Buz hokeyi, buzun üzerinde iki takımın karşılıklı olarak puck adı verilen küçük bir plastiği tahta veya kompozit sopalar yardımıyla kapma,koruma,kurtarma ve hedef kaleye sokma şeklinde ilerleyen bir spor dalıdır.

Hokey oyuncularının ekipmanları; paten,kask,eldiven,sopa(tahta veya kompozit),göğüs korumalığı,şort, dizlik ve dirseklikten oluşur. Buz hokeyinde Kanada önemli bir noktadadır.NHL ligi (ulusal hokey ligi) dünyanın en iyi oyuncularını bünyesinde barındırır.Stanley Cup ise ligin sonunda kazanılan en büyük kupadır.Buz hokeyi Türkiye’de neredeyse yeni yeni bilinmesine rağmen son zamanlarda azımsanmayacak kadar çok sporcuyu bünyesine kazanmayı başarmış bir spordur.

  

 Yirmişer Dakikadan 3 Periyot

Buz hokeyinde, iki takım yirmişer dakikadan oluşan 3 periyotta mücadele eder. Bu periyotlar arasında 15 dakikalık ara verilir ve her devrede kaleler saha değiştirir.

Pistin etrafını saran cam duvarlar sayesinde pak sürekli oyun alanı içinde kalır. Bu sayede oyun çok az durur. Normal süresi berabere biten maçlarda uzatma devreleri ya da penaltı atışları ile kazanan belirlenir. Oyuncular, maç içinde pakı vücutları ile yönlendirebilirler ancak sopa dışında, vücudun herhangi bir bölümüyle atılan goller geçersiz sayılır.

Türkiye’de Buz Hokeyinin Başlamsaı

Buz hokeyinin Türk oyuncular tarafından oynanmaya başlaması Ankara’da Atatürk Buz Pisti’nde ve İstanbul’da Korukent Buz Pisti’nde başlamıştır.Kısıtlı malzemelerle buz hokeyi oynayan Ankaralı ve İstanbullu iki grup genç, 9 Ocak 1988’de Ankara Atatürk Buz Pisti’nde, 200’e yakın seyirci eşliğinde ilk buz hokeyi maçını gerçekleştirmişlerdir.1993 yılında ilk kez düzenlenen buz hokeyi ligi, 2006’da da ilk kez kadınlarla ligini kurmuş oldu!

Neden Buz Hokeyi?

Çoğu Avrupa ülkesinde bu spora çok küçük yaşta başlayan çocuklar şimdilerin Sidney Crosby’si, Carey Price’ı oldu. Kültürel ve ekonomik faktörler bu spor dalında büyük önem taşırken, son yıllarda Türkiye için de yeni ve güzel gelişmeler olmaya başladı.Bunlardan en önemlisi başkent Ankara’ya ikinci bir olimpik buz pisti açıldı.

Takım Ruhu

Yine her sporda olduğu gibi muazzam bir ruha sahip bir alandır buz hokeyi. Her oyuncunun birbirine koşulsuz güvendiği ve arkasını kolladığı bir spordur. Olaki karşı takımdan biri bir yanlış yaptıysa takım olarak sopalar yere atılır takım olarak kavgaya girilir. Hele ki kaleciye yapılan yanlış affedilemez. Kale takımın %50’si demektir.

Fizyolojik Olarak Buz Hokeyi

Buz hokeyi sadece kaymaktan ve plastik yassı bir topu oradan oraya savurmaktan ibaret değil. Patenin ince bıçağu üzerinde durmaya alıştıktan, ani ataklar yapıp hızı kontrel edebildikten, vücudunuzu kontrol etmeyi öğrendikten ve rakibe usta bir şekilde laf atmayı öğrendikten sonra geriye yetenek,çaba ,hırs ve kuvvet kısmı kalmaktadır.

Bir buz hokeyi oyuncusu maç esnasında vücudundaki kasların %70’inden fazlasını kullanıyor. Bu kasların yanısıra beyin yapısının da geliştiği gözlemlenmiştir. Yani bu spor hem vücudun her yapısını çalıştırıyor hem de müthiş bir koordinasyon,kondisyon ve kuvvet sağlıyor. Ülkemizde de bu sporun önünün açılması ve ilerlemesi elbette çok yakın. Buz hokeyi denge meselesi evet, ama bundan da önemlisi her sporda olduğu gibi istikrar ve azim.

Melis Marangoz