Bahar mevsimi ile birlikte dış ortam aktivitelerinin artması, bisikletinizi yenilemek veya ilk defa bisiklet alıp tazelenen doğanın keyfini sürmek için en iyi fırsattır. Özellikle ilk bisikletini alacak olan kullanıcılar için doğru tercihi yapmak, bu keyfi uzun süre devem ettirmek için önem taşır.

Bisiklet Modelleri

boriginal20500209005B830153083882855Dtci_scene_000

Bisiklet modelleri kullanıldığı arazi koşulları ve kullanım amaçlarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Şehir içinde ulaşım ve kısa gezinti amacı ile kullanılacak ise şehir bisikleti ile trafik sıkıntısı yaşamadan hem zinde kalabilir hem de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Günlük ulaşım ihtiyaçlarında ve hafta sonu gezilerinizde kullanabileceğiniz şehir bisikletleri ile hafta içi bilgisayarınızı, hafta sonu piknik malzemelerinizi, bisikletinize ekleyeceğiniz sepet kısmına koyarak taşıyabilirsiniz. Şehir bisikletlerinin bir özelliği ağırlıklı olarak trafik içerisinde kullanımı nedeniyle trafik kontrolü için tam dik bir oturma yapısına sahip olmasıdır.

Yol bisikletleri performans amacı ile ve ağırlıklı olarak asfalt yollarda kullanılır. Performans amacı ile kullanıldıkları için diğer bisikletlere göre daha hafiftirler. Spor amacı ile yarışlarda, şehir içi gezintilerinizde de tercih edebilirsiniz. Bu bisikletlerde niyetiniz hız yapmaksa alta kıvrık gidon yapısı olan modeller tercih edilmelidir.

Hibrit model bisikletler ise ağırlıklı olarak toprak ve taşlı, çakıllı yollarda kullanımı olan bisikletlerdir. Dağ ve yol bisikletlerinin belirli özelliklerini barındıran bu bisikletler ile asfalt ve toprak yollarda kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

z8d0150

Toprak ve taşlı alanlarda, dağ yollarında kullanım amacı ile üretilen dağ bisikletleri, özellikle hafta sonları ve tatillerinizde doğa içerisinde keyifli saatler geçirebilmeniz için tercih edebileceğiniz modellerdir. Dağ bisikletlerinin zorlu arazi şartlarına uygun olarak fren sistemleri daha kuvvetlidir ve diğer bisiklet modellerine göre daha fazla vites opsiyonları ile üretilmektedir. Kalın ve dişli tekerlek ile üretilen dağ bisikletlerinin gidon yapısı da zorlu arazi yollarında kontrol sağlanması amacı ile uzundur ve geniş açılıdır.

Katlanabilir bisikletler ise bisikletlerini saklama alanı bulamayan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan bisiklet modelleridir. Hafif ve dayanıklı malzemeden üretilen bu bisikletler ile hem keyifli gezintiler yapabilir hem de katlayarak aracınızın bagajına koyup seyahatlere çıkabilirsiniz.

Bisiklet Malzemeleri

tight2090020cold20women5B836922383965165Dtci_scene_037

Bisiklet ana bölümleri itibarı ile kadro, sele ve sele borusu, gidon, jant ve lastikler, zincir, vites, frenler ve pedallardan oluşur. Bisiklet yapımında kullanılan malzemeler sürüş kolaylığı, güvenlik ve fiyatlandırma açısından önemlidir.

Kadro; pedal göbeği, sele borusu başlangıç noktası ve sele kelepçesi arasındaki uzunluğa verilen addır. Kadro bölümünde kullanılan malzeme, bisikletin hafifliğini etkileyen unsurdur. Çelik, güçlü ve uzun ömürlü bir kadro malzemesidir ancak hafif değildir. Alüminyum malzeme ise ucuz olması nedeni ile tercih edilir ve hafif bir malzemedir. Titanyum malzemeler, hafif ve sağlamlığı ile tercih edilir ancak maliyeti daha yüksektir. Kadro yapımında kullanılan bir diğer malzeme de sağlam ve hafif olan karbondur.

Bisiklet lastiklerinde ise ağırlıklı olarak doğal ve sentetik kauçuk malzeme kullanılır. Jant hafif ve dayanıklı malzeme ile üretilmelidir. Bisiklet jantlarında da alüminyum, karbon ve çelik malzemeler kullanılır.

