Baharın bize güzelliklerini sunduğu ve yaza merhaba demeye hazırlandığımız bugünlerde, güzel havaların tadını çıkarmak için yapılacak en güzel aktivitelerden biri şüphesiz ki bisiklet sürmek. 7 tepeli şehr-i İstanbul’un düz şehirlere kıyasla bisiklet kullanımına uygun olmadığı gibi bir görüş hakim olsa da; son yıllarda özellikle sahil kesimlerinde yeni yapılan bisiklet yolları, bisiklet kullanımının hızla yaygınlaşması sonucu trafikte bisiklet sürücülerine karşı farkındalığın artması ve fazla tırmanış içermeyen keyifli bisiklet rotalarıyla İstanbul, bisiklet kullanıcılarını mutlu ediyor. Gelin  İstanbul’da keyifli ve güvenli bisiklet rotalarına ve bisiklet kullanırken dikkat etmemiz gereken güvenlik tedbirlerine hep beraber göz atalım.

Kendimiz ve Sevdiklerimiz İçin Önce Güvenlik

Trafiğe çıkan her araçta olduğu gibi, bisiklet kullanıcılarının da kendilerini korumak için  kullanmaları gereken güvenlik ekipmanları güvenli bir sürüş için olmazsa olmazların başında geliyor. Özellikle bisiklet ve motosiklet gibi herhangi bir olumsuzluk anında bizi koruyacak en önemli şeyin üzerimizdeki güvenlik ekipmanları olduğu bilinciyle bisiklet sürmeye başlarken gerekli tedbirleri almamız şart.

Bisikletin Bakımı

Özellikle uzun kış ayları sonunda havaların ısınmasıyla beraber bisikletimizi kaldırdığımız köşelerden gün yüzüne çıkardığımızda temel kontrolleri ve bakımları yapmamız çok önemli. Eski zincir yağlarının yağ sökücü ile temizlenip yeniden yağlanması, vidaların sıkılık kontrollerinin yapılması, fren ayarlarının kontrol edilmesi, yağlanması gereken aksamların yağ kontrollerinin yapılması, lastiklerin uygun basınca göre şişirilmesi ve varsa amortisörlerin kontrol edilmesi güvenli bir sürüşe başlamadan önce yapmamız gerekenlerin başında geliyor.

Trafiğe çıkan her araçta olduğu gibi, bisiklet kullanıcılarının da kendilerini korumak için  kullanmaları gereken güvenlik ekipmanları güvenli bir sürüş için olmazsa olmazların başında geliyor. Özellikle bisiklet ve motosiklet gibi herhangi bir olumsuzluk anında bizi koruyacak en önemli şeyin üzerimizdeki güvenlik ekipmanları olduğu araçlarda, gerekli tedbirleri almamız şart. Gelin sürüşe başlamadan önce edinmemiz gereken temel koruma ekipmanlarına göz atalım;

– Kask

Bisiklet kullanırken alınacak en önemli güvenlik tedbirinin başında bisiklet kaskı kullanımı gelmektedir. Ölümcül bisiklet kazalarının %85 oranının baş bölgesi yaralanmaları sebebiyle meydana gelmekte ve bisiklet kaskı kullanımı bu oranı %80 oranında azaltmaktadır. Bu yüzden kısa ya da uzun sürüş farketmeksizin mutlaka ve mutlaka bisiklet kaskı kullanmak, hem siz hem de sevdikleriniz için vazgeçilmez bir alışkanlık olmalıdır.

– Eldiven

Bir kaza ya da bisikletten düşme durumunda refleks olarak ellerimizle kendimizi koruruz. Yerle ilk temas eden organımız olan ellerimizi korumak için bisiklet eldiveni kullanmak son derece önemlidir. Ayrıca jel dolgulu bisiklet eldivenleri, avuçtaki kan akışını rahatlatıp ele binen yükü eşit dağıttığı için uzun süreli kullanımlarda el sağlığı için oldukça fayda sağlamaktadır.

