Spor, bireylerin hem sağlıklı yaşamak hem de sosyalleşmek için gerçekleştirdikleri aktiviteler topluluğudur. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri ise ayakkabılardır. Sporda ayakkabı tercihi sakatlanmaların önüne geçerken antrenman performanslarınızı da etkiler. Ayak bölgesi, vücudun kuvvet dağılımını etkileyen bölgedir. Bu nedenle seçtiğiniz ayakkabıyı hangi aktivite için kullanılacağınızı belirlemeniz gerekir. Spor ayakkabıları içerisinde en çok karıştırılan modeller ise koşu ve yürüyüş için üretilmiş olanlarıdır. Her iki sporda da ayak hareketleri farklı şekilde gerçekleşir. Örneğin, yürüyüş ayakkabısı ile koşu yapıldığında antrenman performansınızda düşüşler gerçekleşir ve sakatlıklara neden olabilir. Bunun nedeni ise yürüyüş ayakkabılarının darbe emici özelliklerinin koşu ayakkabılarına göre daha az olmasıdır.  Bu tip durumlarla karşılaşılmaması için ayakkabı tercihinizi yaparken özelliklere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Ayak Hareketlerindeki Farklılıklar

angorsel1

Yürüyüş ve koşu esnasında ayak iskeletinde gerçekleşen hareketler birbirinden oldukça farklıdır. Koşu esnasında ayağın yerle teması sürekli kesilir ve defalarca şiddetli darbelerle karşı karşıya kalır. Darbelerden dolayı ise kas ve eklemlerde sürekli sıkışmalar meydana gelir. Koşucuların ayaklarının orta ve ön bölümleri ilk önce yere temas eder. Ayakların yere teması esnasında ayağın orta ve topuk bölgesinde aşırı stres oluşabilir. Yürüyüş, daha sakin bir şekilde gerçekleşen spor olduğu için ayak üzerinde fazla stres yaratmaz. Yürüyüş esnasında, ağırlık merkezi topuklardan parmak uçlarına doğru ilerler. Böylelikle ayak daha dengeli bir şekilde zeminle temas eder. Ön ayak, koşu yapan kişilere göre daha çok esner ve doğrusal bir hareket gerçekleşir. Yürüyüşe göre daha fazla güç uygulanan koşu sporunda sakatlıklarla karşılaşılması ihtimali daha fazladır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

2gorsel

Koşu ayakkabısı ile yürüyüş gerçekleştirmek ayak sağlığınız açısından oldukça zararlıdır. Koşu ayakkabıları yürüyüş ayakkabılarına göre daha az yastıklı olur. Bu durum ise plantar fasilit, stres kırığı gibi sakatlıklara yol açabilir. Yürüyüş ayakkabısının topuk bölgesinde düşük profilli yastıklama ve destek olması gerekir. Topuktaki yastıklama ve destek, her basışta ayakkabıda gerçekleşen esnemeyi azaltır. Böylelikle uzun süreli yürüyüşlerde ayak ağrılarınız önlenmiş olur. Yürüyüş esnasında ayağın tarak bölümü yayılır ve parmakların hareketi zorlaşır. Yürüyüş ayakkabılarının ön tarafından parmakların hareket etmesini sağlayacak bir boşluk bulunmalıdır. Yürüyüş egzersizinde ayak esnemesi koşu sporuna göre daha fazla olur. Bu nedenle yürüyüş ayakkabısının daha fazla bükülebilir özellikte olması gerekir. Özellikle esneme payları fazla olmayan dış tabanı sert ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

kosugif

Koşunun biyomekaniği yürüyüş ve aerobik gibi aktivitelerden farklıdır. Yürüyüş ayakkabısı ile koşu egzesizi gerçekleştirildiğinde aşil yırtılmaları, stres kırığı, bilek burkulması gibi istenmeyen sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Koşu ayakkabılarının en temel özelliği yüksek darbe emici olmasıdır. Yürüyüş ve diğer sporlara oranla 2-3 kat daha fazla darbe emici özellikleri ile koşu ayakkabıları; kas, eklem ve ayak üzerindeki stresi azaltır. Koşu ayakkabılarının topuk kısmında yüksek profilli yastıklama ve destek bulunur. Yastıklama ve destek hem sakatlanmanızı önler hem de saatlerce konforlu sportif aktiviteler gerçekleştirmenizi sağlar. Koşu ayakkabıları dengeyi ön planda tutar. Ayağın dönmesini engellemek için ön ve iç taraflarında denge için malzemeler kullanılır. Koşu ayakkabılarında aşil çentiği denilen, aşil tendonun dış etkilerden koruyan bir olukta bulunur. Yürüyüş ayakkabılarına göre koşu ayakkabıları daha sert malzemelerden üretilir. Böylelikle ayak kontrolü, dengesi ve dayanıklılığı yüksek seviyelere çıkar. Koşu esnasında ayağın esnemesi yürüyüşe göre daha az olduğu için; koşu ayakkabılarında esneme payının az, ayağı kavrama özelliğinin ise yüksek olması gerekir.