Bisiklet seleleri de kullanım konforu için önemli bir unsurdur. Deri, plastik, sentetik ve karbon malzemeler ile üretilen seleler için konforu artıran kılıfların kullanımı da mümkündür. Yastıklı ve jel seleler de kullanım amacına göre tercih edilebilir.

Bisikletin ana unsurlarından biri olan kadro bölümünde, kadro boyunun doğru olması ile doğru oturma pozisyonu sağlanır ve böylece sürücü kontrolü sağlar. Kadro boyu seçimi yaparken kullanıcının boyu kadar iç bacak boyu da önem taşır. Boyunuzun ve iç bacak boyunuzun her bisiklet türüne göre değişen sabit değer ile çarpılarak bulunması sonucu öğrenilen kadro değeri, bisikletinizin size uyan kadro boyunu bulmanızı sağlayacaktır. Uygun seçilen kadro boyu ile bisikletinizde ayakta durduğunuzda üst boru ile bacak aranıza gelen noktada mesafe yaklaşık 5-10 cm olacaktır. Bisikletinizin size uygun kadro boyundan daha küçük olması pedal çevirirken dizinize çarpmasına, büyük olması ise gereğinden fazla eğilmenize neden olacaktır.

Bisiklet Ekipmanları

cycling20helmet209005B8385398cc5Dtci_scene_078

Bisiklet kullanımında konforlu bir sürüş kadar güvenlik de önem taşır. Bisiklet ekipmanları bisikletin ana parçalarının dışında size konfor ve güvenlik sağlar. Bu nedenle güvenlik ekipmanları mutlaka kullanılmalıdır.

Aydınlatma, bisikletler için önem taşıyan bir unsurdur. Gece kullanımında güvenliğiniz için aydınlatmanın eksiksiz çalışıyor olması gereklidir. Led aydınlatmalar ile bisikletinizin görünürlüğünü sağlayabilir, güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz. Sürücünün gece görünürlüğü için de kol, paça bantları ve güvenlik yelekleri de kullanılabilmektedir.

Kullanılan yollar hava koşullarına da bağlı olarak çamurlu olabilir ve yağmurlu havalarda güzel bir gezinti yapılmak istenebilir. Bu durumda güvenlik ve konfor sağlamak amacı ile çamurluk kullanılması gerekmektedir. Kullanılan çamurluklar ile kıyafetlerinizi, çantanızı ve kendinizi dış etkenlerden koruyabilirsiniz.

cycling20helmet209005B8385398cc5Dtci_scene_068

Kask, bisiklet kullanımında emniyet için en önemli unsurdur ve doğru ölçülerde bir kask olmadan asla bisiklet kullanılmamalıdır. Bunun dışında bisiklet kullanıcıları için özel üretilen ter emen kısa ve uzun kollu t-sirt, yağmurdan koruyacak yağmurluk, yine bisiklet için özellikleri farklı olan pantolon, eldiven ve ayakkabılar da kullanım konforunu artıran ekipmanlardır.

Bisikletiniz ile yola çıkarken bisiklet lastiklerinizin sağlamlığını ve havasını kontrol etmeniz önemlidir. Kullandığınız bisikletin lastiğinin üzerinde max basınç değeri yazılıdır. Kullanım için uygun olan lastik basınç değeri minimum ve maximum değer arasında orta değerdir. Lastiğinizin havasını güvenliğiniz için kontrol etmeli ve gerekli durumlarda pompa yardımı ile şişirmelisiniz.

Bisiklet Fiyatları

rear20cycle20carrier205B83579125Dtci_scene_004

Bisiklet fiyatları, bisikletin imalatında kullanılan malzeme ve bisikletin kullanım amacına bağlı olarak değişen modeli ve marka özellikleri ile farklılıklar göstermektedir. Bisikletlerin ana unsuru olan kadro üretiminde ağırlıklı olarak çelik, alüminyum ve karbon malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerin türü de doğrudan aldığınız bisikletin fiyatını etkilemektedir. Aynı şekilde jant malzemesi bisiklette kullanılan fren, vites ve çekiş sistemleri de bisiklet fiyat değişimlerini etkiler. Kullanım alanına göre farklılıklar gösteren bu parçaların özellikleri, fiyat farklılıklarının nedenleri içerisinde yer alır. Malzeme dışında bisiklet model farklılıkları ve eklenen özellikler de bisiklet fiyatlarını belirlemektedir.

Ömür boyu garanti içeren bisiklet modellerinin de olduğu ürünler içerisinden tercihinize uygun olan modeli seçip uygun ekipmanlar ile de destekleyerek baharı keyifli bir şekilde karşılayabilirsiniz.