Bisiklete binmeyi sever misiniz? Peki, daha önce bir şehri bisiklet üzerinde keşfetmeyi denediniz mi? Çantanızı sırtınıza takın, haritanızı elinize alın ve temiz havayı içinize çekerek pedal çevirmeye başlayın. İki tekerleğin size verdiği özgürlük hissini ve coşkuyu başka hangi taşıt verebilir ki?

  1. Zaman kazandırır

Eğer seyahatiniz boyunca bisikletiniz de yanınızda olursa zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Böylelikle ziyaret etmek istediğiniz müzelerde veya lezzetlerini tatmak istediğiniz restoranlarda aklınız da kalmaz. Birçok aktiviteyi aynı güne sığdırma şansınız olur. Toplu taşıma araçlarında vakit harcamazsınız. Eğer yurt dışına, özellikle de Avrupa’ya seyahat edecekseniz çoğu ülkede bisiklet kullanımı yaygın olduğundan şehrin birçok yerinde bisikletinizi bırakabileceğiniz park yerleri bulunur. Böylelikle görmeyi arzu ettiğiniz yere kadar hızlıca bisikletinizle gidip sonrasında dilerseniz yürüyerek gezinize devam edebilirsiniz.

  1. Sağlıklıdır

cycling20helmet209005B8385398cc5Dtci_scene_097

Tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmek için size yeni ve farklı gelen hiçbir şeyi kaçırmak istemezsiniz. Seyahat ettiğiniz şehrin geleneksel yemeklerini tatmak, pastalarını veya dondurmalarını denemek ve içkilerini yudumlamak da bunların arasındadır. Farklı bir yerde olunca insan denemediği bir şey kalmasın ister doğal olarak. O kadar yiyip içtikten sonra da çoğu zaman sadece yürüyüş yapmak yeterli olmayabilir. İşte tam bu noktada bisiklet devreye girer. Bisiklet sürerken; bacak, kalça, mide, karın ve daha birçok kas grubumuz aktif olarak çalışır. Yani seyahatiniz boyunca bisikletiniz de yanınızda olursa ve en azından bir ya da iki gün bisiklete binerseniz, hem formunuzu korur hem de yeni tatlardan mahrum kalmamış olursunuz.

  1. Paranız cebinizde kalır

city-bike-helmet-500-tilt-fluo5B83868075Dtci_scene_003

Seyahatiniz süresince ulaşımınızı bir araçla sağlamak istiyorsanız en iyi seçenek bisiklettir. Bisiklet, hem gezip görmek istediğiniz yerlere hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar hem de fiyat olarak çok daha uygundur. Park yeri ücreti ödemezsiniz, benzin almanız gerekmez, taksiye veya otobüse para vermek zorunda kalmazsınız ve trafikte zaman kaybetmezsiniz. Eğer bisikletinizi yanınızda götürme şansınız yoksa, gittiğiniz şehirde kiralayabilirsiniz. Kiralık bisiklet fiyatları da oldukça uygundur. Haftalık, günlük hatta saatlik bile kiralama yapabilirsiniz. Bisiklet modelleri arasından size en uygun olanını seçerken tandem (iki kişilik) bisikletleri de düşünebilirsiniz. Eğer arkadaşınızla veya sevgilinizle yolculuk yapıyorsanız tandem sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır. Bu bisikletler, sevdiğiniz kişiyle birlikte pedal çevirmenize imkan tanır. Ayrıca iki ayrı bisiklet kiralamanıza da gerek kalmaz. Kalacağınız ülkeye veya şehre vardıktan sonra ilk olarak bisiklet kiralama sistemine bir göz atmayı unutmayın.

  1. Sosyalleşmenize yardımcı olur

short2050020pink5B83806895Dtci_scene_003

Seyahatiniz sırasında bisiklet kullanmak yerel halkla tanışmanın da en iyi yollarından biridir. Bisikletinizle şehri turlarken kolayca durup yol sorabilir, hatta o çevrede yaşayan halkla sohbet etme ve şehre dair belki de kitaplardan ya da rehberlerden bile öğrenemeyeceğiniz bilgiler edinme şansı yakalayabilirsiniz. Arabayla giremeyeceğiniz ara sokaklara girebilir ve kimsenin bilmediği gizli güzellikleri keşfedebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmaya mecbur olduğunuz zamanlarda güzergâhınız genelde sınırlıdır. Ancak bir bisikletiniz olduğunda kendi rotanızı kendiniz belirleyebilir ve bulunduğunuz şehrin patikalarında keşfe çıkabilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz ziyaret etmek istediğiniz köylerin ya da kırsal yerlerin etrafında düzenlenen bisiklet turlarına da katılabilir ve bisiklete binen diğer insanlarla tanışıp yakınlık kurabilirsiniz. Böylelikle grup halinde bisiklete binmenin keyfini de yaşamış olursunuz.

  1. Doğa dostudur

city-bike-helmet-500-white5B83268335Dtci_scene_006

Hiç şüphe yok ki bisikletler, sokakları ve şehirleri daha güzel ve güvenli bir hale getirir. Hava kirliliği, gürültü kirliliği, trafik gibi sorunların önüne geçer. Bir sonraki gezinizde yanınıza bisikletinizi de alırsanız çevreye de mümkün olduğunca az zarar verirsiniz.

Şehri bisikletinizin üzerinde özgürce keşfe çıkmak, diğer bisikletlilerle arkadaşlık kurmak ve yardımlaşmak, size çok daha farklı ve eğlenceli bir seyahat deneyimi yaşatabilir