Dünya kupası organizasyonu Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından ülkelerin erkek ya da kadın milli takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvasıdır. İlk turnuva 1930 yılında Uruguay’ın ev sahipliğinde düzenlenmiştir. 1930’dan bu yana yalnızca 2. Dünya savaşı nedeniyle yalnızca 2 kez (1942 ve 1946 yıllarında) iptal edilmiştir. Turnuva 4 yılda bir düzenlenmektedir.

İlk turnuva 13 takım ile organize edilmiş. Daha sonra 15, 16, 24 ve 1998 Fransa Dünya Kupası turnuvası öncesinde, FIFA tarafından alınan kararla günümüzde bildiğimiz 32 takımlı sisteme geçilmiştir. Turnuvaya katılan 32 takım, FIFA’ya bağlı olan 6 kıtasal konfederasyon; Avrupa, Asya, Afrika, Güney, Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler, Okyanusya konfederasyonları içinde yapılan elemeler sonucunda turnuvaya katılmaya hak kazanır.

Ayrıca ekim 2016’da FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2026 Dünya Kupası’nın 48 takımla düzenlenebileceğini belirtti. 10 Ocak 2017’de ise FIFA tarafından yapılan açıklamayla, 2026 Dünya Kupası’nda 48 finalistin yer alacağı duyuruldu.

Takımlar 4’erli olarak  8 gruba ayrılmaktadır. Gruplar aşamasında, grubu puan sistemine göre birincilik ve ikincilikle bitirenler, bir üst tur olan son 16 takım eleme maçlarına katılmaya hak kazanır. Eleme maçlarının ardından 8 takım çeyrek finalde karşılaşır, kazanan 4 takım yarı final oynar. Turnuvanın son maçları; yarı final etabında kazananlar final, kaybedenler üçüncülük maçına çıkar.

FIFA World Cup
Fotoğrafın orijinali için tıklayın.

Turnuvayı kazanan milli takıma İtalyan heykeltıraş Silvio Gazzaniga’nın tasarladığı üst kısmında dünyayı tutan iki insan figürünün, alt kısımında iki katmanlı malahit kaidenin bulunduğu bir kupa verilir.

Bugüne kadar düzenlenen 20 turnuvada 8 farklı takım şampiyon olmuştur. Turnuvanın gelmiş geçmiş en başarılı takımı Brezilya, tüm turnuvalara katılmaya hak kazanmış ve 5 şampiyonluğu bulunmaktadır. Brezilya milli takımını 4 şampiyonluklarıyla İtalya ve Almanya takip etmektedir. Arjantin ve Uruguay iki, İngiltere, Fransa ve İspanya birer şampiyonlukları bulunmaktadır.

 

Dünya kupasının unutulmazlarını düşündüğümüz zaman şüphesiz ki aklımıza Maradona ve Tanrının Eli golü gelir. 1986 yılında Meksika’da düzenlenen dünya kupası turnuvasında bir çeyrek finalin adı İngiltere – Arjantin’dir. Maçın arka planında hâlâ Falkland Savaşı’ndan kalan duygular vardır. İki takım için de çok önemli olan bu maçta sahne Diego Armando Maradona’nındır… Ceza sahası içine yönelen Maradona’ya bir hava topu gelir ve işte o efsanevi an… Mardona topa yükselir ve topa eliyle müdahale ederek, topu ağlarla buluşturur. Tüm futbolcular ve taraftarlar şaşkınlık içinde kalır ve hakem golü vererek orta noktayı gösterir. Tüm dünya gole şaşkındır… Aynı maçta eliyle attığı golden yalnızca 4 dakika sonra 60 metre topla ilerleyip tüm defansı çalımladıktan sonra ikinci golünü atsa da, eliyle attığı golün önüne geçememiştir. Arjantin çeyrek finali kazanmış hatta daha sonra 1986 dünya kupasının sahibi olmuştur.

armando diego maradona

Maradona golden sonra “Maradona’nın kafasıyla ve Tanrı’nın eliyle gelen küçük bir gol” der. Daha sonra Maradona 2005 yılında katıldığı bir televizyon programında golü bilerek eliyle attığını ve topun kafasına isabet etmediğini itiraf eder. Eyy Maradona o golden 19 yıl sonra günah çıkarsan da, İngiltere o golü kalesinden çıkaramadı ve belki de kupayı sana verdi…

Ve yeni bir turnuva bugün başlıyor. Bakalım bizleri ne maçlar, nasıl heyecanlar bekliyor! Futbol yalnızca ayakla değil akıl ve kalple oynanan bir oyun olduğunu unutmayın.

Not; O golü eliyle de atsa Maradona hala gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilir. We love you Maradona…

Bu yazımız Decathlon’da Futbol Sporu Kategori Yöneticisi olarak çalışan takım arkadaşımız Alican Beşkardeş tarafından yazılmıştır 🙂