Şehir içinde karşımıza sıkça çıkmaya başlayan katlanır bisikletler, kolay taşınma özellikleri ile öne çıkıyor. Ortadan katlanarak şahsi aracınıza yerleştirebileceğiniz veya metro, otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarında kolayca taşıyabileceğiniz modeller, aynı zamanda park sorununu da ortadan kaldırıyor. İş yerinde, evde ya da okulda kolayca binanın içine alınabiliyor.

Peki, kullanım ve taşıma pratikliği ile bisiklet tutkunları cezbeden katlanır bisiklete yönelik en çok merak edilen 4 soru nedir? Yazımızda bulabilirsiniz.

  1. Katlanır Bisiklet Nasıl Katlanıp Nasıl Açılıyor?

tilt20120205B85005425Dtci_scene_023

Katlanır bisikletler, oldukça pratik bir katlama mekanizmasına sahip olduğundan bu özelliklerinden rahatlıkla faydalanılabiliyor. Bisiklette katlama yerleri; pedal, gidon ve orta kısımdan oluşuyor. İlk olarak pedalların içe doğru eğilerek katlanması ardından gidonun ve son olarak bisikletin ortadan ikiye katlanması ile katlama işlemi tamamlanıyor. Katlama sonrası mandal tarzı bir sistemle kilitlenen bisikletler farklı markalara sahip olsa da genellikle aynı prensip ile katlanıyor. Fakat geliştirilen yapısı ile daha pratik katlanma stillerine sahip ürünler de çeşitli markalar tarafından üretiliyor.

Açma işlemi de katlama işleminin yapıldığı şekilde yapılıyor. Tutma aparatını kaldırarak gidon kısmı açıldıktan sonra sele kısmının altındaki mekanizmayı kaldırarak bisiklet ortadan ikiye açabilir ve son olarak pedalların açılması ile açma işlemi tamamlayabilirsiniz. Oldukça basit ve pratik mekanizmalara sahip olan bisikletlerin açılıp kapanması birkaç dakika bile sürmüyor.

  1. Katlanır Bisikletin Ağırlığı ve Ölçüleri Nedir?

tilt20500205B85005455Dtci_scene_008

Katlanan bisikletler, taşınma özelliği ile öne çıkan ürünler olduğu için “Katlandığında ne kadar yer kaplıyor?” ya da “Kaç kilo geliyor?” gibi önemli sorular akla geliyor. Katlanır bisikletlerin ağırlığı ve ölçüsü markasına bağlı olarak değişiyor. Genellikle 14 kg ile 12 kg arasında değişen ağırlıklara sahip oluyor ve tek elle taşınabiliyor. Ebat açısından ise yine modeline bağlı olarak açık ve kapalı ölçüleri değişen bisikletler, kapalı haliyle genellikle 78 x 66 x 38 cm ila 80 x 66 x 47 cm arasında oluyor. Katlandıktan sonra çantası içine koyarak taşınabildiği gibi tekerleri üzerinde sürülerek de götürülebiliyor.

  1. Katlanır Bisikletin Avantajları Nelerdir?

tilt20120205B85005435Dtci_scene_002

En temel özelliği pratikliği olan katlanır bisikletler;

  • Az yer kapladığı için otobüs, taksi, vapur, metro gibi toplu taşıma araçlarında sorunsuzca taşınabiliyor.
  • Ev, iş yeri, okul gibi binaların içinde rahatlıkla muhafaza ediliyor.
  • Park sorununu ve sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz için çalınma endişesini de ortadan kaldırıyor.
  • Şehir içinde ulaşımda pratik bir çözüm sunuyor. Gün içinde kısa mesafede; trafik, toplu taşıma, otopark gibi yorucu durumlarla uğraşmanızı engelliyor.
  • Trafiğin sıkışık olduğu sabah ve akşam saatlerinde size zaman kazandırarak gideceğiniz yere toplu taşımadan daha kısa sürede ulaşmanızı sağlıyor.

4.Nasıl Bir Katlanır Bisiklet Seçmeliyim?

tilt20500205B85005445Dtci_scene_047

Katlanır bisiklet seçerken bisikletin; teknik özellikleri, ağırlığı, vites sistemi gibi detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. 6 vitesli olan ve eğimlere uyumlu bisikletler, şehir içinde başarılı bulunurken özellikle 3 vitesi olan bisikletler kaliteli ürünler arasında yer alıyor. Fren sisteminde ise ağırlıklı olarak çelik frenlere yer verildiği için hızlı frenlemeyi mümkün kılıyor ve teknik detaylarına bağlı olarak bisiklet fiyatları değişiyor. Bisiklet modelleri arasında bisikletin ebadı ile ağırlığı da seçimi etkiliyor ve özellikle hafif bisikletler daha fazla rağbet görüyor.

Bisikletin teknik detaylarının yanında genellikle şehir içinde kullanım için tasarlanan katlanabilir bisikletlerde seçimi etkileyen en önemli unsur aksesuarlar oluyor. Çamurluk, kılıf, yan ayak, portbagaj, çalınmaya karşı aydınlatma ve LED ışık gibi aksesuarları bulunan bisikletleri tercih edebilirsiniz. Kullanımı kolaylaştıran farklı aksesuarlar taşıyan katlanan bisiklet modellerini inceleyebilirsiniz.