Çinliler’in milattan önce 5. yüzyılda icat ettikleri Ti Jian Zi oyunu bugün badmintonun atası sayılmaktadır. Aynı şekilde 19. yüzyılda Hindistan’da oynanan Poona isimli oyun da ilk badminton oyunlarına örnek olarak gösterilebilir. O zamanlar bir İngiliz sömürgesi olan Hindistan’da bu oyunun oynandığını gören İngiliz askerler 1860 yılında bu oyunu İngiltere’ye götürmüşlerdir.

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.
Tenis oyunları grubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur, dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir.

artengo20badminton20ss175B83719735Dtci_scene_g78q3811

Badminton Nasıl Oynanır?

Badmintonun temel prensibi topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. Çiftli ya da tekli oynanabilir. Sadece servis kullanan sporcu(lar) puan kazanabilmekte olup oyunun her bir seti 15 puandan ibarettir. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanır. Bir puan farkı varsa fark 2 puan oluncaya dek oynanmaya devam edilir. Oyunun başlama vuruşu hakemin yazı – tura atışı ile sahibini bulur. Yazı – turayı kazanan taraf, isterse topu isterse yarısahayı seçer ve oyun servis atışı ile başlar.

artengo20badminton20ss175B83692885Dtci_scene_g78q8064

Servisi kullanan sporcu topu raketle karşı tarafa gönderir. Bu başlangıç vuruşu esnasında iki ayak da yerde olmalıdır. Aksi taktirde faul olur.

Top sahanın ortasındaki fileyi aşarak rakip sahaya ulaşamazsa, çizgilerin dışına çıkarsa ya da oyun alanının tavanına çarparsa (tavan olmayan yerlerde boy hizasını geçerse) oyun dışına çıkmış olarak kabul edilir. Eğer badminton oyunu ikişer kişilik takımlar halinde yapılacaksa saha enden ve boydan 42 cm daha genişletilir. Genellikle badminton oyunu üç setten oluşur. 15 puana iki fark ile ulaşan ilk taraf seti kazanır.

artengo20badminton20setequipment20easyset203m5B83714495Dtci20scene_008

Profesyonel spor salonlarında oynanabileceği gibi, parklarda, yeşillik alanlarda ve okul bahçeleri gibi yerlerde de oynanabilmektedir. En önemli kuralı rüzgarlı bölgelerde oynanmamalıdır. Dış mekanda genellikle plastik top tercih edilir.

Türkiye’de Badminton

artengo20easy20set203m20yellow5B8382902cc5Dtci_scene_048

Türkiye badminton federasyonu 1991 yılında kurulmuştur. Zamanla hızla gelişen badminton sporu ülkemize binlerce sporcu kazandırmıştır.

Ülkemizde kısa bir özgeçmişe sahip olmasına rağmen, badminton son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması sebebiyle toplumumuzun her kesiminde büyük bir ilgi görmüştür.