– Gözlük

Sürüş sırasında yoldaki toz, kir, böcek gibi maddelerin gözümüze kaçıp bizi zor durumda bırakmasının önüne geçmek için bisiklet gözlüğü kullanmak güvenli bir sürüş sağlamanın yanında, güneşli havalarda kullanılacak güneş gözlüğü özellikle sürüş gözlükleri göz sağlığımız için de faydalıdır.

– Aydınlatma ve Reflektörler

Özellikle gece sürüşlerinde ön ve arkada kuvvetli aydınlatma kullanmak hem trafikte seyreden araçların sizi fark etmesi hem de sizin yolu daha rahat görebilmeniz için önemlidir. Ayrıca gece sürüşlerinde reflektörlü yelek giymek trafikte fark edilebilirliği arttırarak, güvenli bir sürüş deneyimi sağlayacaktır.

Şehr-i İstanbul’un Bisiklete Özel Yolları

Tüm tedbirlerimizi alıp yola çıkmaya hazırsak İstanbul’un keyifli ve güvenli bisiklet rotalarını hep birlikte tanıyalım;

Kadıköy – Pendik

Moda’dan başlayarak Kalamış’a, Fenerbahçe Dalyan’dan geçerek Caddebostan Sahil’den Bostancı’ya ulaşan ve oradan da Kartal, Maltepe ve Pendik’e kadar sahil boyu devam eden bu uzun bisiklet yolu Anadolu Yakası sahil turu yapmak isteyen bisikletliler için güvenli bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Avrupa yakasından gelecek bisiklet kullanıcıları ise Kadıköy vapur iskelesinden Moda’ya doğru devam ederek bu rotanın keyfini çıkarabilirler.

Sirkeci – Bakırköy

Sirkeci sahil şeridinden güzel bir boğaz manzarası eşliğinde başlayan rotamız tarihi surların eşliğinde Bakırköy’e kadar devam ediyor. Yaklaşık 13 km uzunluğundaki rota, Avrupa yakasındaki bisiklet tutkunları için keyifli bir alternatif sunuyor.

Beykoz Ceneviz Kalesi – Anadolu Feneri – Riva

İstanbul’un trafiğinden, stresinden, kaosundan kaçmak isteyenler için tavsiye edeceğimiz en güzel rotaların başında Beykoz – Anadolu Feneri – Riva rotası geliyor. Yeşille mavinin dans ettiği rotamız boyunca muhteşem manzaraların, tarihi sokakların keyifini çıkarıp balıkçı köylerinden geçerek Riva’ya ulaşıyoruz. Yorgunluğumuzu Karadeniz’in serin sularında atabileceğimiz bu rotayı tüm bisikletseverlere tavsiye ediyoruz.

Aydos Ormanı

Kartal ilçesine bağlı İstanbul’un en yüksek tepesine sahip Aydos Ormanı, bisikletseverlere pek çok alternatif rota sunuyor. Kadıköy’e yaklaşık 20 kilometre uzaklığı bisiklet kullanıcılarının favori noktalarından Aydos Ormanı, 13 km uzunluğunda bisiklet ve koşu parkuruna sahip. Engebeli yapısı sebebiyle dağ bisikleti kullanmanızı tavsiye ettiğimiz rotanın sonunda muhteşem bir İstanbul manzarası sizi bekliyor.

Prens Adaları

Şehir hatları vapurlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Prens Adaları, trafiğe kapalı olmaları nedeniyle bisiklet kullanımına en uygun yerlerin başında geliyor. Adaların en büyüğü olan Büyükada’da 12 km, Heybeliada’da 7 km, Burgazada’da 4,5 km ve Kınalı Ada’da 4 km’lik bisiklet parkurları bulunuyor. Kendi bisikleti olmayanlar için ise tüm adalarda bisiklet kiralama seçenekleri mümkün.