Harika bir havuz gözlüğü sahibi olmak, süper güçlere sahip olmaktan farksızdır. Vücudunuzun bir parçası haline gelebilecek bir havuz gözlüğü sayesinde, suyun altını daha net görebilirsiniz. Uygun bir yüzücü gözlüğü bulmak için oldukça fazla zaman ve efor harcamanız gerekebilir. Gözlük seçiminizi kolaylaştıracak bazı önerileri bu yazıda sizin için bir araya getirdik.

Seçenekleri Dikkatlice Değerlendirmelisiniz

Havuz gözlüğü modelleri, farklı yüzücülerin ihtiyaçlarına göre değişik boy ve ebatlarda satışa sunulmaktadır. Fiyatlar değişkenlik göstermekle beraber genellikle 20 TL veya daha ucuza havuz gözlüğü bulabilirsiniz. Havuz gözlüğünüzü seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Görünürlük

lunettes20selfit20bonnet20silicone5B835678383716815Dtci_scene_007

Havuz gözlüklerinin birçoğu, bakıldığında oval bir cam yapısına sahiptir. Oval cam yapısı, birçok durumda size sorun yaratmayacaktır fakat büyük olimpik havuzlarda kullanmak için bir gözlük istiyorsanız, o zaman çevresel görüşünüzü engellemeyen bir gözlük modeli seçmelisiniz.

Renk

Renkli ve aynalı camlara sahip olan yüzücü gözlükleri, gözlerinizi güneş ışığından korumanıza yardımcı olacaktır. Yüzücü gözlüğünüzü, havuz gözlüğü olarak kullanacaksanız, renk konusunun pek de önemi yoktur.

Ayarlanabilirlik

lunettes20bfit20bonnet20silicone5B836995683716835Dtci_scene_005

Bazı havuz gözlüğü modelleri, değiştirilebilir parçalara yer vermektedir. Bu değiştirilebilir parçalar sayesinde, havuz gözlüğünüzü sizin gözünüze en uygun şekle getirebilirsiniz.

Kayışlar

lunettes20bfast5B83750235Dtci_scene_002

Tek kayışlı havuz gözlükleri, boynunuzdan aşağı çok rahat kayabilir. Fakat çift kayışlı havuz gözlüğü modellerini kullanarak bu problemi çözebilirsiniz. Havuz gözlüklerinin kaymasını engellemek için üstteki kayışı mümkün olduğu kadar yukarıda tutmalısınız.

Boyut

Küçük havuz gözlüğü modelleri üretilirken, gözlüğün gözünüze tam oturması hedeflenir. Büyük havuz gözlüğü modelleri ise alnınızı ve elmacık kemiklerinizi koruyacak şekilde tasarlanır. Küçük havuz gözlükleri yüzünüze daha iyi otururken, büyük havuz gözlükleri sayesinde daha rahat edersiniz.

Reçeteli Gözlük

Numaralı gözlük kullanıyorsanız eğer, havuz gözlüğünüzü de bu reçeteye uygun olarak almalısınız. Bu durum sizin seçme şansınızı önemli ölçüde kısıtlıyor fakat yine de Speedo, Sporti ve TYR gibi markaları tercih edebilirsiniz.

Havuz gözlüğü modelleri ancak gözünüze tam oturursa su sızdırmayacaktır. Herkesin yüz yapısı az da olsa değişiklik göstermektedir, dolayısıyla arkadaşınızın yüzüne tam oturan bir havuz gözlüğü sizin yüzünüze tam oturmayabilir.

Gözlüğün yüzünüze tam oturup oturmadığını, yüzünüzü suya sokmadan da anlayabilirsiniz. Bunun için havuz gözlüğünü bastırmadan ve kayışları bağlamadan takmalısınız. Eğer havuz gözlüğü bu şekilde suratınızda 1-2 saniye duruyorsa, o gözlüğü satın alabilirsiniz.

junior20lunettes20spirit20nageur20regulier205B83356895Dtci_scene

Sıradaki aşama ise havuz gözlüğünü taktığınızda nasıl hissettiğinizdir. Eğer gözlüğün burun kısmı burnunuza baskı yapıyor veya denediğiniz havuz gözlüğü sizi sıkıyorsa, o gözlüğü satın almamalısınız. Mağazada denerken bile kendinizi rahatsız hissettirecek bir havuz gözlüğü modeli, uzun bir yüzme seansının ardından daha beter hissettirecektir. Yüzme yarışları için küçük ve sıkı yüzücü gözlüklerini tercih eden yüzücüler, günlük yüzme antrenmanları sırasında daha rahat olan havuz gözlüğü modellerini tercih ediyor.

Tüm bunların dışında bir havuz gözlüğü satın alırken, buğulanma engelleyici özelliğinin de bulunup bulunmadığına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu tip havuz gözlüklerini kullanırken, çok daha az silme ihtiyacı duyarsınız.

Burada belirtilen birçok özelliğin yanı sıra mümkün olduğu kadar havuz gözlüğü çeşidini deneyerek de en uygun modeli seçebilirsiniz. Deniz gözlüğü modelleri ile havuz gözlüğü modelleri birbirine çok benzemektedir. Yanlışlıkla havuz gözlüğü yerine deniz gözlüğü almamaya dikkat etmelisiniz. Deneme yanılma yolu ile sizin için en uygun deniz gözlüğünü bulabilirsiniz.