19 Mayıs, Cumhuriyet tarihin en önemli günlerinin başında geliyor. Bu tarih, lideri etrafında toplanarak geleceğe korkmadan yürüyen bir toplumu anlatırken hareketi, dinamizmi, atılganlığı, kısaca gençliği de simgeliyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 1938 yılından bu yana kutlanıyor. Bayramın gençliğe adanmış olması haliyle sportmenliği, enerji dolu aktiviteleri beraberinde getiriyor. Geçmişten bugüne uzandığınızda kutlamalarda daha çok atletizm, jimnastik gibi spor dallarının ağırlığı görülüyorsa da her geçen yıl bu spor çeşitlerine yenileri ekleniyor.

Koşu

kalenji20ss1720jogg20running5B8381357cc8381352cc8381353cc8353693cc8325705cc8352213cc8382273cc5D

İlk bakışta basit bir spor olarak görülen koşu, belirli bir mesafeyi istenilen hızda koşarak kat etmek anlamına geliyor. Bununla birlikte sağlıklı ve randımanlı bir koşu için gerekli olan uygun zemin ve malzemeler olmazsa koşu sporu, kişiyi olduğundan daha çok yoruyor ve ayaklarda, dizlerde sorun yaratabiliyor. Koşu ayakkabıları, koşu kıyafetleri ve koşu aksesuarları işinizi kolaylaştırıyor ve koşmak çok daha zevkli bir hale geliyor. İster tartan pist üzerinde, isterseniz doğada, isterseniz de sahilde koşuyor olun ayağınızı rahat ettirecek, nefes alan spor ayakkabılar tercih etmeniz büyük önem taşıyor. Koşu sırasında; teri emen özel kumaşlarla yapılmış, koşu çorapları, koşu iç giyim ürünlerini tercih edebilir, bulunduğunuz yerin iklimine göre soğuk hava koşu kıyafetleri, sıcak hava koşu kıyafetleri gibi giysiler kullanabilirsiniz. Jogging, yol koşusu, trail koşusu veya atletizm için gerekli olan tüm malzeme ve ekipmanları hazırlamakla başlayan bir mayıs ayı, yılın geri kalan günlerinizin de fit ve atletik geçmesine vesile oluyor.

Günübirlik Doğa Yürüyüşü

nature20hiker2020175Bcc8332411cc8359122cc8359127cc8383174cc8383211cc83832545Dtci_scene_056

Son yılların en revaçta olan sporlarından biri olan doğa yürüyüşleri ve trekking, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tatilinde günübirlik olarak yapabileceğiniz aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Arkadaş grubunuzla veya aile boyu yapacağınız bu tür autdoor sporlar, hem sosyalleşmek hem de şehir trafiğinden uzak huzurlu bir gün geçirmek için ideal oluyor. Hiking, dağda yürüyüş veya doğada yürüyüş gibi sporlar için eşofman, iç giyim, şort, tayt ve yürüyüş ayakkabıları hazırlayıp gönlünüzce spor yaparak eğlenebilirsiniz. Kadın, erkek ve çocuk segmentinde tüm günübirlik ürünleri; dağda, karda veya diğer koşullarda kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz.

Kamp

nature20hiking20camp2020185B83583655Dtci_scene_044

Spor bayramı en güzel kamp yaparak kutlanır diye düşünenlerin ilk ihtiyaç duyacakları malzeme, çadır ve diğer aksesuarlar oluyor. Doğanın, ormanın ve temiz havanın tadını aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte hazırlayacağınız pratik kamp çadırları içinde çıkarabilirsiniz. Büyük boy aile çadırları da 4 kişilik olmasıyla çocuklarınız ve sizin bir arada unutulmaz bir kamp yapmanızı kolaylaştırıyor. Kamp yapmaya giderken yanınıza; tenteler, güneşlikler, mataralar, aydınlatma malzemeleri, soğutucular, buzluklar, ocaklar, ısıtıcılar gibi pek çok ekipman ve eşya almanız gerekiyor. Bunları önem sırasına göre liste yapabilir ve geniş sırt çantaları alarak içine yerleştirebilirsiniz.

Oryantiring

trail_29a9067

Açık alanda, öncelikle de ormanlık ya da koruluk alanda yön bulmaya dayalı olarak gerçekleştirilen bir spor olan oryantiring, gençler arasında sıkça tercih edilen aktiviteler arasında yer alıyor. Pusula ve harita kullanımı, yönün farklı mekanlarda kolaylıkla bulunabilmesi, yön duygusunun geliştirilmesi amaçlanan oyunda, koşu ve yürüyüş fiziksel beceriyi gösterirken sezgisel kavrayış da zekayı ön plana çıkarıyor. Belirli uğrak yerlerine ulaşmayı hedefleyen sporcuların çok eğlendikleri bu gizemli ve merak uyandırıcı spor dalını, arkadaş grubu oluşturarak hep beraber yapabilirsiniz. Araziye çıkmadan önce yanınıza düdük, pusula, harita ve matara gibi malzemeleri alarak oyunu kuralına göre oynayabilirsiniz.

Spor bayramı gününde, yapabileceğiniz bireysel sporlar arasında ise yüzme, fitness kardiyo, GYM plates gibi etkinlikler bulunuyor. Arkadaşlarınızla birlikte neşeli ve eğlenceli bir 19 Mayıs geçirmek için şimdiden hazırlıklara başlayabilirsiniz.