Spor hem tek başına hem de kalabalık gruplar halinde yapılabiliyor. Bazı kişiler tek başına spor yapmaktan keyif alsa da pek çok kişi grup halinde spor yaparken daha çok motive oluyor ve keyifli vakit geçiriyor. Aşağıdaki önerilere göz atarak arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz en iyi sportif aktiviteler hakkında fikir edinebilirsiniz.

1.Koşu ve Yürüyüş

kosu-yuruyus

Koşu, sağlıklı yaşam için en öneli spor aktiviteleri arasında yer alıyor. Bilhassa günlük yaşamın bir parçası haline getirerek düzenli bir programla yapılan koşu, kalabalık halde yapılabilen spor seçeneklerinden biri oluyor. Arkadaşlarınızla birlikte şehir içindeki koşu parkurlarında, uygun koşu ayakkabısı ve kıyafetlerinizi de giyerek koşabilirsiniz. Fakat arkadaşlarınızla birlikte koşacağınız zaman öncelikle uygun bir program yapmanız ve uygun bir parkur bulmanız gerekiyor. Ayrıca koşuya başlamadan önce sağlık durumuzu göz önünde bulundurmanız ve öncesinde doktora danışmanız tavsiye ediliyor.

  1. Yoga

lv_decathlon_day3_0531

Ruhu ve bedeni dinlendirmek için yapılan yoga, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için tercih edebileceğiniz sporlar arasında yer alıyor. Özellikle doğru duruş teknikleri ve nefes alma yöntemleri ile stresten uzaklaşmak isteyenler için yoga doğru bir seçim oluyor. Arkadaş grupları ile yapıldığında ise daha olumlu sonuçlar alabileceğiniz bu spora başlamadan önce doğru ekipmanları seçmelisiniz. Yoga yaparken rahat etmenizi sağlayacak yoga matı ve yoga kıyafetleri en önemli ekipmanlar arasında yer alıyor. Spor için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra profesyonel bir eğitmen yardımıyla uygun bir programa dahil olabilir, dilerseniz  video setlerinden, kitaplardan ya da online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Bu sporu arkadaşlarınızla birlikte evinizde, özel stüdyolarda, parklarda ya da bahçelerde yapabilirsiniz.

  1. Rafting 

Kalabalık grupla yapabileceğiniz en iyi spor türlerinden bir tanesi de rafting. Debisi yüksek sularda arkadaşlarınızla heyecanın tadını çıkabileceğiniz rafting, özellikle monoton yaşamdan sıkılan ve doğa sporlarını sevenler için oldukça ideal sporlar arasında yer alıyor. Pek çok arkadaşınızla yapabileceğiniz rafting, eğitim gerektirmediği, bir eğitmen eşliğinde yapıldığı için farklı yaşlardan tüm arkadaşlarınızı çağırabilirsiniz. Raftinge gitmeden önce nehirlerin zorluk seviyesini öğrenmeniz tavsiye ediliyor. Aynı zamanda mevsimsel özellikleri değerlendirmeniz ve mevsime bağlı olarak nehirlerin taşıdığı su miktarın bilmeniz arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirmeniz için ön şart oluyor. Eğer rafting yapma konusunda tecrübeli değilseniz mutlaka bir rehberden yardım almanız ve zorluk seviyesini doğru seçmeniz gerekiyor.

  1. Kamp ve Doğa Yürüyüşü

nature20hiking20camp2020185B83583655Dtci_scene_044-1

Doğa sporları ile ilgileniyorsanız grupla yapacağınız en keyifli spor aktivitelerinden biri kamp oluyor. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte doğa içerisinde kamp yapabilirsiniz. Günlük yaşamdan uzaklaşacağınız kampta tek kişilik çadırlarda kalabilir veya iki üç kişilik çadırlarda ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte kalarak eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz. Grupça kampa gitmeden önce kamp yerini, zamanını belirlemeniz gerekiyor. Gideceğiniz kişi sayısına bağlı olarak çadırlarınızı kuracağınız geniş bir kamp alanını seçebilirsiniz. Gitmeden önce hava durumunu kontrol etmeniz, kamp ekipmanlarını eksiksiz seçmeniz ve yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı eksiksiz hazırlamanız tavsiye ediliyor. Bilhassa doğada işinizi kolaylaştıracak ekipmanlar seçmeniz ve mevsimine göre doğru kıyafetleri tercih etmeniz gerekiyor.

  1. Dalış 

panoplie1005B84844675Dtci_scene_001

Arkadaşlarınızla grupça yapacağınız diğer bir kalabalık spor da dalış oluyor. İster aletli yani tüplü ister aletsiz yani serbest dalışla dalış yapabilirsiniz. Serbest dalış daha ziyade su altı avcılığı için tercih edilse de tüplü dalış su altında daha uzun süre kalmaya imkan verdiği için deniz altındaki canlıları keşfetmek için ideal oluyor. Her iki dalış türünde de arkadaşlarınızla eğitmenlerden ders aldıktan sonra su altında zaman geçirebilir, farklı bir spor dalına yönelebilirsiniz. Genellikle on kişilik gruplar halinde verilen derslerden arkadaşlarınızla ortak faydalanabilirsiniz. Dalış sporuna başlamadan önce ise eğitmenin tavsiye ettiği; palet, dalış maskesi, dalış kıyafeti gibi ekipmanları temin etmelisiniz. Sorunsuz bir dalış için en önemli nokta planlama yapmaktan geçiyor. Dalış derinliği, süresi, dalış işaretleri gibi konuları kapsayan planlama aşamasına dikkat etmeyi unutmayın. Sağlık sorunlarınız varsa bu sporu yapmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.