Zorlu bir çalışma dönemini geride bırakırken yazın enerji veren sımsıcak havasıyla beraber tatilciler harekete geçmek için hazır. Kimileri için tatil denince hareketsiz ve sessiz geçen bir kafa dinleme dönemi daha anlamlı olabilir. Ancak tatilde motive olmak ve stres atmak için sporla iç içe geçmiş opsiyonlara yönelmek daha sağlıklı ve doğru olur. Siz de yaz aylarına heyecan katmak ve yaz tatili yaparken eğlenmek, eğlenirken sporun motive edici gücünden faydalanmak için kendinize harika bir tatil planı hazırlayabilirsiniz. Tek düşünmeniz gereken sevdiğiniz spor dalını seçerek hedefe doğru yol almak. Ülkemizde birçok turistik tatil beldesinde su, hava, doğa ve yaz sporları yapılabilmektedir. Bodrum’da dalış, Akdeniz’de sörf, Fethiye’de yamaç paraşütü ve çok daha fazlası seçebileceğiniz alternatif sporlar arasında bulunmaktadır. Ancak rotanıza uygun spor dalını seçerken yanınıza almanız gereken eşyaları unutmamalısınız. Güvenlik tedbirleri almayı da es geçmemeniz gerekir. Şimdi, en iyi spor sağlıklı olandır diyerek yaz sporları ve yapıldığı yerleri anlatan alt başlıklara göz atmaya var mısınız?

Dalış için Ege’nin Serin Suları İdeal

İnsanlar yeni yerler keşfetmek istediklerinde suyun derinliklerindeki gizli hazineler önem kazanır. Su altı atmosferi bambaşka derinliklere sahiptir. Derin dalışlar içsel ve kişisel yolculukların en bilinen yöntemi olsa da ege denizinin serin sularında sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Deniz altındaki gizemli hayatı tanımak için dalış yapmak mükemmel bir sportif faaliyettir. Ülkemizde deniz altında özgürce keşif yapabileceğiniz aletli dalışın en önemli rotası Bodrum, Kuşadası ve Çeşme’dir. Bu dalış yerleri tüm aktiviteleriniz için son derece uygun koşullara sahiptir. Su altı dalışı için şnorkel vasıtasıyla amatör dalışlar yapabilirsiniz. Ancak uzun süreli profesyonel dalışlar için dalış hocaları ve ekipmanlarla birlikte oldukça ekonomik dalış seçenekleri bulunmaktadır. Dalış için önemli olan teknik bilgileri öğrenerek su altı fotoğraf albümünüzde yaratıcı pozlara yer açabilirsiniz.

Sörf Yapmak İstiyorsanız Çeşme Sahilleri, Akyaka ve Alaçatı Biçilmiş Kaftan

Sörf denince akla ilk Miami sahillerindeki dev dalgalarda sörf yapan Amerikalı gençler gelir. Amerikalılar için sörf daha fazla önem taşır çünkü uygun dalgalar oralarda daha fazla bulunur. Sörf özellikle seksenli yıllara damga vurmuş ve özgür gençliğin sesi haline gelmiştir. Sörf için şarkılar yazılmış, kıyafetler yapılmış ve ayrı bir sörfçü gençlik modası oluşturulmuştur. Sörfün en önemli aracı olan sörf tahtaları da döneme damgasını vuran eşyalar arasındadır. Yeni başlayanlar dengede durabilmek için uzun ve geniş sörf tahtaları kullanırlar. Ancak sudaki duruş kabiliyeti geliştikçe seçilen sörf tahtalarının ebatları da küçülür. Hayatımıza bu kadar yön veren bir sporun ülkemizde de seviliyor olması önemlidir. Ülkemizde de sörf için elverişli alanlar vardır. Özellikle sörf yerleri arasında sayılabilecek Akyaka, Alaçatı, Bodrum, Kaş ve Kalkan sahillerinde dalga sörfü için uygun dalgalar ve hava şartları yaklaşık iki yüz gün boyunca elde edilebilmektedir. Sörfü özel kılan onu yapabilmek için sadece yüzme bilmenin yetmemesidir. Yüzebildiğiniz kadar dalgalar içinde dengede durmayı ve dalgaları karşılamayı bilmeniz gerekir.

