Uzun ve hareketli bir okul döneminden sonra karnelerini alacak olan çocuklar için okul tatili heyecanı başlıyor. Bütün bir yıl boyunca derslerine devam eden ve sınavlarına çalışan çocuklar, eğlenirken öğrenebilecekleri fırsatlar ile dolu bir karne tatili dönemini sabırsızlıkla bekliyor. “Okullar ne zaman kapanıyor ?” diye sabırsızlanan aileler için karne tatili ile yeni bir dönemin kapıları aralanıyor. Bu dönemin çocukları için hem dinlenebilecekleri hem de yararlı aktiviteler ile yeteneklerini geliştirebilecekleri bir dönem olduğunu bilen aileler, şimdiden buna uygun tatil planları yapıyor. Janey Downshire gibi çocuk gelişimi konusunda danışmanlık hizmeti veren birçok uzman, çocukların tatil dönemini evde oturarak veya bilgisayar başında oyun oynayarak geçirmelerini eleştirerek onlara daha yararlı aktiviteler öneriyor. Uzmanlara göre tatil döneminde yapılan fiziksel aktiviteler ile çocukların eğlenirken öğrenmeleri ve sosyal yönlerini geliştirebilmeleri mümkün oluyor.

Urla’da 13 Yaş ve Üstü Çocuklara Özel Yelken Eğitimi

Çocuklu aileler için en keyifli ve sakin tatil beldelerinden biri olan İzmir’in Urla ilçesinde yer alan çocuklara özel yelken kursu, deniz sporlarına ilgi duyan çocuklar için en ideal tatil seçeneklerden biri oluyor. Urla’nın eşsiz güzellikteki doğası ve tertemiz denizinde keyifli bir yaz tatili yapma fırsatı bulan çocuklar, bir yandan da yelkencilik kursu ile hem fiziksel hem de sosyal yönlerini geliştiriyor. Temel yelkencilik eğitimleri sunan kurslar ile çocuklar yaz tatilini verimli bir şekilde geçirirken, tecrübeli eğitmenlerden yelkenli bir tekneyi nasıl idare edebilmeleri gerektiğini ve rüzgarın gücünü kullanmayı öğreniyor. Tekne üzerinde teorik eğitimden denizcilik terimlerine, tekne donanımından yelkenlilerin çalışma mantığına, rüzgar ile hareket etme prensiplerinden temel manevra bilgilerine kadar uygulamalı dersleri ile öne çıkan yelkencilik eğitimi ile çocuklar hem spor yapıyor hem de yeteneklerini keşfediyor.

Datça’da Çocuklar İçin Deniz Sporları ve Trekking

Sakin denizi ve yemyeşil doğası ile çocuklu aileler için en güzel tatil rotalarından biri olan Datça, özellikle sığ ve dalgasız olan denizi nedeni ile tercih ediliyor. Nemsiz bir havaya sahip olan Datça, kumlu ve sığ denizi ile çocuklar için en ideal yaz tatili lokasyonlarından biri oluyor. Sakinliği ve eşsiz güzellikteki doğası ile ünlü olan Datça’da, çocuklara özel yapılabilecek birçok su sporu aktivitesi bulunuyor. Yüzmeden dalış kurslarına kadar her çeşit su sporunun yapılabildiği Datça’da, çam ormanlarında yürüyüş ve trekking gibi daha birçok spor dalını denemek de mümkün oluyor. Ailece yapılabilecek spor aktivitelerinin yanı sıra çocuklar Datça’nın tarihi mekanlarını da gezme fırsatı yakalıyor. Ünlü şair Can Yücel’in evinin de bulunduğu Datça’da tarihi kentlerden Knidos Antik Kenti gibi tarihi birçok bölge ve eser bulunuyor.

Antalya’da Doğa ve Spor Kampları

Doğanın ve denizin iç içe geçtiği Antalya’da, çocuklara özel birçok doğa ve yaz kampı bulunuyor. Eşsiz bir doğada bungalov evlerde konaklayan çocuklar, kamp boyunca dalış eğitiminden su sporlarına, binicilik eğitiminden okçuluğa, doğa yürüyüşlerinden eğlenceli paintball aktivitelerine kadar birçok farklı konuda eğitim alarak hem teknik hem de sosyal becerilerini geliştiriyor. Okul dönemi boyunca şehirde doğadan uzak kalan çocuklar, yaz kamplarına katılarak doğal güzellikleri yeniden keşfediyor ve doğa koşullarında yaşamayı öğreniyor. Doğa kamplarında yapılan spor aktiviteleri sırasında çocuklar teknik becerilerini geliştirirken yardımlaşmayı, iş birliği yapmayı öğreniyor ve yeni arkadaşlıklar kuruyor. Konusunda uzman eğitmenlerin eşliğinde yapılan doğa aktiviteleri sırasında sağlık ve güvenlik gibi konular ise her zaman ön planda tutuluyor.

Doğada Liderlik Kampları

Bolu’nun Aladağ ilçesinde gerçekleştirilen Macera Kampı ve Liderlik Kampları çocuklar ve aileler tarafından büyük ilgi görüyor. Macera Kampı 7-13 yaş arası çocukları kapsarken, Liderlik Kampı 14-18 yaş arası gençlere yönelik hazırlanıyor. Macera Kampı’na katılan çocuklar şehir yaşamından ve elektronik cihazlardan uzaklaşma fırsatı bulurken, doğa yaşamının önemini keşfediyor. Macera Kampı’nda çocuklar trekking yapıyor, gece yürüyüşlerine çıkıyor; çadır kurmayı, harita okumayı ve pusula kullanmayı öğreniyor. Çocuklar, duvar tırmanma, kano sporu, voleybol, futbol gibi birçok spor aktivitesini yapma fırsatını da yakalıyor. 14-18 yaş arasını kapsayan Liderlik Kampları’nda ise gençler; trekking, voleybol gibi sporları yapmalarının yanı sıra, yüksek ip ve Survivor parkurlarında spor aktivitesi gibi farklı aktiviteleri deneyimleme şansı yakalıyor. Keşif rotaları ile doğa koşullarında yaşamayı tecrübe eden gençler, teorik ve teknik anlamda kamp yaşamını öğreniyor.