Çocuklar için Tenis Topu Nasıl Seçilir?

Uluslararası Tenis Federasyonunun Play & Stay (Oyna & Oyunda Kal) projesi kapsamında, çocuklar için üretilen toplar farklı renk kodları ile ayrılarak yaş ve kullanım alanlarına göre gruplandırıldı. Yeşil, kırmızı ve turuncu olarak üç farklı kategoriye ayrılan bu toplar farklı yaş gruplarındaki çocuklar için özel olarak dizayn edilmektedir.

tenistopu

Kırmızı toplar en yavaş olan toplardır ve 5-8 yaş grubu için tasarlanmıştır. Yavaş hareket ettikleri için, yeni başlayan oyuncuya karşılık verirken daha fazla zaman aralığı bırakırlar. Normal topların %25 i kadar hava basıncına sahiptir. Oldukça yavaş olmaları aynı zamanda teknik becerinin ve pozisyon alma yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. 17-23 inç uzunluğundaki raketlerle kullanılmaya uygundur. Tenise yeni başlayan çocukların kullanımı için ideal bir seçimdir.

Turuncu toplar normal toplara göre %50 daha az hava basıncına sahiptir. 8-10 yaş grubu ve yeni başlayan genç oyuncuların eğitimi için kullanılabilir. Kırmızı toplardan daha hızlı olmalarına rağmen yine de oyunu yavaşlatırlar. 7-8 cm çapındadır ve 105-120 cm zıplama özelliği vardır. Bu toplar için tavsiye edilen raket uzunluğu 23-25 inçtir.

art

 

Yeşil eğitim topları Play&Stay projesinin en ileri top seviyesidir. 11 yaş ve üzeri çocukların eğitimi için dizayn edilmiş olup normal toplara nazaran %75 daha az hava basıncına sahiptir. Bu top ile tavsiye edilen raket uzunlukları 25-26 inçtir. Başlangıç ve orta seviyede hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilir. Normal toplardan bir miktar daha az zıplaması, amatör oyuncuların turnuva toplarına geçiş döneminde tekniğini geliştirmesine yardımcı olur.

Yeni Başlayan Yetişkinler için Tenis Topu Nasıl Seçilir?

art2

 

Başlangıç seviyesinde oyuncular için doğru tenis topu seçimi çok önemlidir. Yanlış ve kalitesiz toplar çok fazla zıplar ve oyun performansınızı etkiler. Bu nedenle tenise yeni başlayan yetişkinler yeşil eğitim topları ile başlayıp turnuva toplarına geçiş yapabilirler. ITF tarafından ”Official Tennis Ball” kategorisinde yer alan markaların ürettiği topları seçmeniz daha iyi bir performans sergilemenize yardımcı olacaktır.

Tenisle ilgili tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsin 🙂