Kaş’ta Deniz Kanosu ile Eğlencenin Dozunu Artırın

Deniz kanosu heyecan veren sporların başında gelmektedir. Akıntıların yönünü hesaplamak, dalgaların yönüne göre kürek çekmek ve taşkın sularda heyecan dolu dakikalara tanıklık etmek her tatilcinin hayallerini süsler. Ancak macera severler deniz kanosu yapmak için temel deniz sporları bilgilerini öğrenmek durumundadır çünkü deniz kanosunda batmak ve devrilmek de vardır. Yanlış hamleler sonucu kıyıya vurmak, ters düşmek gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak için deniz kanosu özel eğitimi almak şart. Bir kanoyu sürmek en az bir araba sürmek kadar teknik ve donanım gerektiren bir iştir. Ülkemizde Muğla’dan Antalya’ya doğru deniz kanosunun yapıldığı çok sayıda bölge vardır. Eğirdir Gölü, Gökova, Göcek, Demre ve Kaş deniz kanosunun yapılabildiği uygun rotalar arasında yer alır. Deniz kanosu eğitimi için uygun turlar düzenleyen eğitim merkezlerini arayabilir ve uygun eğitimler için zaman kaybetmeden kayıt yaptırabilirsiniz. Deniz kanosu yapabilmek için kıyıya nasıl yanaşılır, dalgalara ve akıntılara karşı manevralar nasıl yapılır gibi konuları mutlaka öğrenmeniz gerekir.

Yamaç Paraşütü Size Ölüdeniz’i Keşfettirecek

Uçma tutkusu adrenalin seven sporcular için vazgeçilmezdir. Uçma tutkusunun paraşütle giderebileceğinin keşfedilmesi yine seksenli yıllarda gerçekleşmiştir. Birçok deneme sonrasında paraşütle uçulabileceği gözlemlenmiştir. Yamaç paraşütü daha basit bir spordur. Uygun bir yamaç üzerinden doğru kalkış sağlandığı taktirde saatlerce göklerde süzülmek ve uçabilmek mümkündür. Ancak bunun için rüzgarlar çok iyi analiz edilmeli ve buna göre kalkış yapılmalıdır. Olumsuz bir hava koşulunda hızla yere düşme gibi istenmeyen durumlar da nadir olarak görülebilmektedir. Ülkemizde yamaç paraşütünün yapıldığı rotalar arasında Kuşadası, Pamukkale, Ölüdeniz ve Kaş gibi turistik lokasyonlar bulunmaktadır.

İstanbul’da Bisiklet Sürmeye Ne Dersiniz?

cycle.gif

Tatil beldesi dedik ama tatile gidemeyenler veya İstanbul’da kalacaklar için de güzel sportif olanaklar mevcuttur. Bisiklet sürmek yine yaz sporlarının en iyi alternatiflerinden biri olarak bilinmektedir. Hızı sevenler hız bisikleti ile şehir içinde kendilerine uygun parkurlar seçebilirler. Ancak bisiklet sadece düz yol için düşünülmüş bir araç değildir. Dağcılar dağ bisikleti ile kendi sürüş tekniklerini test ederken şov yapmak isteyenlerse şov bisikletleri aracılığıyla artistik şovlar yapabilirler. Bisiklet tutkunları için İstanbul’da birçok festival ve özel yarışlar düzenlenmektedir. Yılın her mevsimi ayağınızı yoldan kesen bisiklet, şahsi kullanıma hizmet etmesi ve büyük ölçüde kalori yaktırmasıyla spor tutkunları için vazgeçilmez bir seçenek olmaya devam edecek gibi gözükmektedir.