Pek çok maceracının ve doğaseverin en büyük hobisi olan kamp; hem eğlenceli hem de dinlendirici olduğu gibi aynı zamanda incelik isteyen ciddi bir iştir. Doğayla buluşmak, farklı mevsimlerin tadını ağaçlar, kimi zaman da su ile birlikte çıkarmak son derece etkileyici bir deneyim olarak görünebilir. Ancak doğru seçilmemiş kamp alanı, bütün tatilinizin bir kabusa dönüşmesine neden olabilir. Keyifli bir gezi planlamak için doğru bir alana, ekipmanlara ve bol miktarda bilgiye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bu sayede kamp tatilinizi güçlüklerle geçmiş birkaç gün yerine keyifle ve dinlenceyle geçmiş müthiş bir seyahate çevirebilirsiniz.

Mevsime Dikkat! 

basecamp5B8357358cc8303445cc8359119cc8358349cc8319111cc2880988cc8353289cc8355589cc5Dtci_scene_027

Kamp alanı seçimi için göz önünde bulundurmanız gereken ilk koşul, mevsim ve buna bağlı hava şartlarıdır. Her mevsim kamp yapmak için uygun olmadığı gibi doğru mevsimlerde doğru stillerde kamp planı yapmak da önem taşır. Kuşkusuz ki en keyifli kamp mevsimi yağmurların sona erdiği ilkbahar sonudur. Bununla birlikte maceracılar için kar mevsiminde yapılacak doğa tatilleri de vazgeçilmezler arasında yer alır. Ne olursa olsun kampçılık için hayati önem taşıyan konu, hava koşullarını ve doğal ortamı iyi bir biçimde değerlendirerek kamp yerini seçmektir. Bu aşamadan sonra ise kamp ekipmanlarının eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekir. Yine bu ekipmanlar da seçilen kamp yerinin özelliklerine ve koşullarına göre özel olarak belirlenmelidir.

Konaklama için En Uygun Yer 

nature20hiking20camp2020185B83520995Dtci_scene_008

Kamp alanı belirlenirken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise kamp yaparken konaklayacağınız alanı en doğru şekilde seçmektir. Bunun için kampa gidilecek bölgenin yer koşullarının, hava durumunun önceden bilinmesi sizin için büyük kolaylıktır. Ayrıca bölgeye ulaşımın nasıl sağlandığını ve en yakın yaşam alanlarına uzaklığını da öğrenmek son derece önemlidir. Bu bilgiler sayesinde çadır kuracağınız yeri kısa sürede belirleyebilirsiniz. Çadır kurulacak alanı seçerken su kaynaklarını da mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Zira su yollarına veya göl ve deniz kıyılarının çok yakınlarına çadır kurmak, ani su baskınlarına neden olabilir. Bu da çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına ortam hazırlayabilir.

 

Kar dönemi için kamp planı yaptıysanız dağlık bölgenin eğimini göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle eğimli yamaçlar, dağ etekleri çadır kurmak için son derece elverişsiz alanlardır. Bununla birlikte çığ tehlikesi olan yerlerden uzak durmayı da ihmal etmemelisiniz.

Çadır Kurmak için Doğru Bölge

nature20hiking20camp2020185B838746184926395Dtci_scene_063

Kamp yapmadan önce kullanacağınız çadırı bir kere kurup denemek seyahat sırasında işinizi kolaylaştırabilir. Böylece çadırsız kalma ihtimalini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra kamp alanının belirlenmesinin ardından çadır kurmak için en uygun yeri hava kararmadan önce belirlemeli ve ilk iş olarak konaklayacağınız alanı hazırlamalısınız. Bu sayede gece rahat bir uyku çekmeyi garanti altına alabilirsiniz.

nature20hiking20camp2020185B83583655Dtci_scene_044-2

Çadır kurmak için en uygun zemin eğimi olmayan, düz ve sert alanlardır. Çadırın sağlam bir biçimde yerine oturması, hava koşullarından, rüzgardan olumsuz etkilenmemesi için sağlam bir biçimde yerine oturtulmuş olması büyük önem taşır. Çadırı direkt olarak güneş almayan bir bölgeye kurarak olduğu yerde sapasağlam kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Karlı zeminde ise yine eğimli yerlerden kaçınmakta fayda vardır. Ayrıca çadır kurulmadan önce karları ezerek kurulacak zemini sertleştirmek de yerinden hareket etmeyen sağlam bir çadıra sahip olmanıza yardımcı olur.

Uyku ve Yeme-İçme Alanları

camp20bistro205B81749115Dtci_pshot_002

Kampın en keyifli yanı doğa ile baş başa geçirilen saatlerdir. Temiz havada çekilen uyku gibisi yoktur. Bununla birlikte bu koşullarda arkadaşlar ile yiyip içmenin keyfine de doyum olmaz. Ancak çadırları kuracağınız alan ile kamp ateşi yakacağınız ve yiyecekleri bulunduracağınız alanları birbirinden ayırmak sizin için faydalı olabilir. Bu sayede bölgedeki hayvanların gece uykunuzda çadıra yaklaşma olasılığını en aza indirgeyerek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Yiyecek içecek kaplarının bekletilmeden sıcak su ile yıkanması da kamp sürecinde sizin için büyük bir kolaylıktır.