilgilidir. Bazı şehirlerde bisiklete binebilmek adın gerekli altyapılar yapılmış ve sürüş güvenliği için bisiklet yolları yapılmıştır. Haliyle bu yatırımlar bisikletçi güvenliğini arttırma adına büyük destek sağlıyor. 

Bu yazımızda, sadece şehirlerde değil, uzun soluklu turlar için de bisikletle güvenli seyahatin tüm ipuçlarını vereceğiz. Bisikleti nerede kullanıyorsanız kullanın öncelikle 5 temel kuralımıza uymak şart:

  1. KASK TAKIN

Kask takmanın önemi konusunda bazı tartışmalar devam ediyor olsa da yine de sürüş esnasında kask takmak oldukça önemli bir kuraldır. Özellikle çocukların kask olmadan bisiklete bindirmemek gerekiyor.

Resim2

  1. BİSİKLET TRAFİK KURALLARINI ÖĞRENİN VE UYUN

Özellikle ülkemizde gözlemlediğim kadarıyla bisikletliler, kuralları okumadan bisikletlerine atlayıp sürmeye başlıyorlar. Bisiklet sürmenin otomobil veya bir motosiklet kadar katı kurallara sahip olmadığını düşünüyorlar. Ülkemizdeki 2918 Sayılı Trafik Kanunu mevzuatını okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Resim3

  1. DİKKATİNİZİ TOPLAYIN VE ODAKLANIN

Her ne olursa olun bisiklet üstündeyken dikkatinizi yola verin ve her zaman trafiğe, diğer yolculara ve sokakta herhangi bir engele/çukura dikkat edin. Bunu yaparak, olası tehlikelerden kaçmanız ya da en azından bunlara hızlı tepki vermeniz kolaylaşır.

Resim4
Bisikletli ve Mutlu Anıl 🙂
  1. GÖRÜNÜR OLUN

Kör noktalar hakkında bilginiz yoksa araştırmaya başlayın. Bisikletinizin ve kendinizin her zaman görüldüğünden emin olun. Gece ya da karanlık kış aylarında biniyorsanız, her zaman bisikletinizde ön ve arka aydınlatmalar bulunsun ayrıca üzerinizde de reflektörlü kıyafetler giyin.

  1. DÖNÜŞLERDE SİNYAL VERİN

Özellikle otomobillerin olduğu yollarda bisiklet sürüyorsanız, arkanızda da araç var ise kesinlikle ani dönüşlerden kaçının. Dönüşünüzü arkadaki görsel olarak anlatmak için yeteri kadar bekleyin ve anladığına emin olduktan sonra dönüşünüzü yapın.

Bisikletle kısa veya uzun yolculuğa çıkmadan önce gerekli kontrolleri yapmanız gerekiyor. Güvenli ve konforlu sürüş yapabilmek için frenlere, aydınlatmalara, tekerleklere, koltuk yüksekliğini kontrol ediniz.

  • KOLTUK YÜKSEKLİĞİ

Bisiklet koltuğu, pedal çevirirken bacaklarınızın neredeyse düzleşeceği şekilde ayarlanmalıdır. Yeni başlayanlar için, koltuğunuzu ayaklarınız yere değecek kadar yüksekte tutmanızı öneririm ki herhangi bir kötü durum karşısında bisikletinizi ve kendinizi kontrol altına almak adına oldukça kolaylık sağlayacaktır.

  • FRENLER

Frenler işlevsel ve tutarlı olmalıdır. Frene bastığınızda hızınızı azaltacak, aynı zamanda güvenli frenleme yaptıracak bir fren sistemine sahip olmanız gerekiyor.

Resim7.JPG

  • TEKERLEKLER & LASTİKLER

Lastikler, ideal sürüş için doğru havaya sahip olmalıdır. Değilse de uygun bir pompayla ideal basıncına geçirilmelidir. Ayrıca, bisiklet tekerleklerinin fren balatalarına veya herhangi bir şeye sürtmeden döndüğünden emin olun. Aksi halde yolda başınıza hiç istemeyeceğiniz durumlar gelebilir.

Resim8

  • ROTA HAZIRLIĞI

Rotayı ne kadar yakından tanırsanız ve kendinizi buna hazırlarsanız, olası bir tehlikeye karşı daha iyi hazırlanabilirsiniz. Rota hazırlığı konusunda dünyada çeşitli uygulamalar var. Bunlardan bazıları şöyle; Strava, Google Maps, MapMyRide, Bike Citizen, Beanhunter, Komoot vb.

Resim9
Rotanızı güzelce hazırlamayı unutmayın:)